Vesti
Politika
Priča bez rezultata
15.07.2006. 08:00
Izvor: Politika
Priča bez rezultata
Opozicione albanske partije i srpski lideri s Kosmeta nezadovoljni radom Čekuovog kabineta. – Vladajuća koalicija daje pozitivne ocene
Premijer Kosova Agim Čeku ocenio je juče u ekspozeu o stotinu dana rada Vlade Kosova da su njeni glavni prioriteti pregovori o statusu, ostvarivanje standarda i povratak poverenja. Čeku je, kako je prenela agencija Beta, istakao da je vlada pozdravila plan o 13 prioritetnih tačaka koje je utvrdila Kontakt grupa. Te tačke će se ostvariti uporedo sa razgovorima o statusu.

Prioriteti u radu vlade su nezavisnost Kosova i integracija u evropske strukture, rekao je Čeku. „Vlada se ne može ponositi dostignućima za stotinu dana, ali su rezultati u skladu sa mogućnostima i ovlašćenjima”, rekao je on.

Predstavnici partija iz vladajuće koalicije su u raspravi podržali dosadašnji rad vlade Kosova i zatražili veće angažovanje u ostvarivanju njenog programa.

Šef poslaničke grupe najveće opozicione partije, Demokratske partije Kosova Jakup Krasnići je rekao da izlaganje premijera nije izveštaj o stotinu dana rada, jer su rezultati koje je Čeku pomenuo ostvareni u poslednje tri-četiri godine.

Krasnići je kritikovao Čekuovu vladu za mnogobrojne nedostatke, nepravilnosti u imenovanju službenika i slabosti u bezbednosti i vladavini zakona.

Predsednik Reformističke partije ORA Veton Suroi je kazao da je u suštini podnet izveštaj o 500 dana rada vlade, jer je ona, bez obzira na promene premijera, ostala u istom sastavu. „Vlada Kosova je improvizatorska i nema koncept”, rekao je Suroi.

Ni predstavnici Srba sa Kosova i Metohije nemaju reči hvale za Čekuovu vladu.

„Sto dana je prošlo otkad je formiran kabinet Agima Čekua, ali nema ničega čime bi ova vlada mogla da se pohvali. Objektivno, nikakvih pozitivnih pomaka nije bilo”, izričit je u oceni za naš list Oliver Ivanović, nosilac Srpske liste za Kosovo i Metohiju.

Tačno je, kaže Ivanović, da su ministrima „puna usta” priče o standardima koje valja na Kosmetu ispuniti, ali o njihovoj realizaciji nema ni govora. Izvesno je, dodaje naš sagovornik, da razgovori o budućem statusu Kosmeta limitiraju mogućnosti vlade Agima Čekua. Naime, svi su obuzeti statusom, tako da se niko ne bavi rešavanjem konkretnih životnih problema. Prema tome, ispunjenje standarda, na čemu, inače, insistira međunarodna zajednica, otišlo je u drugi plan.

Sličnog mišljenja o (ne)ispunjenju standarda Vlade Kosova je i Goran Bogdanović, član srpskog pregovaračkog tima o budućem statusu Kosmeta i bivši ministar poljoprivrede u Vladi Kosova. Na Kosovu i Metohiji se, tvrdi Bogdanović, i dalje krše ljudska prava Srba i ostalih nealbanaca. Sloboda kretanja je, dodaje on, za Srbe ograničena, i dalje ima napada na njih, a njihovu imovinu kosovski Albanci neometano uzurpiraju, a povratka raseljenih Srba gotovo i da nema. Uz to, Srbi nemaju nijedan medij na svom jeziku, a privremene institucije dužne su da ih finansiraju. Srpski i albanski jezik nisu, tvrdi Goran Bogdanović za „Politiku”, u ravnopravnom položaju, što, inače, nalaže jedna od odredbi Ustavnog okvira. Dakle, evidentno je, dodaje on, kršenje najvišeg pravnog akta koji važi na Kosmetu.

Zanimljivo je i to da radom vlade Agima Čekua, kako kaže Oliver Ivanović, nisu nezadovoljni samo Srbi, već i Albanci na Kosovu i Metohiji. Naime, u razgovoru sa njima, Ivanović je došao do saznanja da su kosovski Albanci nezadovoljni pre svega kvalitetom zdravstvenih usluga koje dobijaju, kao ni kvalitetom obrazovanja koje se pruža albanskim đacima, a imaju, dodaje on, i drugih zamerki. No, ono čime su najnezadovoljniji, tvrdi Ivanović, jeste privreda, koje na Kosovu i Metohiji gotovo i da nema.

I Goran Bogdanović smatra da Vlada Kosova ništa nije učinila da ojača ekonomiju Kosova. Štaviše, dodaje, bilo je pokušaja drastične otimačine srpske imovine. Ipak ohrabruje činjenica, kaže Bogdanović, da u razmatranju tog pitanja počinje da prevladava razum, navodeći kao primer reagovanje Unmika, koji je sprečio „mutnu” prodaju hotela u Štrpcu.

Manjkavosti Vlade Kosova Oliver Ivanović vidi i u pravosuđu i policiji i tu će, kaže, biti neophodna ozbiljna intervencija Evropske unije.

Nosilac Srpske liste za Kosovo i Metohiju tvrdi da kabinet Agima Čekua teško može da se izbori sa korupcijom unutar vlade. Konkretno, finansijska kontrola je utvrdila ozbiljne malverzacije u radu čak šest ministara.

No, bez obzira na sve navedeno, Oliver Ivanović ističe da ne očekuje promenu u kabinetu Agima Čekua, jer bi bilo kakve smene mogle ozbiljno da „poljuljaju” ionako tanku većinu.

On je, kaže, uveren da će Vlada Kosova u postojećem sastavu „izgurati” još izvesno vreme. Ozbiljnu proveru imaće na jesen kad se bude usvajao budžet.

Sporno trajanje rasprave o vladi

Predsedništvo Skupštine Kosova i šefovi poslaničkih grupa juče su se dogovorili da se ne ograničava trajanje rasprave o radu vlade, kako je prekjuče odlučeno, a da poslanici mogu govoriti najduže do 10 minuta.

Podsetimo, u prekjučerašnjoj raspravi o utvrđivanju dnevnog reda sednice, poslanici opozicionih stranaka DPK i ORA zahtevali su da se vremenski ne ograničava rasprava o radu vlade premijera Agima Čekua. Međutim, nakon duže diskusije, usvojen je predlog Predsedništva Skupštine Kosova, po kojem je rasprava o radu vlade trebalo da se ograniči na dva sata, zbog čega su poslanici opozicije napustili sednicu.