Vesti
Politika
Radnici izlaze na ulicu
16.04.2009. 20:00
Izvor: Glas javnosti
Radnici izlaze na ulicu
Socijalno-ekonomski savet (SES) nije juče podržao mere Vlade Srbije za ekonomsku stabilnost. Glas protiv dali su predstavnici Saveza samostalnih sindikata i najavili masovne štrajkove, posle čega je premijer Mirko Cvetković otkazao najavljeno obraćanje novinarima.
Predsednik vlade Mirko Cvetković predstavio je juče članovima SES mere za prevazilaženje krize, ali predstavnici SSSS, kako kažu, u tome nisu videli ništa što bi vodilo podsticanju privrede.
- Mere koje je vlada donela služe samo za popunjavanje budžeta, a ne za podsticaj privrede. Sindikat takođe ne želi da podržava otpuštanje 8.000 ljudi jer se sindikat nije ni pitao kada su zapošljavali svoje partijske drugove - rekao je predsednik saveza sindikata i član SES LJubisav Orbović.
Orbović je najavio masovne proteste za 29. april i objasnio da će oni postati uobičajena reakcija na buduće „loše poteze“ vlade. Kako nezvanično saznajemo u SSSS, na masovnim protestima 29. aprila u Beogradu očekuje se više od 50.000 ljudi.
Oporezivanjem 200.000 radnika vlada planira da popuni rupu u budžetu od oko milijardu dinara. To je skandal, posebno sada kada znamo da je, na primer, beogradska vlast poklonila zemlju koja košta tri milijarde dinara - tvrdi Orbović.
On dodaje da na sednici SES predstavnici vlade uopšte nisu hteli da razgovaraju o smanjenju broja ministarstva kao vidu štednje.
Za razliku od predstavnika sindikata, predsednik SES i Unije poslodavaca Srbije (UPS) Stevan Avramović zadovoljan je najavljenim merama štednje jer one „ne opterećuju privredu, ali je i ne podstiču“.
- Premijer nam je rekao da će država u svojim redovima uštedeti milijardu evra. Izneo je plan po kome će država podstaći zapošljavanje, podržati javne radove, smanjiti broj zaposlenih u administraciji, oporezovati plate preko 40.000 dinara i to do 100.000 sa deset odsto poreza, a onaj deo preko 100.000 sa 15 odsto - objasnio je Avramović.
Posle otkazane konferencije za medije, vlada je izdala saopštenje u kojem se navode reči premijera Cvetkovića da je „teret krize u najvećoj meri preuzela država, uvažavajući princip solidarnosti“.
Kako se navodi u tom saopštenju, plan za stabilnost je pretpostavka ne samo lakšeg prevazilaženja posledica svetske finansijske krize, već i osnova za nastavak temeljnih reformi javnog sektora i poboljšanje ambijenta za privređivanje.
- Ove mere, koje su usaglašene sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), znače stabilnost kursa dinara i cena, jačanje deviznih rezervi zemlje, olakšavaju aktivnosti privrede i omogućavaju da se Srbija pred stranim investitorima i međunarodnim poslovnim svetom predstavi kao kredibilna država - zaključio je premijer Cvetković.
Sastanku su, pored predstavnika sindikata i poslodavaca, prisustvovali i ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković i ministar za rad i socijalnu politiku Rasim LJajić.