Vesti
Politika
Sejdiju priželjkuje posredovanje Evropske unije
12.07.2006. 17:00
Izvor: Glas javnosti
Šta, u stvari, znače najavljeni direktni pregovori Prištine i Beograda
BEOGRAD - Iako Ahtisarijeva kancelarija još nije zvanično uputila poziv Beogradu i Prištini za sastanak na najvišem nivou, iz kabineta predsednika Kosova Fatimra Sejdijua već je najavljeno da se takav sastanak može održati "samo na međunarodnim skupovima i na multilateralnom nivou," odnosno, u sklopu pregovaračkog procesa kojim rukovodi Ahtisari. Mada ovom izjavom Sejdiju, doduše, ne odbija razgovor sa Beogradom, ipak se između redova jasno vidi da će Albanci ostati pri svom prvobitnom stavu da su im glavni pregovarači predstavnici EU, a ne Beograda.

- Ovaj stav Albanca nije nov i njime žele da pošalju poruku da je Kosovo konačno odvojeno od Srbije i da oni u tom kontekstu nemaju šta da razgovaraju sa Beogradom - kaže Milan Nikolić, politički analitičar.

S druge strane, kaže Nikolić, SAD i EU insistiranjem na direktnim razgovorima Beograda i Prištine govore da to baš nije tako, s tim što ovakav stav međunarodne zajednice ne znači promenu kursa u korist Beograda, već jednostavno insistiranje EU i SAD da odgovornost za dogovor u vezi s Kosmetom padne na glavne aktere, a ne na njih.

- Jasno je, međutim, da o Kosmetu dogovor neće moći da donesu samo Beograd i Priština i zato sve ovo izgleda kao jedna igra u kojoj je bitno da izgleda da je dogovor o Kosmetu posledica dogovora glavnih aktera - smatra Nikolić.

Ukoliko se ove procene ispostave kao tačne, Beograd bi na tim pregovorima, koji bi prema najavama Ahtisarija trebalo da se održi u poslednjoj nedelji ovog meseca, bio prisutan samo fizički, smatra deo političke javnosti u Srbiji. Drugi deo političke elite u Srbiji, međutim, veruje da sve nije tako crno-belo, a bez komentara su, kažu oni na ovu temu, dok se ne vidi šta će Sejdiju, a šta Koštunica, a pogotovu Ahtisari, reći na SB UN.

- Činjenica je da je međunarodnoj zajednici dosta Kosova i da će gledati da se što jeftinije izvuče iz cele priče. Amerikancima je bitno da zadrže baze na teritoriji Kosmeta, a Evropi da nema tinjajuća žarišta. Verujem da nijedna strana, mislim na Prištinu i Beograd, neće izaći apsolutno zadovoljna iz ovih kombinatorika velesila - kaže sagovornik Glasa iz političkih krugova u Srbiji.