Vesti
Politika
EU očekuje od Srbije snažan Akcioni plan
14.07.2006. 16:00
Izvor: RTS
Evropska unija očekuje od Srbije 'snažan Akcioni plan' koji teba da dovede do uspostavljanja pune saradnje s Haškim tribunalom i nastavka pregovora o Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju, saopštilo je u Briselu finsko predsedništvo EU.

Taj plan će, prema rečima predsedništva, u ponedeljak u Briselu predstaviti predsednik Vlade Srbije Vojislav Koštunica na sastanku trojke Evropske unije i Srbije, koji će biti održan na marginama Saveta ministara EU. 'Mi očekujemo snažan Akcioni plan koji mora biti sproveden u delo da bi bila postignuta puna saradnja s Haškim tribunalom, što bi otvorilo put ka napretku u približavanju Srbije Evropskoj uniji;, saopštilo je predsedništvo.

'Pregovori o S S P biće nastavljeni pošto bude ostvarena puna saradnja s Hagom', dodao je predstavnik finskog predsedništva na konferenciji za štampu u Briselu. Finsko predsedništvo nije želelo da spekuliše o sadržaju Akcionog plana. 'Moramo da sačekamo i da vidimo šta on sadrži i da li ispunjava uslove. Moramo da vidimo planove akcija, ciljeve, datume', dodalo je predsedništvo i naglasilo da 'nije moguće' da se o svemu kaže nešto više 'pre nego što plan bude predstavljen'. 'Plan mora, naravno, biti praćen konkretnim akcijama koje treba da dovedu do pune saradnje s Hagom', podvukao je finski predstavnik.

Izvori u Savetu EU naglašavaju da će ocena o ostvarenju pune saradnje s Hagom zavisiti, pre svega, od glavnog tužioca Haškog tribunala Karle del Ponte. Isti izvori istuču da, uprkos mnogim sličnostima, postoji i izvesna razlika izmedju srpskog i hrvatskog akcionog plana - zato što se, kako kažu, Ante Gotovina 'malo više turistički šetao po Evropi', dok se za Ratka Mladića smatra da je u Srbiji.

Sastanak trojke EU i predstavnika Srbije je posledica debate na sastanku Saveta ministara, održanom u junu, kada je odlučeno da se 'pomogne Srbiji da bi ona pomogla sama sebi'. 'Srbija se nalazi u veoma komplikovanoj situaciji i treba joj pomoći', naglašavaju izvori EU. Na sastanku Saveta ministara EU u ponedeljak će biti reči i o Kosovu i Metohiji. Posrednik Ujedinjenih nacija Marti Ahtisari predstaviće rezultate dosadašnjeg toka pregovora i najaviti dalje korake radi otvaranja pregovora o budućem statusu južne srpske pokrajine. Finsko predsedništvo je najavilo da će u ponedeljak Savet ministara razmotriti i predlog buduće uloge EU na Kosovu i Metohiji - pre svega u oblasti policije, pravosudja i ekonomije, koji su sačinili visoki predstavnik za spolju politiku i bezbednost EU Havijer Solana i evropski komesar za proširenje Oli Ren.

Savet ministara EU će odlučiti i o uspostavljanju bilateralnog političkog dijaloga na ministarskom nivou sa Crnom Gorom, što znači da će ubuduće i Podgorica imati sastanke s trojkom EU, nalik onome koji će Srbija imati u ponedeljak.

Potočnik: bez izručenja Mladića nema pregovora sa Srbijom

Evropski komesar za nauku i istraživanje Janez Potočnik ocenio je u Beogradu da nije moguće da Srbija nastavi pregovore o zaključenju Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju s Evropskom unijom dok Ratko Mladić ne bude izručen Haškom tribunalu. 'Akcioni plan [za ispunjenje saradnje s Haškim tribunalom] izuzetno je važan, ali akcija je mnogo važnija od samog plana', izjavio je Potočnik na konferenciji za novinare posle susreta sa srpskim ministrom nauke i zaštite životne sredine Aleksandrom Popovićem.

Potočnik je dodao da je Evropska komisija u svakom trenutku spremna da nastavi pregovore sa Srbijom, kada se za to stvore uslovi. Odgovarajući na pitanje novinara, ministar Popović nije želeo da komentariše suštinu akcionog plana, dodajući da bi vlada trebalo da predstavi plan Briselu, s obzirom da je EU to od nje zatražila. 'Ako je Unija zatražila da joj se plan predstavi, onda, u svakom slučaju, ima svrhe', kazao je Popović.