Vesti
Politika
Skupština SE o obavezama Srbije
27.04.2009. 20:00
Izvor: RTS
Skupština SE o obavezama Srbije
Počeo deo redovnog prolećnog zasedanja Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope. U Evropi ima još zamrznutih sukoba i krhke demokratije, ocenio predsednik PSSE De Puč. U izveštaju koji je Srbija predala prepoznat napredak.Parlamentarna skupština SE na početku redovnog prolećnog zasedanja obeležila je 60. godišnjicu osnivanja Saveta Evrope.
Predsednik Parlamentarne skupštine Saveta Evrope Luis Marija de Puč rekao da zadatak Saveta Evrope još nije gotov i da ima mnogo razloga da ta organizacija nastavi svoju misiju na razvijanju demokratije i vladavine prava.
"San još nije postao realnost", rekao je De Puč.
Savet Evrope mora ostati veran svojim principima i vrednostima, ali mora i da pribegne inovativnim idejama u cilju unapređenja demokratije kako bi se prilagodio novim izazovima u svetu, poput terorizma i globalnog zagrevanja.
De Puč je naglasio da je Evropa, iako u njoj nije bilo rata velikih razmera u proteklih 60 godina, prošla kroz 40 godina "hladnog rata" i period "ozbiljnih ratova" na Balkanu tokom 1990-tih.
Podsetio je i na rat Rusije i Gruzije, koje su obe članice SE, u avgustu prošle godine.
De Puč je rekao i da u Evropi ima više zamrznutih konflikata i da je demokratija i dalje krhka u društvima u kojima su dugo vladali totalitarni režimi.
Takođe je ocenio da su i novi izazovi postali globalni i da to ubuduće treba da karakteriše delovanje SE.
Prvog dana zasedanja, parlament razmatra izveštaje o predsedničkim izborima u Makedoniji, održanim 22. marta, kao i o parlamentarnim izborima u Crnoj Gori od 29. marta, i u Moldaviji 5. aprila.
Biće razmotren i zahtev koji je dostavljen po hitnoj proceduri za raspravu o funkcionisanju demokratskih institucija u Moldaviji nakon nemira koji su izbili u toj zemlji zbog ishoda parlamentarnih izbora 5. aprila.
PSSE će u utorak, drugog dana zasedanja, razmatrati izveštaj i dopunu izveštaja o ispunjavanju obaveza koje je Srbija preuzela članstvom u SE.
Parlament SE će tokom prolećnog zasedanja raspravaljati i o humanitarnim posledicama rusko-gruzijskog rata, položaju aktivista za ljudska prava u članicama SE i merama za borbu protiv kršenja ljudskih prava na osnovu rodne pripadnosti, uključujući otmice žena i devojčica.

U Srbiji postignut napredak
U izveštaju komisije Saveta Evrope za praćenje situacije u Srbiji, koji će sutra biti razmatran na redovnom zasedanju Parlamentarne skupštine, ocenjuje se da je u Srbiji, od ulaska u SE 2003. godine, postignut napredak i ističe jasna podrška nastavku evrointegracija naše zemlje.
U izveštaju, koji se odnosi na period od 2008. do marta ove godine, srpskim političkim liderima se šalje jasna poruka da se od njih očekuje kako međusobna, tako i saradnja sa međunarodnim činiocima, na ostvarenju stabilnosti i prosperiteta zemlje i regiona.
Ističe se da su građani Srbije na parlamentarnim izborima u maju 2008. godine jasno dali glas evropskom putu zemlje i da se sada od Vlade u Beogradu očekuje da napravi dalje konkretne poteze i reformske mere koje će građanima omogućiti bolji život, preneo je radio "Dojče vele".
Parlamentarna skupština SE je u izveštaju pozvala opoziciju u Srbiji da prestane sa blokadom rada parlamenta, a od vladajuće većine zatražila da omogući konstruktivan dijalog sa opozicijom u cilju daljih reformskih procesa.
Navodi se i da je u poslednje dve godine u Srbiji bilo mnogo izbora, kao i da je sada došlo vreme da sve političke opcije krenu da rade na zajedničkom cilju, a to je dobrobit Srbije.
Srbiji se odaje priznanje za do sada postignuto u saradnji sa Haškim tribunalom, ali se i poziva na efikasno okončanje te saradnje, izručenjem Ratka Mladića i Gorana Hadžića.
Parlamentarna skupština SE pozdravlja i činjenicu da Srbija svoj stav prema Kosovu brani diplomatskim i mirnim putem, u skladu sa međunarodnim pravom.
I dok se Srbija poziva da i dalje sarađuje sa međunarodnim činiocima na očuvanju mira i stabilnosti u regionu, Parlamentarna skupština SE, kroz nacrt svojih preporuka, poziva evropske institucije da osnaže postojeće programe pomoći Srbiji, kao i da zajedno sa srpskim vlastima rade na jačanju demokratskih institucija i vladavine prava, na borbi protiv korupcije i kriminala, kao i u oblasti zaštite ljudskih prava.