Vesti
Politika
Vladin predlog rastrzan između želja i mogućnosti
15.05.2009. 12:00
Izvor: Građanski list
Vladin predlog rastrzan između želja i mogućnosti
Skupština Srbije nastavila je juče načelnu raspravu o novom zakonu o saobraćaju, koji je posle šest godina stigao pred poslanike. Većina poslanika saglasila se s tim da je potrebno doneti zakon o bezbednosti u saobraćaju, međutim, opozicija smatra da vladina predložena rešenja nisu dobra.
Šef poslaničke grupe "Napred, Srbijo" Tomislav Nikolić najavio je da neće podržati predloženi zakon, koji je, "kao i mnogi drugi vladini predlozi, rastrzan između naših želja i mogućnosti". Nikolić je naveo da bi neko u razvijenom svetu teško bio protiv predloženog zakona, ali i upitao hoće li se sprovođenje tog propisa svesti isključivo na rigorozno kažnjavanje.
Poslanik Demokratske stranke Srbije Zoran Šami smatra da je potrebno doneti nov zakon, ali da su ponuđena rešenja loša jer sadrže pogrešnu logiku koja se može svesti na stav koji je ugrađen u zakon – da je policija neprikosnovena i nepogrešiva. Šami je ocenio da u predloženom zakonu nema nijednog slova o potrebi unutrašnje kontrole policajaca koji se bave bezbednošću u saobraćaju, što je potrebno zbog suzbijanja korupcije.
Šef poslaničke grupe Nova Srbija Velimir Ilić upitao je zašto je bilo potrebno šest godina da bi zakon ušao u skupštinsku proceduru.
Mi ne pravimo zakon koji će smanjiti broj poginulih, već zakon koji će budžet napuniti parama – rekao je Ilić.
Poslanik Srpske radikalne stranke Dragan Stevanović rekao je da je Srbiji potreban taj zakon, ali su predložena rešenja nedorečena – neće na dobar način urediti tu oblast, a neke odredbe neće biti primenljive u praksi. Stevanović je upitao da li neko u vladi oseća deo odgovornosti za to što u Srbiji na putevima godišnje pogine između 800 i 900 ljudi.
Poslanica Liberalno-demokratske partije Vesna Pešić rekla je da u predloženom zakonu nema nijedne stavke o tome kako će biti kontrolisano suzbijanje korupcije među policajcima. Ona je navela da ne postoje podaci o tome ko najčešće pravi prekršaje, gde se najčešće događaju nesreće i nema podataka o signalizaciji, koja je u Srbiji, kako je ocenila, katastrofalna.