Vesti
Društvo i ekonomija
Očistimo Srbiju
03.03.2009. 12:00
Izvor: Poslovna žena
Očistimo Srbiju
Počela ekološka akcija „Očistimo Srbiju”
Ekološka akcija „Očistimo Srbiju”, koju je osmislilo Ministarstvo za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje, počela je danas. Sa ciljevima i planiranom realizacijom ove akcije u Domu Narodne skupštine upoznati su predstavnici opština i gradova u Srbiji.
– Moramo priznati da je Srbija „zaprljana zemlja” u kojoj je stepen čistoće na znatno nižem nivou nego u većini zemalja Evropske unije. Namera nam je da ovom akcijom podignemo ekološku svest građana, potpuno očistimo divlje deponije i stvorimo uslove za adekvatno odlaganje otpada i njegovu reciklažu. U Srbiji se danas čak 40 odsto kućnog otpada, ili milion tona smeća, odlaže na 4.481 divlju deponiju. Ostatak od 1,24 miliona tona odlaže se na 164 zvanično registrovane deponije, koje takođe nisu opremljene za kvalitetnu preradu otpada – rekao je Oliver Dulić, ministar za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje.
Za realizaciju projekta „Očistimo Srbiju” ove godine biće izdvojeno 905 miliona dinara. Putem konkursa za preduzeća i lokalne samouprave Fond za zaštitu životne sredine izdvojiće 500 miliona, dok će iz Nacionalnog investicionog plana za kupovinu komunalnih vozila i kontejnera biti izdvojeno dodatnih 255 miliona dinara. Nacionalna služba za zapošljavanje će za projekte uklanjanja divljih deponija izdvojiti 155 miliona dinara. Ministar Dulić najavio je i da će ove godine biti usvojeni zakoni o upravljanju otpadom i ambalaži.
Dragan Đilas, gradonačelnik Beograda, istakao je da je veoma važno što je posle toliko godina najavljivanja konačno započeta konkretna akcija uređivanja srpskih gradova i opština.
– Kao i većina naših gradova i Beograd ima problem sa stvaranjem divljih deponija i njihovim neprestanim obnavljanjem. Verujemo da ćemo formiranjem komunalne policije i povećanjem kazni uspeti da u dobrom delu suzbijemo ovakve pojave. Međutim, veoma je važno da mi kao ljudi koji vode opštine i gradove svojim ličnim primerom pokažemo građanima koliko nam je stalo da akcija „Očistimo Srbiju” uspe – kazao je Dragan Đilas.
Gradonačelnik je naveo primer Beograda u kome svaki građanin dnevno napravi kilogram smeća, što je oko 2.000 tona svaki dan. On je istakao da će ekološka inspekcija uskoro i zvanično postati deo Sekretarijata za inspekcijske poslove i izrazio očekivanje da će i to doprineti većem stepenu čistoće u gradu.