Vesti
Politika
Skupština o zabrani diskriminacije
18.03.2009. 12:00
Izvor: B 92
Skupština o zabrani diskriminacije
Skupština Srbije trebalo bi danas da razmatra Predlog zakona o zabrani diskriminacije, koji je prethodno bio povučen na doradu zbog primedbi verskih zajednica.
Tim zakonom po prvi put na sveobuhvatan način biće sankcionisani svi slučajevi diskriminacije i biće zaštićene grupe koje mogu biti diskriminisane. Iako je Vlada pojasnila određene članove predloga zakona kako bi izašla u susret crkvama i verskim zajednicama, dan pred novo zasedanje Skupštine ministri su još jednom razgovarali sa verskim predstavnicima.
Gostujući u emisiji “Poligraf” TV B92, jedan od učesnika, ministar za ljudska i manjinska prava Svetozar Čiplić rekao je da se na sastanku u Patrijaršiji Srpske pravoslavne crkve svaka strana držala svojih stanovišta ali da je ubeđen da će zakon ipak biti usvojen.
Pored Čiplića, na poziv episkopa bačkog Ireneja odazvali su se i ministar rada i socijalne politike Rasim Ljajić i ministar vera Bogoljub Šijaković, a u ime crkava i verskih zajednica beogradski nadbiskup Stanislav Hočevar, muftija srbijanski Muhamed Jusufspahić i beogradski rabin Isak Asiel.
Čiplić kaže da je predstavnike verskih zajednica ubedio da se ovaj zakon ne odnosi na sklapanje gej brakova, ali da osim toga nikakva saglasnost nije postignuta.
Prema njegovim rečima ministri su predstavnicima verskih zajednica saopštili razloge zbog kojih neće odustati od člana 21 koji se bavi seksualnom orijentacijom ljudi.
"Oni su razumeli, ali su se držali svog verskog stanovišta, učenja svetih knjiga, da to ne treba ispoljavati javno, a mi smo ostali kod svog stanovišta da to nije ništa što sme da se zabrani i da je to stvar koja mora, ako hoćemo u Evropu, i to je sada normalna stvar, da takav zakon, sa takvim odredbama moramo da imamo", objasnio je Čiplić.
Uprkos nesuglasicama sa koalicionim partnerima oko pojedinih tačaka predloga zakona, Čiplić je ubeđen da će zakon biti usvojen.
"Većina je sigurna i stabilna. Možda će biti neprijatno predstavljati zakon i slušati argumenate i kontraargumenate, ali nema dileme, zakon će biti donet", veruje ministar.
Predlog zakona o zabrani diskriminacije povučen je ranije iz skupštinske procedure, zbog primedaba crkava i verskih zajednica.
I pored toga što su predstavnici crkve ostali nezadovoljne i nakon što je vlada uvažila određene primedbe, iz kabineta Mirka Cvetkovića je poručeno da je taj predlog definitivan i da se od njega neće odstupati.
Izmenjena verzija zakonskog predloga usvojena je na poslednjoj sednici vlade i upućena je paralmentu po hitnoj proceduri, a biće jedina tačka dnevnog reda predstojeće sednice.
Glasanje o više zakona protiv kriminala
Prethodno će se Skupština izjasniti o zakonima o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima, sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma i o matičnim knjigama.
Poslanici će takođe glasati o izmenama zakona o eksproprijaciji i o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
Državni sekretar Ministarstva finansija Miodrag Đidić izjavio je da je na Zakonu o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma i izmenama Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji rađeno oko godinu dana i da je jako važno da oni budu usvojeni u parlamentu.
“Tu pre svega mislim na Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranju terorizma, jer da taj zakon nije usvojen u martu mesecu, pretila je opasnost da država Srbija izgubi članstvo u finansijskim, obeveštajnim međunarodnim organizacijama, što bi bilo jako loše jer ne bi bismo imali odgovarajuću saradnju, a bez te saradnje teško je otkriti perače novca“
Parlament treba i da izabere članove Zdravstvenog saveta Srbije, Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, Nacionalnog prosvetnog saveta, kao i da se izjasni o predlozima odluka o prestanku funkcije i izboru članova Saveta Državne revizorske institucije.