Vesti
Politika
Tadić: UNMIK i Euleks odgovorni za vladavinu prava na KiM
17.03.2009. 12:00
Izvor: 24 Sata
Tadić: UNMIK i Euleks odgovorni za vladavinu prava na KiM
Predsednik Srbije Boris Tadić pozvao je danas predstavnike civilne misije Ujedinjenih nacija i misije Euleks da, u skladu sa svojim mandatom, na Kosovu i Metohiji uspostave vladavinu prava i obezbede miran život za sve žitelje južne srpske pokrajine."Pet godina posle pogroma nad Srbima, koji se dogodio 17. marta 2004. godine, na Kosovu i Metohiji još uvek nema bezbednosti, slobode kretanja, pravde, struje, vode, niti poštovanja osnovnih civilizacijskih normi", istakao je Tadić.
Martovsko nasilje albanskih ekstremista je, kako se navodi u saopštenju iz kabineta predsednika Srbije, odnelo 19 života, ranjeno je 950 ljudi, iz svojih domova proterano više od četiri hiljade Srba, uništeno 900 kuća, spaljeno i minirano 35 hrišćanskih svetinja, među kojima i spomenici kulture od neprocenjive vrednosti iz 14. i 16. veka, a ni posle pet godina, krivci za ovo organizovano nasilje nisu kažnjeni.
Predsednik Tadić je pozvao predstavnike UNMIK-a i Euleksa da obezbede da pravda bude dostupna svakom stanovniku Kosova i Metohije, bez obzira na etničku ili versku pripadnost.
"Svi zločini moraju biti istraženi i procesuirani. Svaki zločinac se mora naći pred pravednim i nepristrasnim sudom. Od međunarodnih misija očekujemo da istraže zločine, uspostave vladavinu prava i obezbede miran život u pokrajini, a ne da oslobađaju počinioce zločina", naglasio je predsednik Srbije.
Predsednik Tadić je ponovio da Srbija nikada neće priznati nelegalnu nezavisnost Kosova i Metohije i da svoj integritet brani mirnim, diplomatskim i pravnim sredstvima u međunarodnim institucijama, a od Ujedinjenih nacija očekuje da ispune svoj mandat upravljanja u južnoj srpskoj pokrajini.

Tadić podržao regionalnu sportsku akciju za decu
Predsednik Srbije Boris Tadić podržao je danas akciju "Bistra - sportske igre mladih", koje bi od 2010. trebalo da se organizuju u Srbiji, po modelu kakav postoji u Hrvatskoj već 12 godina.
Sportske igre mladih su najveći nevladin društveni projekat u Hrvatskoj, čiji je cilj promovisanje zdravog života i prijateljstva među decom i mladima.
"Veoma su važne regionalne akcije koje povezuju ljude, sport, umetnost. Imamo dovoljno zatrovane živote i svaka ovakva akcija leči rane", rekao je Tadić i izrazio zadovoljstvo što kao predsednik Srbije može da podrži Sportske igre mladih.
Prema njegovim rečima, još će se videti ko će biti partner - "da li neko od sportskih saveza ili Olimpijski komitet Srbije, ali će se država uvek pitati za finansijska sredstva".
"Ovo je izuzetna akcija koja pokušava da nadoknadi ono što su škole izgubile kroz školski sport. Nije to samo sportska akcija, već i socijalna, kulturna...Ne zadržava se samo na državama bivše Jugoslavije, već ide i dalje", rekao je Tadić i dodao da ovu akciju vidi kao "promenu sistema vrednosti".
Predsednik Organizacionog odbora akcije Zdravko Marić istakao je da je "projekat Sportske igre mladih" već dobio mnogobrojne međunarodne nagrade.
"Planiramo da 2010. godine napravimo Igre mladih u Srbiji, Crnoj Gori. Bosni i Hercegovini, Sloveniji, Češkoj i još nekim državama. Treba da omogućimo deci da shvate da je sport lek svemu i alternativa porocima", rekao je Marić i zahvalio Tadiću na pokroviteljstvu.
On je naglasio da će već ove godine krenuti "pilot projekat" koji će u Srbiji obuhvatiti 100 dece.
"Sportske igre mladih su u Hrvatskoj pokrenule školski sport. Svakom detetu je omogućeno besplatno učešće, a i projekat je izuzetno jeftin. Potrebno nam je da nas ljudi vide kao 'dobru nameru', a mi ćemo postići rezultate", rekao je Marić.
On je rekao da je u Hrvatskoj prošle godine ovom akcijom bilo obuhvaćeno 41.000 dece i mladih uzrasta od sedam do 17 godina, kao i da očekuje da bi taj broj u Srbiji mogao da bude dostignut za dve godine.
Sportske igre mladih organizuju se u Hrvatskoj za vreme letnjeg raspusta, a najuspešnija deca, posle takmičenja po županijama, učestvuju sredinom septembra u finalu u Splitu. Deca se takmiče između ostalog u malom fudbalu, rukometu, odbojci, tenisu, stonom tenisu i šahu.
Regionalni projekat je zamišljen da oko 500 najuspešnije dece iz svake države, uzrasta do 14 godina, na kraju takmičenja učestvuje u finalu, koje bi takođe bilo u Splitu.