Vesti
Politika
Sledi najveći obračun sa kriminalom
05.03.2009. 20:00
Izvor: Mondo
Sledi najveći obračun sa kriminalom
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da će u Srbiji biti pokrenuta "najopsežnija i najkompleksnija" borba protiv organizovanog kriminala u protekloj deceniji.
Tadić je, otvarajući 6. godišnju ministarsku konferenciju o saradnji u oblasti granične bezbednosti u Jugoistočnoj Evropi, istakao da će Srbija u toj borbi protiv organizovanitog kriminala angažovati sve nacionalne resurse.
"Naš napor daje rezultate već u prvim mesecima rada vlade, ali ta borba neće imati puni smisao ako ista takva akcija ne bude vođena i u susednim državama", rekao je predsednik Tadić.
Prema njegovim rečima, dekriminalizacija društava Jugoistočne Evrope nije moguća bez podrške EU, njenih institucija i kapaciteta.
"Cilj Srbije da uđe u EU nije ispred cilja da uništimo kriminal u Srbiji, izgradimo infrasrukturu, ostvarimo vladavinu prava. Mi tek nakon što ostvarimo te ciljeve želimo da postanemo članica EU - a do tada nam je potrebna pomoć EU", poručio je Tadić.
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da vrhunski politički i vrednosni prioritet Vlade Srbije predstavljaju pitanje saradnje sa susedima, zajednička borba protiv organizovanog i prekograničnog kriminala, kao i međusobna direktna saradnja u ispunjavanju uslova neophodnih za pridruživanje Evropskoj uniji.
Dačić je, pozdravljajući učesnike Šeste ministarske konferencije o saradnji u oblasti bezbednosti granica u jugoistočnoj Evropi, koja je danas počela u Beogradu, istakao da takav pristup, istovremeno, očekuju i građani svih država regiona.
On je ukazao da u aktuelnom procesu vizne liberalizacije ispunjavanje zadatih kriterijuma predstavlja jedan od glavnih zadataka svih službi regiona koje se bave sprovođenjem zakona.
"U toku ispunjavanja praktično svakog od ovih kriterijuma, bilo da se radi o intergisanom upravljanju granicama, kontroli migracionih kretanja ili suzbijanju korupcije i organizovanog kriminala, regionalna saradnja se pojavljuje kao uslov bez koga ni jedna država ne može da smatra da je postigla napredak u dovoljnoj meri", rekao je Dačić.
Srbija je u potpunosti spremna na takav pristup, naglasio je Dačić i izrazio uverenje da će građani svih država regiona "u skoroj budućnosti uživati potpuni slobodu kretanja u kontinentalnim okvirima".
Kao posebno značajne u postizanju tog cilja on je naveo tekuće inicijative usmerene ka jačanju mehanizama i kapaciteta za međunarodnu policijsku saradnju na opeerativnom nivou, kroz direktne bilateralne kontakte i međudržavne sporazume o saradnji i zajedničkim učešćem u regionalnim inicijativama.
"Saradnja u domenu bezbednosti granica, predstavlja oblast u kojoj je moguće postići odlučujući napredak i presudni uticaj na ukupno stanje odnosa saradnje u Jugoistočnoj Evropi", ocenio je Dačić.
"Jugoistočna Evropa je zona političke i ekonomske tranzicije, stoga i društva Jugoistočne Evrope u novim okolnostima čine velike napore da uspostave vladavinu prava i standarde koji danas vladaju u EU, zato što ti standardi obezbeđuju najveću moguću vladavinu prava", rekao je Tadić.
Kako je istakao, pred društvima regiona je dubinski proces reformi, koji podrazumeva i reformu sistema vrednosti, kako kod građana, tako i u državnim institucijama.
Predsednik Tadić je naglasio da, nakon prošle decenije koja je ugrozila opstanak "zajedničke civilizacije na ovom prostoru", nastupa vreme kada će sve zemlje regiona morati da sarađujući stupe u borbu protiv organizovanog kriminala, sprovedu reforme i uspostave novi sistem vrednosti.
Konferencija, na kojoj učestvuju ministri unutrašnjih polsova ili njihovi zamenici iz zemalja Jugoistočne Evrope, održava se u organizaciji MUP Srbije i Centra za demokratsku kontrolu oružanih snaga iz Ženeve (DKAF), a pod pokroviteljstvom Češke kao predsedavajuće EU.
Ministar unutrašnjih poslova Češke Ivan Langer izjavio je da zemlje zapadnog Balkana imaju evropsku perspektivu i da reforme u sektoru bezbednosti imaju veoma veliki značaj u ostvarenju tog cilja.
"EU pozdravlja napore zemalja regiona u jačanju prekogranične saradnje, jer smatra da će se i te zemlje naći u jednom trenutku u jedinstvenom, slobodnom prostoru unutar Unije", rekao je Langer.
Naglasivši da Češka, koja predsedava EU, pridaje veliki značaj viznoj liberalizaciji za zemlje regiona, on je kazao da je Unija zadovoljna nalazima misije koja je nedavno posetila Srbiju, kako bi se uverila u korake koje srpska vlada preduzima u cilju stavljanja zemlje na "beli" šengen.
Zamenik generalnog direktora Generalne direkcije za proširenje u Evropskoj komisiji Jan Trusčinski rekao je da se EK nada da će u što skorije vreme region dobiti potpuno liberalan vizni režim sa EU.
On je naveo da će EK nastaviti da pruža pomoć zemljama regiona u borbi protiv organizovanog kriminala i to, pre svega, kroz angažovanje Agencije EU za koordinaciju saradnje u oblasti granične bezbednosti.
Direktor Ženevskog centra za kontrolu oružanih snaga Teodor Vinkler smatra da su zemlje jugoistočne Evrope puno postigle na polju policijske prekogranične saradnje, ali i dodao da još puno toga ima da se uradi.
Učesnicima su se, kao specijalni gosti konferencije, obratili i ministri unutrašnjih poslova Bugarske i Italije, Mihail Rajkov Mikov i Roberto Maroni, poručivši da je Balkan prostor od izuzetnog strateškog značaja i da će nastaviti, sa svojim partnerima u EU, da pomažu regionu u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno šverca droge preko "balkanske rute".