Vesti
Politika
Vlada Srbije dala saglasnost za rad nove kancelarije EU
Bez zvaničnog otvaranja
21.03.2009. 14:00
Izvor: Danas
Bez zvaničnog otvaranja
Brisel, Beograd - Vlada Srbije donela je rešenje o davanju saglasnosti za otvaranje kancelarije ličnog izaslanika visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost EU sa sedištem u Beogradu, objavljeno je u broju Službenog glasnika Republike Srbije od 16. marta ove godine.
U rešenju, koje je 13. marta 2009. potpisao potpredsednik Vlade Ivica Dačić, objašnjava se da će Ministarstvo spoljnih poslova Srbije diplomatskim putem obavestiti Kancelariju visokog predstavnika za spoljnu politiku i bezbednost EU o saglasnosti Vlade Srbije o njenom otvaranju u Beogradu.
Kristina Galjak, portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost, izjavila je juče za naš list da je kancelarije EU počela sa radom i da je njen šef Piter Sorensen većnekoliko nedelja u Beogradu, a zvaničnog otvaranja neće biti. Prema njenim rečima, Sorensenovom imenovanju za šefa kancelarije u Beogradu prethodila je razmena pisama između Havijera Solane i Borisa Tadića. Solana je imenovao Sorensena 24. februara za svog izaslanika u Beogradu, zaduženog i za odnose sa Euleksom. Galjakova kaže da su Sorensenove dužnosti da, saglasno saopštenju o imenovanju, „predstavlja visokog predstavnika u stalnom dijalogu sa srpskim vlastima o nizu pitanja od zajedničkog interesa“. Sorensen, između ostalog, treba da održava bliske kontakte sa zvaničnicima Vlade Srbije, da olakšava saradnju i razmenu informacija, nadgleda i izveštava o političkoj situaciji u Srbiji i pruža političke savete visokom predstavniku EU.
Osim Sorensena, koji ima višegodišnje iskustvo u regionu, u beogradskoj kancelariji EU radi još nekoliko diplomata i eksperata, koji će biti zaduženi i za kontate sa Euleksom. Kancelarija EU, kako je Danasu objašnjeno, zasad privremeno koristi prostorije Delegacije Evropske komisije u Beogradu.
Prema pisanju medija, koji se pozivaju na zvaničnike EU, Sorensenovom imenovanju prethodio je incident sa šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem. Kako se navodi u izveštajima, Jeremićevo ignorisanje Sorensena prilikom jednog od susreta sa šefom Unmika Lambertom Zanijerom, Brisel je protumačio kao neprimeren pokušaj zvaničnog Beograda da o Kosovu priča samo s predstavnicima UN i nepoštovanje obećanja da će se ponašati konstruktivno u sprovođenju misije EU na Kosovu. Jeremić je uoči Sorensenovog imenovanja izgladio incident, potvrdivši punu spremnost da sarađuje s njim i EU u vezi s Euleksom, pa je Brisel odustao od diplomatskog protesta.