Vesti
Društvo i ekonomija
Dobrosusedski odnosi na bazi čistih računa11.07.2006. 16:30
Izvor: Danas
Potpisan prvi međunarodni sporazum između Srbije i Crne Gore
Beograd - Ministri finansija Srbije i Crne Gore Mlađan Dinkić i Igor Lukšić i guverneri centralnih banaka dve države Radovan Jelašić i Ljubiša Krgović potpisali su juče u Vladi Srbije Sporazum o regulisanju članstva u međunarodnim finansijskim organizacijama i razgraničenju finansijskih prava i obaveza bivše državne zajednice. Ovo je prvi međunarodni sporazum koji je sklopljen između dve države posle osamostaljenja Crne Gore i da bi bio punovažan potrebno je da ga ratifikuju parlamenti obeju država.Kako je najavljeno, crnogorski pralament će to uraditi veoma brzo jer se Crnoj Gori žuri da aplicira za članstvo u svim finansijskim organizacijama, dok će parlament Srbije to učiniti tek na jesen, najverovatnije u septembru, što ničim ne dovodi u pitanje članstvo Srbije od MMF do Razvojne banke Saveta Evrope, jer je sporazumom predviđeno da Srbija nastavlja članstvo u ovim organizacijama.
Apliciranje Crne Gore u svim finansijskim organizacijama koštaće ovu državu 1,5 miliona evra, ali dogovor oko podele finansijske imovine dobijene u procesu sukcesije praktično će pokriti najveći deo ovih troškova, potvrdio je Igor Lukšić. Obe države saglasile su se da se deo deviznih rezervi i zlata koje je SRJ dobila u tom procesu podeli tako što će 94,12 odsto pripasti Srbiji, a 5,88 odsto Crnoj Gori, dok su dugovi već razgraničeni. Srbija ima dug prema svetu u iznosu od 8,8 milijardi evra, uključujući i oko 600 miliona evra neregulisanih obaveza prema Libiji, Kuvajtu i Kini, dok je dug Crne Gore oko 750 miliona evra.
Predstavnici obeju država izrazili su veliko zadovoljstvo što je posao na usaglašavajnju stavova u veoma kratkom roku od samo tri nedelje uspešno završen čime je, kako je ocenjeno, EU i svetu poslata poruka da će se dobrosusedski odnosi dveju država uspešno nadalje razvijati, ali na bazi čistih računa i da će i sva preostala pitanja razdruživanja biti odgovorno i brzo rešena. U prilog tome ide i najava ministara finansija Srbije i Crne Gore o veoma brzom postizanju saglasnosti oko isplata penzija građanima Srbije koji žive u Crnoj Gori, a takvih je po rečima Dinkića 3.500 i građanima Crne Gore koji žive u Srbiji (1.500).
- Kao i u odnosima sa drugim bivšim članicama SFRJ dogovoreno je da se na njih primenjuje nacionalno zakonodavstvo, a da svaka država nadoknađuje deo penzija prema radnom stažu ostvarenom u Srbiji odnosno Crnoj Gori. Trenutno se radi na nekim tehničkim pitanjama kako bismo ta sredstva uplaćivali preko poslovnih banaka. Pošto postoje izvesni problemi oko vojnih penzija, njih smo izdvojili od civilnih i rešavaćemo ih naknadno kada budemo videli kolika su dugovanja Crne Gore po tom osnovu - najavio je Dinkić.
Pitanje isplate strare devizne štednje nije predmet ovog sporazuma, ali je, kako je objasnio Lukšić, dogovoreno da Vlada Crne Gore preuzme isplatu obaveza onim građanima koji još to pravo nisu ostvarili jer su štedeli u bankama u Srbiji, a nisu njeni državljani. "Granični" slučajevi, a takvih ima i u odnosima sa drugim bivšim članicama SFRJ, biće rešavani u nastavku procesa sukcesije.
Prihvatićemo neke sugestije MMF
- Izveštajem MMF posle boravka Misije u Beogradu veoma smo zadovoljni i nastavićemo da sprovodimo dogovorenu ekonomsku politiku prihvatajući neke sugestije i preporuke MMF - rekao je Mlađan Dinkić najavljujući novi dolazak Misije MMF u Beograd krajem godine, a novi aranžman tek 2007. godine.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…