Vesti
Politika
Šef BIA: Akcije nisu imale veze sa Đinđićem
03.04.2009. 20:00
Izvor: Mondo
Šef BIA: Akcije nisu imale veze sa Đinđićem
Direktor Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Saša Vukadinović izjavio je u petak da podaci iz operacija "Kaktus", "Šumadija" i "Mačva" ne sadrže saznanja i aktivnosti u vezi sa ubistvom premijera Srbije Zorana Đinđića u martu 2003. godine.
Vukadinović je na sednici skupštinskog Odbora za bezbednost rekao da sva pitanja povezana sa tim akcijama imaju oznaku državne tajne.
Prema njegovim rečima, zato bi bilo najbolje da sednica na kojoj bi poslanici dobili informacije o tim akcijama bude zatvorena za javnost i održana u sedištu BIA.
Šef BIA je ocenio da pojedinci pokušavaju da uvuku službu u političke igre, ali da on neće dozvoliti da se BIA koristi u političkim obračunima.
Prema njegovim rečima, te tri akcije su izvedene od januara do novembra 2001. godine i bile su usmerene na otkrivanje najtežih krivičnih dela, među kojima su i ubistva Ivana Stambolića i Slavka Ćuruvije 2000. godine.
Dodao je da te akcije zapravo nemaju nikakve veze sa ubistvom Đinđića.
Na sednici Odbora za bezbednost nije bilo kvoruma jer se nisu pojavili članovi iz vladajućih stranaka.
Srpska radikalna stranka saopštila je u četvrtak da će zatražiti osnivanje anketnog odbora koji bi trebalo da razjasni činjenice o operativnim akcijama Državne bezbednosti "Kaktus", "Šumadija" i "Mačva".
Potpredsednik radikala Dragan Todorović je rekao da će osnivanje anketnog odbora tražiti ako poslanici vladajuće većine nastave sa zahtevima za odlaganje sednice Odbora za odbranu i bezbednost na kojoj bi Vukadinović govorio o tim akcijama.
Todorović je kazao da je u tim akcijama praćeno i prisluškivano 56 ljudi, među kojima i "neko iz najbližeg okruženja" tadašnjeg premijera Srbije Zorana Đinđića, a time i posredno i Đinđić i da bi obelodanjivanje podataka iz tih akcija pomoglo da se saznaju sve činjenice o ubistvu premijera.
Vukadinović je novinarima posle sednice rekao da je prioritet BIA u 2009. godini okončanje saradnje sa Haškim tribunalom, što znači lociranje preostala dva optuženika - Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
On je naglasio da je važno da javnost zna da će haški optuženici biti uhapšeni onoga trenutka kad budu locirani i, u skladu sa zakonom, prebačeni u Hag.
"Lociranje podrazumeva utvrđivanje gde se neko nalazi. Ovog trenutka ne znamo da li se oni nalaze na području Srbije ili neke druge države", rekao je direktor BIA.
On je objasnio da se Agencija ponaša kao da se haški optuženici nalaze na području Srbije i preduzima sve mere i aktivnosti u rešavanju svog zadatka.