Vesti
Društvo i ekonomija
Uz pregled obavezan račun
22.05.2009. 20:00
Izvor: Blic
Uz pregled obavezan račun
Zdravstvene ustanove u Srbiji imaju još nešto više od deset dana da nabave fiskalne kase kako bi od 1. juna pacijentima mogli da izdaju račune za one usluge koje ne spadaju u obavezno zdravstveno osiguranje. Državne bolnice i klinički centri u Srbiji uveliko poručuju kase, ali u tom poslu su i pojedini vlasnici privatnih ordinacija, koji su od samog početka bili protiv fiskalizacije.

Za sve što pacijenti posle 1. juna plate u zdravstvenim ustanovama, bilo da je reč o uslugama pruženim u vreme dopunskog rada u državnoj klinici ili usluzi kod privatnika moraće da dobiju račun. A kako je već ranije objasnio ministar zdravlja Tomica Milosavljević, fiskalizacija se u zdravstvo uvodi da bi se imao tačan uvid u tržišna dešavanja u ovom sektoru.
Sve ustanove koje se nisu pripremile imaju još nešto više od deset dana da to urade. Posle ovog roka svako ko naplati neku uslugu a pacijentu ne izda fiskalni račun biće kažnjen, kažu u Ministarstvu zdravlja.

Klinički centar Srbije raspisao je juče tender za nabavku 30 fiskalnih kasa.
- Procena Poreske uprave bila je da svaki institut ima po jednu kasu. Tender smo raspisali, a troškove nabavke fiskalnih kasa snosi KCS. Odredili smo i ljude koji će isključivo raditi za kasama - kažu u Kliničkom centru Srbije.
S druge strane, Lekarska i Stomatološka komora Srbije, kao i Udruženje privatnih lekara bune se zbog uvođenja fiskalnih računa za zdravstvene usluge i traže da se uredba ukine. Oni su te zahteve poslali Vladi jer, kako kažu, zdravstvene usluge ne spadaju u sistem PDV-a i postoje specifičnosti u toj oblasti u odnosu na usluge iz drugih delatnosti.
Predsednik Udruženja privatnih lekara, dr Višeslav Hadži-Tanović kaže da će i pored toga što se ne slaže sa uredbom, kasu nabaviti.
- Zakon ćemo uvek poštovati, ali i dalje smo protiv fiskalizacije. Nigde to ne postoji u Evropi, jedino u Srbiji. Ipak, u ovom trenutku samo će profit imati prodavci kasa - kaže dr Hadži-Tanović.
Protiv uvođenja fiskalnih kasa, članovi Stomatološke i Lekarske komore sakupili su oko 100.000 potpisa zdravstvenih radnika, pacijenata i građana.
Argumenti koje zdravstveni radnici navode protiv uvođenja fiskalizacije jesu finansijsko opterećenje za nabavku i održavanje kasa, dodatno poskupljenje usluga, kao i činjenice da se na zdravstvene usluge ne naplaćuje PDV, pa nije jasna svrha uvođenja fiskalnih kasa. Oni kažu da još nije ni precizirano kako će se šifrirati usluge čime bi se zadiralo u privatnost pacijenata i kršila medicinska etika.
Međutim, u Ministarstvu zdravlja kažu da je svaka zdravstvena ustanova pravno lice i radi po zakonima koji regulišu poslovanje pravnog lica. To znači da bolnica ima odgovornu osobu, direktora, ali i upravni i nadzorni odbor, koji treba da odrede način organizacije, cenu i naplatu dopunskog rada u zdravstvu.
Zna se da cene vanstandardnih usluga određuju upravni i nadzorni odbori. Svaka uprava prihoda imaće uvid u stanje po računu preko tih fiskalnih kasa, onako kako je predloženo zakonom i podzakonskim aktima koji su u nadležnosti Ministarstva trgovine i finansija.