Vesti
Društvo i ekonomija
Jeftiniji dinarski krediti
07.04.2009. 20:00
Izvor: Blic
Jeftiniji dinarski krediti
Dobar znak - referentna, bazna kamatna stopa Narodne banke Srbije juče je pala sa 16,5 odsto na 15 odsto. Ovaj potez Monetarnog odbora NBS signal je da inflacija u martu usporava i da će u narednom periodu cene mirovati. Osim ovog boljitka, građani Srbije trebalo bi da očekuju da će dinarski krediti biti nešto povoljniji nego što su sada, a u pojedinim bankama najavljuju da će sniziti rate idućeg meseca kod već odobrenih dinarskih zajmova.
Na ublažavanje stroge monetarne politike, osim usporavanja rasta cena, uticala je i najava stendbaj aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom. Ipak, da bi se dalje bazna kamatna stopa NBS smanjivala, potrebno je da se postigne dogovoreni sporazum sa fondom.
- Na zadržavanje niskih mesečnih stopa inflacije uticaće i odlaganje poskupljenja električne energije, kao i memorandum Vlade o kretanju regulisanih cena koji predviđa da njihov rast u 2009. godine neće preći 15 odsto - objašnjavaju u NBS.
Kada je referentna kamatna stopa poslednji put promenjena pre nešto više od dva meseca, 22. januara, dinarski krediti su dodatno poskupeli, pa tako godišnja kamata za potrošačke i gotovinske zajmove u pojedinim bankama iznosi i 44,73 odsto.
Sonja Miladinovski, član Izvršnog odbora "Sosijete ženeral banke", objašnjava da promene referentne kamatne stope utiče na cenu koštanja novca iz čisto dinarskih izvora, dok se na kamatne stope na kredite indeksirane u devizama ova promena odražava samo posredno, kroz deo troška obavezne rezerve koja se u dinarima izdvaja na devizne izvore.
- U "Sosijete ženeral banci" kamatna stopa kod dinarskih kredita definiše se primenom šestomesečne repo stope, koja se mesečno ažurira, a na koju se dodaje fiksni deo kamatne stope definisan poslovnom politikom banke. Klijenti će tako da osete ovaj pad već kod sledeće rate - objašnjava Miladinovski.
Da je u ovom trenutku potez Monetarnog odbora dobar signal smatra i Slavko Carić, predsednik Izvršnog odbora "Erste banke".
- Ovo je odličan potez za srpsku privredu, ali je tek prvi u nizu koraka koji idu prema približavanju evro i dinarskih kamatnih stopa. NBS shvata da nije više prioritet borba protiv inflacije, već davanje mogućnosti privredi da se zaduži po stopama koje može da vrati. Sve je više nelikividnih preduzeća, a nadam se da će jedan od sledećih koraka, uz naravno dalje smanjivanje referentne kamatne stope, biti paket pomoći onim firmama koje su u problemima zbog nelikvidnosti. Za to je potrebna koordinisana akcija Vlade i NBS u vidu, recimo, garancija - kaže Carić.
Centralne banke tržišta u razvoju donele su ovih dana odluku da snize referentne kamatne stope. I kod nas se dešava slično.
- Kurs se stabilizovao, došlo je do usporavanja inflacije u martu i Vlada je na putu da donese mere kojima se kreše javna potrošnja, u skladu se predviđenim aranžmanom sa MMF. Imajući u vidu da je sasvim izvesno da će bord MMF doneti pozitivnu odluku o novom aranžmanu, da će država morati manje da troši i da će strane banke verovatno zadržati kreditnu izloženost prema Srbiji na istom nivou, u narednom periodu je izvesniji dalji pad referentne stope nego njen rast - naglašava Zoran Petrović, zamenik predsednika Izvršnog odbora "Rajfajzen banke".