Vesti
Politika
Rastanak ne boli sve jednako
14.07.2006. 08:00
Izvor: Danas
Rastanak ne boli sve jednako
Funkcioneri SCG do 9. decembra "na raspolaganju" Vladi Srbije sa istim platama, zaposleni tek čekaju posledice "nespretno urađene" Uredbe
Beograd - Uredbom o prenosu nadležnosti organa državne zajednice na organe Srbije nemoguće je predvideti koji broj zaposlenih će biti proglašen viškom, niti je moguće sagledati sve posledice koje će izazvati ovaj dokument - izjavio je za Danas Igor Jovičić, bivši generalni sekretar Saveta ministara SCG. Jedino je izvesno da će 1. avgusta određenom broju službenika biti uručena rešenja o prelasku u organe Republike Srbije, dok će onima koji ne budu preraspoređeni biti ponuđen socijalni program ili penzija.
Situacija je, međutim, mnogo povoljnija za funkcionere državne zajednice. Njima je konstatovan prestanak funkcije i oni će do 9. decembra "ostvarivati prava" pri Vladi Srbije, odnosno Vladi Crne Gore, u zavisnosti od toga koja članica državne zajednice ih je imenovala ili postavila. To praktično znači da su od 9. juna do 9. decembra funkcioneri organa SCG "na raspolaganju" jednoj od vlada sada nezavisnih država i za taj status će tokom šest meseci primati istu platu koja im je pripadala tokom mandata.
- Do polovine decembra sam na raspolaganju Vladi Srbije, a to znači da mi je prestala funkcija u organu SCG, a da me tokom ovih šest meseci Vlada Srbije može angažovati za neke poslove - objašnjava za Danas Jela Baćović, doskorašnja direktorka Kancelarije za pridruživanje SCG EU. Ona kaže da trenutno sa službenicima Kancelarije obavlja poslove oko "zatvaranja" ove institucije.
U vezi s platama zaposlenih i imenovanih i postavljenih lica u organima bivše SCG, Igor Jovičić napominje da su prilikom prenosa nadležnosti i funkcioneri "zakinuti" na platama. Kako kaže, oni će primati platu u Vladi Srbije upola manju od one koja bi im sledovala da se u obračunu primenjuju propisi Srbije.
- Međutim, o tome niko ne govori zbog toga što su zaposleni u organima SCG u daleko gorem položaju. Zaposlenima su i pre smanjenja od 40 odsto plate bile mizerne, a to će im znatno sniziti i osnovicu za obračun otpremnina i učiniti je besramno malom. Uredba je teško sprovodiva i nespretno urađena. Nezadovoljstvo zaposlenih je opravdano, između ostalog, i zbog činjenice da nije urađen adekvatan socijalni program za one kojima prestane radni odnos. Prenos nadležnosti je mogao biti mnogo bolje isplaniran - tvrdi Jovičić i dodaje da su zaposleni zaslužili "bezbolnije i kvalitetnije" rešenje od onoga koje predviđa Uredba.
Službe SCG imaju ukupno oko 2.900 zaposlenih, uključujući i imenovana, postavljena i izabrana lica, kojih je oko 60. U socijalnom programu koji je Sindikat zaposlenih u organima državne zajednice SCG u nekoliko navrata predlagao nadležnima, jedan od zahteva je i da zaposlenima u organima državne zajednice treba da pripadne 500 evra po godini radnog staža. Obrazloženje za to Slobodan Ristić, predsednik Sindikata, nalazi u činjenici da su pre nešto više od godinu dana zaposleni u državnim organima dobijali od 200 do 700 evra po godini staža na ime otpremnina.
- Nismo tražili maksimum - zaključuje Ristić i dodaje da postoje još neki primeri "velikih otpremnina" u državnim službama. On napominje da su smanjenjem plata zaposlenima u organima SCG i otpremnine umanjene za 40 odsto, a za to, kako tvrdi, nema nikakvog zakonskog osnova. On napominje da će otpremnina u proseku iznositi od 55 do 105 evra, zavisno od stručne spreme i ocenjuje da je pomenuta uredba Vlade Srbije "kombinacija zakona, samovolje i proizvoljnih razmišljanja njenih kreatora".

Nekim funkcionerima plate neozbiljna tema

Jela Baćović juče je jedina pristala da za naš list objasni novonastalu situaciju s funkcionerima bivše SCG. Ostalih desetak bivših funkcionera državne zajednice, koje smo tokom jučerašnjeg dana kontaktirali, odbili su da razgovaraju javno o svojim platama, ili su isključili svoje mobilne telefone. Jedan od njih koji nije želeo da bude imenovan u tekstu o sudbini državnih funkcionera SCG rekao je da ne želi da priča o "tračevima o kojima pišu novine".