Vesti
Društvo i ekonomija
Država steže kaiš
26.03.2009. 20:00
Izvor: RTS
Država steže kaiš
Premijer Mirko Cvetković najavio rigorozne mere štednje na svim nivoima zbog negativnih efekata ekonomske krize. U budžetu za 2009. godinu planira se manjak od oko 190 milijardi dinara. Država će biti uzor štednje građanima, obećao premijer. U državnom sektoru biće zaustavljena nova zapošljavanja.
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković najavio je rigorozne mere štednje na svim nivoima, zbog negativnih efekata svetske ekonomske krize i naveo da se u budžetu za 2009. godinu planira manjak od oko 190 milijardi dinara.
Cvetković je na konferenciji za novinare u Vladi Srbije naveo da će taj manjak morati da se pokrije iz realnih izvora finansiranja.
"Moram da kažem da je situacija ozbiljna i niko ne može da je potcenjuje", naglasio je Cvetković ali je istakao da Vlada ima program za ublažavanje posledica ekonomske krize.
Cvetković je rekao i da je posle završenih pregovora sa MMF-om dogovoreno da budžetski deficit iznosi oko 90 milijardi dinara, a da bi ostatak od oko sto milijardi dinara morao da se obezbedi kroz različite oblike uštede i fiskalna prilagođavanja.
Dve trećine od te sume, oko 67 milijardi dinara, biće nadoknađeno kroz različite oblike ušteda državnih troškova, a 34 milijardi dinara preko povećanja prihoda države, rekao je Cvetković.
Premijer je obećao da će država biti uzor štednje građanima i najavio da će u državnom sektoru biti zaustavljena nova zapošljavanja, čak iako je u pitanju rad na određeno vreme.
Uštede će biti ostvarene i preko smanjenja troškova reprezentacije, upotrebe mobilnih telefona, kupovine novih automobila, najavio je Cvetković.
Cvetković je preneo najavu MMF-a da će u Austriji organizovati sastanak sa deset banaka koje posluju u Srbiji, od kojih će se zatražiti da ne smanjuju kreditnu aktivnost u Srbiji, što bi imalo pozitavan efekat na privredu i građane.

Zamrzavanjem plata i penzija - 13 milijardi dinara
Ministar ekonomije Mlađan Dinkić rekao je da će zamrzavanjem plata i penzija biti ostvarena ušteda od oko 13 milijardi, a smanjenjem transfera lokalnoj samoupravi još 15 milijardi dinara.
Dinkić je na konferenciji za novinare u Vladi rekao da će zamrzavanje plata važiti za svu državnu, lokalnu i pokrajinsku administraciju, zaposlene u javnim preduzećima i za ostale budžetske korisnike kao i za penzionere na svim nivoima.
Oko četiri milijarde dinara biće ušteđeno smanjenjem troškova Fonda za zdravstvo, a dodatnih 12 milijardi preko smanjenja troškova za 40 odsto budžetskih korisnika sa sopstvenim prihodima.
Javna preduzeća biće u obavezi da celokupnu dobit od dividendi uplate u budžet Srbije, što će biti efekat od oko pet milijardi dinara.
Od smanjenja rashoda za robe i usluge svih budžetskih korisnika očekuje se smanjenje troškova za 18 milijardi dinara.
Govoreći o povećanju prihoda u budžetu, koji se planira u iznosu od oko 34 milijardi dinara, Dinkić je rekao da se od povećanja neoporezivog dela zarada sa sadašnjih 5.980 na 12.000 dinara, i uvođenjem privremene naknade od šest odsto na zarade i penzije, očekuju prihodi od oko 26 milijardi dinara.
Ista ta privremena naknada biće primenjena na ostale prihode kao što su dividende i drugi prilivi, osim na kamate na štednju, i tu se očekuje efekat od oko pet milijardi dinara.
Dinkić je najavio i povećanje poreza na imovinu i uvođenje poreza na luksuzna vozila od čega se očekuje prihod u budžetu od oko tri milijardi dinara.
Vlada Srbije bi, kako je rečeno na konferenciji za novinare, za tri sedmice trebalo da završi i usvoji rebalans budžeta, posle čega će ga predati Skupštini Srbije na usvajanje.