Vesti
Politika
Odgovorni građanima ili strankama?
29.04.2009. 12:00
Izvor: Danas
Odgovorni građanima ili strankama?
Nacrt zakona o izboru odbornika predviđa da građani odlučuju o tome ko će biti njihovi predstavnici u lokalnim parlamentima, a ne političke partije - rekao je na jučerašnjem okruglom stolu na kome je predstavljen Nacrt ovog zakona ministar za državnu upravu i lokalnu samoupravu Milan Marković. Međutim, opozicione stranke, koje su prisustvovale tom skupu u Sava centru, najavile su da neće podržati predviđena rešenja, ocenjujući ih nedemokratičnim.
Marković je podsetio da sadašnji Zakon predviđa da građani glasaju, a da stranke određuju ko će biti odbornik. Prema njegovim rečima, ukoliko se usvoji novi zakon, glasaće se po izbornim jedinicama za kandidate sa punim imenom i prezimenom. On je istakao da će novi sistem sadržati elemente proporcionalnog izbornog sistema, pa neće biti majorizacije, odnosno sve stranke koje u ukupnom zbiru pređu cenzus imaće svoje predstavnike u parlamentu.
Promena izbornog sistema će dovesti do povećanja kvaliteta lokalnih samouprava, jer će biti daleko teže biti odbornik, ali će lekovito delovati na politički sistem u celini zbog toga što će političke stranke morati da vode računa da privuku najbolje ljude u opštinama. Ukoliko to ne urade neće imati kvalitetne kandidate za izbore - naveo je Marković. Kako je dodao, Nacrt zakona ne predviđa blanko ostvake, ali ako to rešenje i bude usvojeno, ono će biti potpuno relativizovano, „jer će se teško neko usuditi da oduzme mandat onome ko je na svojoj izbornoj jedinici osvojio 45 odsto glasova“. Javna debata o Nacrtu zakona trajaće još petnaestak dana, najavio je Marković.
Funkcioner Liberalno-demokratske partije (LDP) Zoran Ostojić rekao je da novi zakon o izboru odbornika neće doneti ništa od onog šta očekuje predlagač, kao i da odbornici neće biti departizovani.
Zakon nije demokratski i zato LDP za njega neće glasati. Rešenja koja nudi Nacrt zakona omogućiće strankama da za odbornike izaberu one koje hoće, a ne one koje je narod izabrao - naglasio je Ostojić i dodao da je smisao zakona dalja monopolizacija političkog života posle medijskog i privrednog i da takva rešenja odgovaraju samo najvećoj partiji, koja ga zato i predlaže.
Poslanica Srpske radikalne stranke (SRS) Vjerica Radeta rekla je novinarima u pauzi javne debate da su rešenja koja su data u Nacrtu zakona vrlo slična sadašnjim, a da je jedina izmena uvođenje većinskog sistema prilikom izbora odbornika, „što nije dobro i nije dovoljno demokratski“.
Ovakvo rešenje će omogućiti tajkunima da mnogo lakše „kupuju“ odbornike i SRS zato neće glasati za predloženi zakon - istakla je Radeta.
Funkcioner Jedinstvene Srbije (JS) Ratko Stevanović rekao je da ova partija podržava Nacrt zakona, ali da je pojedina rešenja potrebno promeniti, pa tako da mišljenje Državne izborne komisije bude obavezujuće i da kandidati za odbornike koje predlažu nacionalne manjine budu podržani sa bar 30 potpisa građana.
Predsednik Stalne konferencije gradova i opština Nenad Milenković naveo je da je Nacrt zakona korak u dobrom pravcu, jer personalizuje odgovornost, odnosno omogućava da birači znaju koga su birali i da taj mandat mogu da pozovu na odgovornost. Pomoćnik ministra za državnu upravu i lokalnu samoupravu Bratislav Đokić naveo je da Nacrt zakona predviđa da izbornih jedinica bude onoliko koliko ima odbornika i da ih određuje Skupština opštine.

Bolja veza odbornika i građana
Specijalni predstavnik Generalnog sekretara Saveta Evrope u Srbiji Konstantin Jerokostopulos rekao je da je SE pomogao u izradi Nacrta zakona, kao i da je cilj promene načina biranja u poboljšanju veze odbornika i građana, a da se umanjuje prekomerni uticaj stranaka na lokalne parlamente.