Vesti
Politika
Nema biometrijskih pasoša zbog novca i opreme
25.03.2009. 12:00
Izvor: Dnevni list
Nema biometrijskih pasoša zbog novca i opreme
Ministarstvo spoljnih poslova će sa zakašnjenjem od mesec dana u odnosu na rok koji mu je Vlada zadala Akcionim planom za viznu liberalizaciju stvoriti uslove za izdavanje novih pasoša u inostranstvu. Do danas je to urađeno u osam diplomatsko -konzularnih predstavništava, a od kraja maja meseca građani Srbije u dijaspori moći će da preuzimaju biometrijske putne isprave u 22 od ukupno 66 ambasada i konzulata. Razlog za kašnjenje je nepostojanje novca za opremanje predstavništava i instaliranje opreme, rečeno je Danasu u kabinetu ministra spoljnih poslova Vuka Jeremića.
„Do kraja maja biometrijski pasoši će biti izdavani u 22 diplomatsko-konzularna predstavništva u Zapadnoj Evropi i SAD, gde je i najveća koncentracija naših građana. U odnosu na rokove za početak rada, kasni se mesec dana jer nije bila stvorena odgovarajuća finansijska konstrukcija za opremanje naših konzulata, kao i za instaliranje opreme“, rečeno nam je u kabinetu šefa srpske diplomatije.
Nakon što nam je posle obavezujućeg rešenja poverenika za informacije Rodoljuba Šabića iz MUP-a dostavljen Akcioni plan Vlade Srbije za viznu liberalizaciju, Danas je saznao da je Vlada zadužila MSP da do aprila 2009. „sprovede pripreme i stvori neophodne uslove za sprovođenje postupka akvizicije podataka i prijema zahteva za izdavanje putnih isprava Republike Srbije u diplomatsko-konzularnim predstavništvima Srbije u inostranstvu”. Analizom primene mera iz Akcionog plana naš list je utvrdio da je MSP, u odnosu na druga ministarstva, najsporije u poslu vizne liberalizacije.
Kako je Danasu objašnjeno u MSP-u, „rad na prijemu zahteva za izdavanje biometrijskih pasoša, prema prvoj fazi planirane dinamike instalacije opreme, u periodu od početka novembra 2008. do danas otpočeo je u osam diplomatsko-konzularnih predstavništava (DKP) u Evropi, a do kraja ove nedelje s radom počinju još dva u SR Nemačkoj. U toku aprila biće instalirana potrebna oprema i izvršena obuka za još sedam DKP u Evropi, a u maju tri DKP u SAD i dva u Evropi“.
Iz kabineta ministra Jeremića rečeno nam je da je stvaranje uslova za početak rada na biometrijskim pasošima u većini DKP povezano sa neophodnim adaptacijama prostorija i da u nekim ambasadama i konzulatima, koji se adaptiraju, to za sada nije moguće. Osim toga MSP, nakon završetka prve faze, raspolaže još samo sa pet kompleta akvizicijske opreme, tako da će dalja dinamika instaliranja zavisiti od obezbeđenja finansijskih sredstava za nabavku te opreme.
Evropska komisija će u maju objaviti izveštaj o tome koliko je Srbija napredovala u ispunjavanju uslova iz Mape puta za beli šengen. To će se, dakle, dogoditi pre nego što MSP završi obaveze određene Akcionim planom. Postavlja se pitanje da li će ovo kašnjanje uticati na izveštaj Brisela.
Miodrag Sresta, izvšni direktor Grupe 484, kaže za Danas da probijanje rokova MSP-a neće uticati na izveštaj Evropske komisije. Prema njegovim rečima, za eksperte EK bitno je da su uspostavljene procesi koji su neophodni za ispunjavanje uslova za ukidanje viza.
Svi kriterijumi iz Mape puta ne moraju da se ispune do aprila ili maja ili kraja godine. Evropskoj komisiji nisu bitni rokovi, većprimena i usostavljanje neophodnih procesa. Rokovi koje je Vlada dala u Akcionom planu su nerealni i EK je toga svesna. Kratki rokovi se postavljaju ne bi li se administracija, koja probija rokove, ubrzala - kaže Sresta.
Vladimir Todorić, direktor Pravnog foruma, takođe misli da ovo kašnjenje neće imati uticaj na EK, jer će pitanje vizne liberalizacije na kraju ipak biti politička odluka.
Ljudi ni u Srbiji ne mogu da izvade novi pasoš. Pretpostavljam da je to još teže organizovati u inostranstvu, jer je potrebna posebna tehnologija. Nas sa pasošima čekaju pre svega politički problemi, na primer da li će oni biti izdavani kosovskim Alabancima ako ih traže ili da li neka zemlja želi da omogući bezvizni režim svim zemljama u regionu u isto vreme, a ne da tu odluku donosi više puta - rekao je Todorićza Danas.
Prema njegovim rečima, ipak se može očekivati da Srbija dođe na belu šengensku listu do kraja ove ili početkom sledeće godine, jer je to jedino što bi EU sada mogla da nam ponudi.