Vesti
Društvo i ekonomija
Na platama činovnika ušteda do milijardu
02.04.2009. 20:00
Izvor: Blic
Na platama činovnika ušteda do milijardu
Od predviđenih 100 milijardi dinara budžetskog manjka koji se mora nadomestiti kako bi se od MMF dobio zajam, preko leđa svih žitelja Srbije biće naplaćeno 11 milijardi, a ne 34, kako je prvobitno planirano. Danak mera uštede građani će platiti kroz akzice na benzin, novi namet na impulse u mobilnoj telefoniji i porez na imovinu. Ostalih 89 milijardi dinara na svoja pleća preuzeće javni sektor. Zaposlene koje plaća država očekuje smanjenje plata, a u Vladi procenjuju da bi na taj način moglo da se uštedi najmanje milijardu dinara. Svih 25 ministarstava moraće da smanje rashode za petinu.
Na sednici Vlade uopšte nije bilo reči o definitivnom setu mera, što govori o tome da je kabinet Mirka Cvetkovića odlučio da do potpunog usaglašavanja i pristanka svih ministara ne izlazi u javnost. Jer prethodna reakcija građana Srbije bila je jasna poruka izvršnoj vlasti da još neko ume da računa, tačnije da solidarni porez nije bio namenjen bogatima. Kada je u pitanju stručna javnost, vlada opšta nepoverljivost prema svim informacijama koje dolaze iz Nemanjine 11, jer se veruje da sa te adrese već danima stižu samo probni baloni i da vlast zapravo nema dovoljno političkog autoriteta da preseče i primeni nepopularne, ali neophodne mere.
Ministar za rad i socijalnu politiku Rasim Ljajić je progovorio o novim merama koje Vlada sprema, iako nije propustio da istakne da nisu do kraja usaglašene.
- Sada je aktuelan predlog da budu smanjene plate u državnoj administraciji - ističe Ljajić.
Nove mere podrazumevaju smanjenje svih plata većih od 40.000 dinara neto, što najverovatnije neće važiti za plate zaposlenih u društvenim delatnostima - zdravstvu, prosveti, kulturi, vojsci, policiji…). Znači, najverovatnije će se smanjiti plate svim zaposlenima u državnoj administraciji, lokalnoj samoupravi, javnim preduzećima i javnim agencijama, uključujući predsednika države, ministre i poslanike.