Vesti
Politika
BIA zatvara krug
17.03.2009. 20:00
Izvor: RTS
BIA zatvara krug
Prioritet Bezbednosno-informativne agencije hapšenje preostala dva haška optuženika. Situacija u Srbiji stabilna. Najveća pretnja za bezbednost protivpravno proglašenje nezavisnosti Kosova, rekao direktor BIA Saša Vukadinović.
Lociranje i hapšenje haških optuženika Ratka Mladića i Gorana Hadžića je među prioritetima Bezbednosno-informativne agencije u 2009. godini i u taj zadatak su uključeni svi resursi Agencije, rekao je direktor BIA Saša Vukadinović.
Odbor Skupštine Srbije za odbranu i bezbednost većinom glasova usvojio je izveštaj BIA o radu Agencije u 2008. godini.
Vukadinović je istakao da će Mladić i Hadžić biti uhapšeni do kraja godine ako se nalaze na teritoriji Srbije.
Tokom 2008. godine svi resursi bili su angažovani na ispunjavanju obaveza prema Haškom tribunalu, naglasio je direktor BIA i podsetio da su u saradnji sa sudom i MUP-om locirani i uhapšeni optuženici Stojan Župljanin i Radovan Karadžić.
Naveo je da je u prošloj godini zastupnicima odbrane omogućen uvid u dokumentaciju i dostavljen 431 materijal, a Agencija je odgovorila na 26 zahteva Haškog tužilaštva i odbrane koji se odnose na 149 materijala.
Podnoseći izveštaj o radu BIA, Vukadinović je kao prioritete Agencije naveo i suprostavljanje terorizmu i separatizmu, suzbijanje verskog i svakog drugog ekstremizma, otkrivanje delovanja stranih službi i suprostavljanje organizovanom kriminalu i borbu protiv terorizma.
Vukadinović je ocenio da je bezbednost u Srbiji stabilna i da je najveća pretnja za bezbednost jednostrano i protivpravno proglašenje nezavisnosti Kosova i Metohije.
Direktor BIA je dodao da i u drugim delovima Srbije postoje faktori i rizici za destabilizaciju i da se na jugu Srbije javlja ekstremizam, a da u pojedinim regionima postoje grupacije koje deluju sa pozicija verskog i ideološkog radikalizma.
Proglašenje nezavisnosti Kosova, prema rečima direktora BIA, pogoršalo je ukupnu bezbednost u Srbiji, ali i u celom regionu.
Vukadinović je ocenio da bi pokušaj da se sever Kosova stavi pod kontrolu Prištine u narednom periodu mogao da dovede do destabilizacije i akcija terorističkih i paravojnih formacija.
Prema njegovoj oceni, nezadovoljstvo i protesti građana uzrokovani ekonomskom situacijom, mogli bi da budu povod za nasilje pre svega, prema srpskom stanovništu, a jug Srbije bi mogao da bude instrumentalizovan za pritiske na državne organe u pravcu internacionalizacije pitanja, a u cilju sticanja autonomije i uspostavljaja "specijalnih veza sa Kosovom".
"Stanje na Kosovu karakteriše visok stepen tenzija, posebno izraženih na severu KiM u oblasti Kosovske Mitrovice. Separatistički albanski faktor nastoji da postigne što šire međujunarodno priznanje nezavisnosti, a srpska zajednica je konstantno izložena pritiscima, incidentima i psihološko-propagandnim delovanjem pre svega u mešovitim sredinama i Kosovskom pomoravljaju", rekao je Vukadinović.

Most na Ibru kritična tačka
Direktor BIA naveo je da su albanske naoružane kriminalno-terorističke grupe u stanju stalne pripravnosti na kriznim tačkama na takozvanoj liniji razdvajanja severne i južne Kosovske Mitrovice.
Sa tim grupama sarađuju radikalne pristalice islamskog pokreta, a povezani su sa organizovanim ekstremistima iz drugih delova Srbije, naveo je Vukadinović.
"Prioritet BIA će biti suprostavljanje delovanju verski motivisanog terorizma i radikalizma", rekao je Vukadinović.
BIA je identifikovala pojavu povezivanja radikalih pristalica islamističkih pokreta, koji sarađuju sa istomišljenicima u regionu i svetu, a posebno sa verskim ideolozima koji proagiraju ekstremne i militantne oblike delovanja.
Kako je ocenio direktor Agencije, takva situacija može dugoročno da predstavlja opasnost za stabilnost, zbog čega će BIA preventivno delovati.
Vukadinović je dodao i da su strane obaveštajne službe "doprinele dezintegraciji, posebno kada je reč o Kosovu, a pojedini obaveštajni sistemi nastoje da kontrolišu i druga područja sa kriznim potencijalima kako bi ih, u slučaju potrebe, aktivirali kao nova žarišta destabilizacije".
BIA će u 2009. godini nastaviti, kako je istakao, borbu protiv međunarodnog organizovanog kriminala, imajući u vidu privatizaciju u Srbiji, kako se ilegalni novac ne bi plasirao u legalne tokove, kao i protiv terorizma koji se često finansira prljavim novcem.