Vesti
Društvo i ekonomija
Nezavršeni projekti koče izgradnju autoputa
09.03.2009. 20:00
Izvor: Blic
Nezavršeni projekti koče izgradnju autoputa
Izgradnja 42 kilometara autoputa na koridoru 10, koliko je planom Vlade predviđeno za ovu godinu, ne može da počne jer većinom još nisu završeni glavni projekti, već samo idejni, a zemljište još nije otkupljeno od vlasnika. Ministarstvo za infrastrukturu planira da projekte i eksproprijaciju završi do polovine godine novcem iz budžeta, a tada bi trebalo da stignu i krediti stranih banaka.
U izgradnju saobraćajne infrastrukture ove godine biće uloženo 382,61 milion evra. Ministar za infrastrukturu Milutin Mrkonjić kaže za „Blic” da više novca i ne može da bude potrošeno jer nema osnovnih preduslova - završenih projekata i izvršene eksproprijacije zemljišta. Za sredstva predviđena za izgradnju koridora 10, prema Mrkonjićevim rečima, ne bi trebalo da bude problema jer ovaj projekat prate Svetska banka i Evropska banka za obnovu i razvoj. Međutim, za deonice na kojima su već započeti radovi teško mogu da se obezbede krediti međunarodnih banka.
- Limitirajući faktor je da tamo gde mi načnemo neku deonicu međunarodna banka neće da daje kredite. Traži samo čiste projekte i to je veliki problem za nas. Takva je situacija na deonici Niš - Dimitrovgrad - kaže Mrkonjić.
Nije, međutim, jedini problem do sada bilo obezbeđivanje novca za koridor 10, već i projekti i eksproprijacija zemljišta.
- Za poslove projektovanja angažovane su domaće firme CPV, CIP i Institut za puteve. Tokom prvih šest meseci biće završena eksproprijacija i urađeni projekti za ceo koridor 10. Za sve projekte za autoput i eksproprijaciju biće potrebna ulaganja od približno 120 do 125 miliona evra - kazao je Mrkonjić.
Pored 42 kilometara puta, pomenutih 382,61 milion evra biće uloženo u završetak železničke stanice Prokop u Beogradu i u obnovu 100 kilometara pruge. Novac stiže iz raznih izvora, pa je recimo, grad Novi Sad izdvojio deo sredstava za Žeželjev most u vrednosti od 30 miliona evra, a Italijani su dali još 30 miliona.
Prvi infrastrukturni radovi počeli su 1. marta na obilaznici oko Beograda, na izgradnji mosta broj 13 kod Orlovače. Što se tiče završetka obilaznice kod Dobanovaca, ministar Mrkonjić kaže da sve zavisi od eksproprijacije zemljišta za koje treba oko 40 miliona evra.
Ministarstvo infrastrukture je u pregovorima sa investitorima iz Italije koji su zainteresovani da brzo bude izgrađen autoput prema Rumuniji, iz pravca Zagreba.
- Italijani su zainteresovani za autoput Beograd - Vršac jer imaju mnogo preduzeća u Rumuniji. Oni će da finansiraju kompletan projekat, od eksproprijacije zemljišta pa nadalje - kaže Milutin Mrkonjić.
Ipak, kako je sve više očigledno da je propao ugovor sa austrijskim konzorcijumom „Alpina-Por”, otvara se mogućnost i domaćim putarskim preduzećima da učestvuju u gradnji deonica na koridoru. Komentarišući spremnost domaćih firmi da iznesu teret ovako obimnog posla, ministar Mrkonjić kaže da oko 40 domaćih firmi ispunjava uslove međunarodnih tendera i da su sasvim konkurentne.

Nacionalna važnost
Dragan Kostić, konsultant za poslovne rizike i krize, kaže da nema sumnje da nam nedostaju kapitalni poslovi koji pokreću i čitav niz drugih preduzeća.
- U pitanju je projekat od nacionalne važnosti. Nesumnjivo je da je naša privreda gladna jednog takvog posla, ali je bitno da se pokaže i isplativost jednog ovako velikog projekta. Nacionalni značaj u ovom slučaju ima i sekundarne efekte kroz firme koje će se uključiti u projekat, ali mora da se pokaže i komercijalna isplativost. Mi iz ovog posla moramo da izađemo u plusu, u suprotnom, neće biti nikakvog efekta - objašnjava Kostić.

Putari Srbije: Na vreme i kvalitetno
Milutin Gašević, predsednik udruženja poslodavaca putne privrede, kaže za „Blic” da putari Srbije mogu sve poslove da na vreme i kvalitetno odrade. On dodaje da bi ulaganje u infrastrukturu moglo da pokrene čitavu domaću privredu jer je izgradnja puteva povezana sa proizvodnjom građevinskog materijala, radom kamenoloma, proizvodnjom guma, ulja, maziva. Dodaje da je, takođe, oko 50.000 ljudi direktno vezano za putnu privredu. I Milan Bojović, generalni direktor preduzeća Putevi Užice, ističe da naša država ima preduzeća koja su osposobljena da dobro urade ovaj posao.

Autoput do Čačka za četiri godine
- Beograd - Ljig je komercijalna deonica od sedamdesetak kilometara. To bih sutra dao u koncesiju i možda ćemo raspisati konkurs u aprilu ili maju. Ali za to nemamo ni idejni projekat, a treba i zemljište da se ekspropriše. Autoput Beograd - Čačak gradimo sopstvenim snagama uz podršku komercijalnih banaka. Planirali smo za naredne četiri godine da odvojimo 600 miliona evra da stignemo do Čačka - kaže Mrkonjić.