Vesti
Politika
Nije bilo razgovora o Kosovu07.03.2009. 14:00
Izvor: Danas
Delegacija Slovenije na najvišem nivou prvi put u Srbiji od proglašenja nezavisnosti 1991. godine
Premijer Slovenije Borut Pahor izjavio je juče za Danas da tokom razgovora sa srpskim zvaničnicima nije bilo reči o problemu Kosova i Metohije, ali da su razgovarali o podršci Srbiji da uđe u Evropsku uniju, viznim olakšicama i privrednoj saradnji.- Sa premijerom Mirkom Cvetkovićem sam samo kratko razmenio stavove o Kosovu, jer imamo različite stavove, ali mi to poštujemo. To je i filozofija odnosa između država - da gradimo odnose na zajedničkom interesu, a da nas ne razdvajaju pitanja oko kojih imamo različite poglede i interese - rekao je Pahor.
Prema njegovim rečima, ranije je pažnja bila fokusirana na različite interese, a sada su se usredsredili na zajedničke. Pahor je izrazio zadovoljstvo razgovorima sa srpskim zvaničnicima o ekonomskim i poslovnim pitanjima.
- Ovo je prvi radni dolazak u Srbiju i prvi uopšte. Nije bilo govora o temama koje su opterećivale odnose Srbije i Slovenije u prethodnom periodu, nego o temama koje bi otvorile novo poglavlje. Zato smo imali i poslovni forum. Mislim da je ovo otvaranje novog poglavlja u odnosima vlada Srbije i Slovenije. Pozvao sam premijera Srbije da dođe u posetu Sloveniji - naglašava Pahor.
Premijer Mirko Cvetković zahvalio je Sloveniji na podršci proevropskim težnjama Srbije i njenom stavljanju na belu šengen listu i naglasio da je postignuta saglasnost o gotovo svim pitanjima od interesa za građane dve zemlje. Prema njegovim rečima, razgovarano je o produbljivanju ekonomske saradnje.
Kako je istakao Pahor, došlo je do napretka u postizanju dogovora oko socijalnog sporazuma sa Srbijom, ali nije bilo dogovora oko davanja statusa manjine za srpsku nacionalnu zajednicu u Sloveniji.
- Rekao sam da slovenački Ustav garantuje sva prava svim građanima Slovenije. Nije bilo debate oko toga. Jednostavno smo stavili tačku na to. Slovenija je finansirala gradnju Srpske pravoslavne crkve sa pola miliona evra. Samo sam rekao da je to slovensko unutrašnjopolitičko pitanje. Svi slovenački državljani koji imaju drugačiji nacionalni identitet imaju ista prava i nije bilo dalje diskusije oko toga - naglašava Pahor. On je dodao da bi imovina slovenačkih firmi trebalo da bude zaštićena u Srbiji, zbog čega je i razmatrana mogućnost produženja uredbe o sukcesiji kojom su obuhvaćana i potraživanja srpskih i slovenačkih firmi na teritoriji druge države. Kako dodaje premijer Slovenije, razgovaralo se i o principima za ulazak u EU, a Srbija ima potpunu podršku Slovenije, ali je ipak svetska ekonomska kriza u prvi plan izbacila ekonomska pitanja i načine rešavanja krize.
- Slovenija je prvi investitor u Srbiji po ulaganjima. Mogu da kažem da smo naišli na prijateljski odnos i veoma smo zadovoljni posetom - zaključio je Pahor.
Pahor je juče sa premijerom Cvetkovićem potpisao Memorandum o tehničkoj saradnji dve vlade u oblasti evropskih poslova. Pahor je rekao da iako su postojale prepreke za približavanje i razumevanje između Srbije i Slovenije u proteklih 20 godina, „u naredne dve decenije ne bi trebalo očekivati neke bitne prepreke i ograničenja u saradnji“ i da će učiniti sve što je u njihovoj moći da poboljšaju političku i ekonomsku saradnju u interesu građana.
Slovenački premijer sastao se i sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem. Pahor je u razgovoru sa Tadićem rekao da Slovenija podržava širenje Evropske unije na zapadni Balkan i izrazio nadu da će Srbija sprovesti mere potrebne da dobije status kandidata za članstvo u Uniji. Tadić je, između ostalog, rekao da je u nedavnoj prošlosti odnose dve zemlje otežalo slovenačko priznanje nezavisnosti Kosova i ponovio da Srbija neće odustati od odbrane integriteta, ali i evropskih integracija.
Srbija sa Slovenijom ima četiri otvorena pitanja - 25.000 građana koje su slovenačke vlasti 1992. godine izbrisale iz spiska stalnih stanovnika, učenje srpskog jezika kao izbornog predmeta u slovenačkim školama, zatim dobijanje statusa manjine za srpsku zajednicu u Sloveniji, ali i pitanje socijalnog sporazuma koji Slovenija još uvek nije potpisala sa Srbijom. Ovim sporazumom bi bila regulisana socijalna prava za oko 7.000 srpskih državljana koji su ta prava stekli u Sloveniji, ali i skoro isti broj slovenačkih državljana sa tim pravima u Srbiji.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Vulin na konferencijij u Minsku: Treba nam…
- 23/10 Tusk i Micotakis na večeri kod Vučića
- 19/10 Vučić priredio večeru za kralja Esvatinija…
- 18/10 Kralj Esvatinija u poseti Srbiji od 19. do…
- 17/10 Orlić uručio Vučiću Zlatnu medalju za zasluge…
- 15/10 Sindikat Kontrole letenja SMATSA: Naši zahtevi…
- 14/10 Sastanak ministara odbrane Srbije i Slovačke
- 11/10 Vesić:Novi Zakon o izgradnji omogućiće rešavanje…
- 10/10 Završeno glasanje: Vlast odbila da usvoji…
- 07/10 Vučević: Potpisan memorandum za gradnju zajedničkog…
- 06/10 Ana Brnabić: Litijum važna tema, predlog…
- 05/10 Čadež: Sporazum sa UAE plod dobrih odnosa…
- 04/10 „Otkazao bih sve sastanke da su me zvali…
- 02/10 Opozicija nije za trajnu zabranu istraživanja…
- 01/10 Vučić se u Ženevi sastao sa državnim sekretarom…
- 30/09 Skupština Srbije izglasala rebalans budžeta…
- 28/09 „Stop kopanju litijuma“: Završena jednočasovna…
- 27/09 Vučić iz Njujorka
- 26/09 Mali: U rebalansu veća izdvajanja za nauku
- 25/09 Žiofre: Civilno društvo, mediji i vladavina…
- 24/09 U Njujorku počinje generalna debata u GS…
- 23/09 Dodik: Izuzetno značajno obraćanje predsednika…
- 22/09 Đurić uoči početka Samita o budućnosti: Srbija…
- 20/09 Vučić: Ministri na Vladi podržali predlog…