Vesti
Društvo i ekonomija
"Dogovor oko mera previše traje"03.05.2009. 12:00
Izvor: B92

Ekspert Svetske banke Dušan Vujović izjavio je da su Vlada i predsednik Srbije isuviše dugo dogovarali mere za smanjenje efekata ekonomske krize.
"Krenuli su sa ozbiljnim razgovorima šta valja činiti. To je dobro. Ono što nije dobro je što taj proces traje već šest meseci. Šest meseci se već balansira i rebalansira budžet, šest meseci se traži kako naći odgovore na krizu. Drugim zemljama je trebalo manje vremena", izjavio je Vujović.On je dodao da je u medjuvremenu kriza otišla dalje, tako da se sad svi suočavaju sa trećim talasom krize, što znači da se ona nastavlja. Na pitanje kakva su kratkoročna i dugoročna rešenja moguća, Vujović je rekao da Srbija mora da nadje način da ministar finansija može da razmišlja i strateški "a ne samo da sedi u parlamentu i beskonačno radi na redefinisanju, balansiranju budžeta".
"Nema smisla da se zbog smanjenja troškova od 40 milijardi dinara izgubi jedno celo ministarstvo za celu godinu dana. To ministarstvo mora da planira reformu poreskog sistema, da planira proširenje poreske osnove, ravnopravno prikupljanje poreskog tereta od svih učesnika u privredi", naglasio je Vujović. On je dodao da je Srbija 1990-ih već izgubila svoje mesto u svetu zbog unutrašnjih konflikata, ali da sada svet ulazi u novu preraspodelu i znanja, rada i trgovine.
Zbog toga je važno da Srbija bude što bolje pozicionirana jer će time biti veće njene šanse da u svetu, koji će biti obeležen inovacijama i znanjem, nadje svoje mesto. Odgovarajući na pitanje da li je Srbija na ekonomskom planu suočena sa nekim fundamentalnim problemom ili se samo radi o raspletu ekonomskih izazova, Vujović je podvukao da još uvek nije završen čitav niz reformi, poput reforme administracije, stvaranja uslova za privatni sektor i dolazak kapitala.
"Ako pogledamo kolaps sistema povodom izdavanja novih biometrijskih ličnih karata i pasoša to pokazuje da je to administracija koja još nije uhvatila korak sa svetom. Znači, Srbija je de fakto u ovoj situaciji ispoljila fundamentalne slabosti i na planu funkcionisanja vlade i na planu ekonomskih reformi, ali i na planu klasičnih administrativnih reformi, odnosno reforme države, od lokalnog - do nivoa države Srbije", ocenjuje Vujović.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…