Vesti
Politika
Sporni članovi 18 i 21 ostaju u predlogu zakona
12.03.2009. 20:00
Izvor: Blic
Sporni članovi 18 i 21 ostaju u predlogu zakona
Iz Predloga Zakona protiv dikriminacije koji je Ministarstvo rada uputilo Vladi Srbije nisu brisani članovi 18 i 21, rečeno je danas agenciji Beta u Vladi. Preostalih 11 članova na koje su verske zajednice imale primedbe ili nisu menjani uopšte ili su pretrpeli minimalne korekcije i preciziranja kojima se ne menja suština i intencija zakona.
U inoviranoj verziji zakonskog predloga juče dostavljenoj premijeru Mirku Cvetkoviću, a u čije je izmene Beta imala uvid, u član 18. dodat je novi stav, dok je iz člana 21. izbrisan stav 3, čija je suština već sadržana u nekim drugim odredbama istog predloga.
Novim stavom u 18. članu precizira se da se neće smatrati diskriminacijom postupanje sveštenika i verskih službenika koje je u skladu sa doktrinom, uverenjima ili ciljevima crkava i verskih zajednica registovanih u skladu sa zakonom.Ministarstvo je predložilo da se u član 20. ubaci novi stav kojim se zabranjuje javno ili prikriveno uskraćivanje pogodnosti u odnosu na pol ili zbog promene pola.
Verske zajednice su imale još niz zahteva poput izbacivanja termina rodni identitet i seksualna orijentacija ili brisanje odredaba o teškoj diskiminaciji, što nije uvaženo.
Takođe, nisu menjane ni odredbe kojma bi se teret sudskog dokazivanja dikriminacije prebacio na žrtvu.
Više tradicionalanih crkava i verskih zajednica prošle sedmice tražilo je od Vlade Srbije da iz skupštine procedure povuče Predlog Zakona protiv diskriminacije, što je i učinjeno na telefonskoj sednici.
Tekst primedaba koji je Vladi Srbije dostavio episkop bački Irinej (Bulović) potpisale su Srpska pravoslavna crkva, Katolička crkva, Islamska zajednica Srbije, Slovačka evangelistička crkva, Hrišćanska reformatorska crkva i Jevrejska zajednica Srbije.