Vesti
Politika
Burne polemike zbog Vojske i EU
03.06.2009. 12:00
Izvor: Danas
Burne polemike zbog Vojske i EU
Potpredsednik Vlade zadužen za evropske integracije Božidar Đelić i ministar odbrane Dragan Šutanovac trpljivo i iscrpno punih pet sati odgovarali su juče na pitanja narodnih poslanika u Skupštini Srbije. Poslanike je zanimalo zašto se stalo s priključenjem EU i šta se dešava s viznim olakšicama, zašto je Vlada „zaboravila poljoprivrednike“, da li će biti povećan PDV, zbog čega se „naše oružje prodaje Gruziji“ i da li aktuelna vlast uvodi Srbiju u NATO. Čule su se kvalifikacije da je Šutanovac „predstavnik NATO-a“, ali i zahtevi da se Đelić izvini poslanici i građanima „zbog lažnih obećanja“. Sednicu parlamenta, posvećenu poslaničkim pitanjima, u velikoj meri je obeležila polemika ministra odbrane i šefa poslaničkog kluba „Napred Srbijo“ Tomislava Nikolića.
Nikolić je optužio Šutanovca za nepotizam, ali i da je zastupajući isključivo interese Jugoimporta SDPR „upropastio barem dva“ privatna izvoznika oružja.
Moja obaveza kao ministra odbrane, državnog službenika, jeste da podržavam SDPR, jer je to javno, a ne privatno preduzeće. Vi možete kao Tomislav Nikolić da podržavate privatne biznismene i da imate neki lični interes ne biste li uvećali svoje bogatstvo ili možda obezbedili novac za kampanju vaše stranke - odgovorio je Šutanovac i naveo da Nikolić zastupa interesni lobi, koji finansira njegove napade na Ministarstvo odbrane i njega lično.
Ministar odbrane istakao je da od formiranja Vlade, juna prošle godine, Vojsku Srbije ne potresa ni jedna afera i da sistem odbrane funkcioniše bez problema. Na to je Dragan Šormaz iz DSS-a upitao: „Zar ima veće afere nego što je bila afera Ponoš, kada vas je vaš načelnik Generalštaba optužio da ne postoji strategija odbrane“.
Šef poslaničke grupe LDP-a Čedomir Jovanović ocenio je da je proces evropskih integracija zaustavljen zbog nesposobnosti srpskih vlasti. On je naveo da je premijer Mirko Cvetković za godinu dana samo jednom bio u Briselu i da tokom te posete „nije progovorio ni reč“, da i pored obećanja nije istaknuta kandidatura za EU, nije liberalizovan vizni režim, a „ideja evropske Srbije je kompromitovana“.
Božidar Đelić je odgovorio da nije tačno da su evropske integracije blokirane. On je napomenuo da je taj proces otežan za sve potencijalne članice zbog svetske ekonomske krize, ali i da „mi imamo politički uslov za te integracije, a to je saradnja s Haškim tribunalom“. Vicepremijer je naveo da je od 1. juna zvanična pozicija SAD da Srbija u potpunosti sarađuje s Hagom, ali da to nije garancija da će Holandija promeniti stav.
Na pitanje poslanika LDP-a Ivana Andrića šta je Vlada uradila da promeni mišljenje Holandije u vezi evropskih integracija Srbije, Đelić je odgovorio da postoje kontakti s tom državom na raznim nivoima i da se čini sve što je moguće.
Govoreći o vizama, vicepremijer je naveo da je podeljeno više od 620.000 novih putnih isprava građanima i da postoje kapaciteti za više od milion pasoša do kraja godine.
Brisel je ocenio da je Srbija zemlja koja je ostvarila ogroman napredak, ali da su ostala još dva pitanja u vezi viza koja se rešavaju. Prvo pitanje vezano je za BiH, ali je ono u dijalogu sa Evropskom komisijom već rešeno. Drugo pitanje je izdavanje pasoša za naše građane s Kosova i Metohije. Mi smo jasno rekli da bilo kakav pokušaj da Srbija direktno ili indirektno prizna Kosovo nedopustiv i protivustavan za našu zemlju - naglasio je Đelić i dodao da se trenutno iznalaze tehnička rešenja kako bi se obezbedilo da srpske biometrijske isprave ne dođu u pogrešne ruke.

„Renesansa u izvozu“
Bojan Aleksić, poslanik SRS, pitao je ministra odbrane „zašto je Srbija izvozila oružje u Gruziju pomažući tako režim Sakašvilija“. Šutanovac je negirao da je zvanični Beograd pomagao bilo koji režim, ali je naglasio da srpska odbrambena industrija doživljava renesansu u izvozu naoružanja i vojne opreme. Ministar odbrane je istakao i da se to ministarstvo pridržava odluke Narodne skupštine o vojnoj neutralnosti, ali je i podsetio da je Srbija od novembra 2006. godine članica Partnerstva za mir.