Vesti
Politika
Priznanje Kosova ohrabruje širenje separatizma
10.03.2009. 20:00
Izvor: RTS
Priznanje Kosova ohrabruje širenje separatizma
Predsednik Srbije Boris Tadić na skupu u Madridu upozorio zemlje koje su odlučile da priznaju nezavisnost Kosova i Metohije da bi trebalo da promene odluku jer u protivnom, svetu preti talas širenja separatizma. Tadić očekuje susret sa Obamom i novo poglavlje u odnosima sa SAD.
Predsednik Srbije Boris Tadić upozorio je u Madridu zemlje koje su odlučile da priznaju nelegalnu, jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Mrtohije da bi trebalo da preinače tu svoju odluku jer u protivnom, svetu preti talas širenja separatizma.
"Ako ta odluka ne bude povučena i ako se ne bude poštovao princip teritorijalnog integriteta Srbije, ma koji separatistički pokret u svetu moći će da osnuje sopstvenu državu", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je o posledicama proglašenja nezavisnosti Kosova govorio na skupu Foruma Nova ekonomija, najznačajnije debatne organizacije Španije, gde često nastupaju najeminentnije ličnosti iz sveta politike i ekonomije, uključujući šefove država ili vlada.
"U slučaju da Međunarodni sud pravde u Hagu utvrdi da je jednostrano proglašenje nezavisnosti bilo ispravno i zakonito, to će biti veoma opasan presedan za sve zemlje sveta suočenim sa sličnim nevoljama", dodao je Tadić.
"Srbija se nikada neće predati, ali neće pribeći nasilju ni oružju, već će za očuvanje svog teritorijalnog integriteta koristiti samo diplomatska i legalna sredstva", naglasio je Tadić, zahvaljujući Španiji na čvrstom opredeljenju da, zajedno sa još pet članica Evropske unije, ne prizna Kosovo.

Šta ako Mladić nije u Srbiji?
Tadić je takođe rekao da se Srbija neće odreći ni svog evropskog puta. Te dve teme, očuvanje teritorijalnog integriteta i integracija u EU, su međusobno povezani, strateški ciljevi Srbije.
Tadić je rekao i da će Srbija sigurno izručiti Ratka Mladića i Gorana Hadžića, jedina dva preostala od ukupno 46 srpskih optuženika koje traži Haški tribunal.
"Srbija je pružila sve moguće dokaze da potpuno sarađuje s Tribunalom, mada zemlje poput Holandije ne smatraju da je to dovoljno za naš napredak ka prijemu u Evropsku uniju", istakao je Tadić.
"Da li se neko upitao da Mladić i Hadžić, možda, nisu u Srbiji. I zašto se kažnjava Srbija kad njihovo hapšenje zavisi od policije drugih zemalja", upitao je srpski predsednik.
Tadić je, istovremeno, izrazio želju da špansko predsedavanje Evropskom unijom, u prvoj polovini 2010. godine, bude prelomna tačka u aspiraciji Srbije da postane članica Unije.

Srbija će razmotriti mogućnost učlanjenja u NATO
Predsednik je, takođe, izrazio spremnost Srbije da razmotri mogućnost učlanjenja u NATO, ali je, kao korak koji tome prethodi, ponudio učešće Vojske Srbije u mirovnim misijama zajedno sa zemljama poput Španije.
Tadić, koji završava dvodnevnu zvaničnu posetu Španiji, iskoristio je prisustvo velikog broja privrednika na današnjem skupu i pozvao španske kompanije da investiraju u srpsku privredu.
U delegaciji Srbije koju predvodi Tadić bili su i ministri spoljnih poslova Vuk Jeremić, trgovine Slobodan Milosavljević i odbrane Dragan Šutanovac.
Tadić se juče sastao sa španskim premijerom Hoseom Luisom Rodrigezom Sapaterom kome je preneo da je Srbija zahvalna na podršci Madrida u procesu evropskih integracija i "prinicipijelnom stavu Španije" da ne prizna nezavisnost Kosova.
Ministar Šutanovac je sa ministarkom odbrane Karme Čakon potpisao Memorandum o saradnji ministarstava odbrane Srbije i Španije, dok je Jeremić razgovarao sa španskim kolegom Migelom Anhelom Moratinosom o evropskoj integraciji Srbije i jačanju ekonomskih veza dve zemlje.
Ministar trgovine i usluga Milosavljević potpisao je u Madridu Sporazum o izbegavanju dvostrukog oporezivanja, koji bi trebalo da podstakne španska ulaganja u Srbiju.