Vesti
Politika
Dinkić ne čuje zov ljubavi iz Novog Sada
20.02.2009. 12:00
Izvor: Građanski list
Dinkić ne čuje zov ljubavi iz Novog Sada
Ministarstva i pokrajinski sekretarijati još nisu usaglasili stavove prema nadležnostima Vojvodine, na osnovu kojih će biti ispisan nov zakon u kojem će biti definisani poslovi što će ubuduće obavljati pokrajinska administracija. Uprkos najavama da će se to dogoditi do sredine ove nedelje, pokrajinski sekretar za upravu, propise i manjine Tamaš Korhec kaže za naš list da se ministri i pokrajinski sekretari još dogovoraju o raspodeli nadležnosti iz 26 oblasti. Kako saznajemo, pojedina ministarstva Vlade Srbije, poput ministarstava zdravlja i prosvete, još nisu odgovorila na predloge pokrajinskih sekretarijata i time praktično koče usvajanje nacrta zakona o nadležnostima Vojvodine. Samim tim blokiran je i Predlog statuta Vojvodine, čije usvajanje, bez zakona o nadležnostima, praktično ne bi ništa značilo.
Prema nezvaničnim najavama, nacrt zakona o nadležnostima Vojvodine mogao bi biti gotov do kraja nedelje, a pred republičkim poslanicima bi se, sa statutom, mogao naći 1. marta. Međutim, Korhec smatra da svi ti rokovi lako mogu biti probijeni.
– Postoje otvorena pitanja ne samo s prenosom nadležnosti iz oblasti zdravstva i prosvete nego i energetike. Problem je u tome što pre usvajanja statuta nismo usaglasili stavove s Beogradom o tome koje će nadležnosti preuzeti Vojvodina, nego smo u statutu napisali ono što bismo voleli da budu nadležnosti pokrajine. U tih 26 oblasti ima raznoraznih državnih funkcija i zadataka, koje može ali i ne mora da preuzme pokrajina. To sad usporava proceduru u vezi sa statutom. Niko osim glavnog koalicionog partnera nije u situaciji da priču o statutu dovede do kraja. Ukoliko ni glavni koalicioni partner ne može to rešiti, priču može preseći samo jedna osoba u državi. Da li će to on učiniti, ostaje da se vidi. Ono što se sada dešava u odnosima između administracije u Novom Sadu i Beogradu najbolje se može opisati kao neuzvraćena ljubav – ističe Korhec.
Na pitanje kako Ministarstvo zdravlja koči usvajanje zakona o nadležnostima, kada su pokrajinski poslanici G17 plus nedavno potvrdili da u stranci nema nesaglasnosti u vezi sa statutom, jer ga G17 plus u potpunosti podržava, Korhec je odgovorio da "sva ministarstva koja pripadaju Dinkićevoj stranci ne bi kočila dogovore" kada bi zaista podržavala usvojeni tekst statuta.

Slučaj zdravstvenog fonda
Korhec je kao primer naveo da nije postignut dogovor o tome da li se treba decentralizovati republički fond za zdravstveno osiguranje.
– U pokrajini vlada mišljenje da bi fond bolje funkcionisao da je decentralizovan, jer bi kao pokrajinski fond mogao daleko više odgovarati potrebama zdavstva u Vojvodini, međutim, u Beogradu se ne misli tako. Isto tako je teško rešiva sudbina okruga školskih uprava. U pokrajini smo mišljenja da zadatke školskih uprava može preuzeti pokrajina, međutim, o tome nije postignut dogovor s Ministarstvom prosvete – navodi pokrajinski sekretar za upravu, propise i prava nacionalnih manjina.

Demokrate bez novih informacija
Iz Demokratske stranke juče nismo uspeli da dobijemo odgovor na pitanje dokle se stiglo s usaglašavanjem nacrta zakona o nadležnostima Vojvodine. Dragoslav Petrović, šef poslaničkog kluba Za evropsku Vojvodinu u pokrajinskom parlamentu i funkcioner DS-a, rekao je ranije da bi zakon o nadležnostima trebalo da bude operativan i da pokriva sve što se odnosi na prenos nadležnosti s republike na pokrajinu. Petrović je tada naveo i da će tehničko-pravna korekcija statuta, radi njegove bolje usklađenosti s Ustavom, biti urađena i potvrđena u pokrajinskom parlamentu pre nego što stigne u Skupštinu Srbije. Petrović je rekao da je jedan od problema u izradi tog zakona različit odnos prema određenim terminima u tekstu predloga statuta kao što su, primera radi, međunarodni ugovori i međunarodni sporazumi. To će, kako je naveo, biti preinačeno, kao i još nekoliko pojmova. On je ranije istakao i da nema nikakve suštinske izmene predloga statuta, odnosno smanjenja predviđenih nadležnosti pokrajine.
Kako nezvanično saznajemo, izmene u statutu odnosiće se na to da Vojvodina ne može doneti odluke koje imaju zakonsku snagu, ne može imati ni predstavništvo u inostranstvo (to se odnosi i na kancelariju u Briselu) niti Vojvodina može sklapati međunarodne sporazume i ugovore. Navodno, to su minimalne promene u odnosu na originalan tekst statuta koje bi zadovoljile i poziciju i opoziciju u Beogradu.