Vesti
Društvo i ekonomija
Građani plaćaju greške u vođenju NIS
04.06.2009. 20:00
Izvor: Blic
Građani plaćaju greške u vođenju NIS
Građani će još jednom da plate greške koje je u vezi sa Naftnom industrijom Srbije pravila država. Novi revizor koji bude izabran da utvrdi kako je NIS poslovao u prošloj godini neće doći do bitno različitog zaključka od onog koji je dostavila nezavisna kuća KPMG. Čak je i stav domaćih članova Upravnog odbora NIS da dobiti u prošloj godini nije bilo. Za ovaj izlišan posao država, odnosno poreski obveznici, platiće 100.000 evra.
Stručnjaci kažu da je ovaj potez samo kupovanje vremena i da će gubitke građani platiti najverovatnije kroz cenu benzina.
Nikola Martinović, član Upravnog odbora u NIS-u, kaže da je sada samo pitanje koliki će gubitak novi izveštaj pokazati, dok dobiti sigurno nema.
- Treba napraviti popis imovine i videti kakvo je stanje, a to je i pre tri meseca bio moj predlog na Upravnom odboru kompanije - objašnjava Martinović.
Da će država platiti ovaj trošak potvrdio je juče i generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko. Osvrćući se na rezultat revizorskog izveštaja za prošlu godinu, Kravčenko je rekao da je utvrđen gubitak od oko osam milijardi dinara. On je dodao da su svi akcionari rukovodstvu postavili jedan zadatak - „da se otkrije istina”.
Slučaj oko završnog računa NIS već više meseci prate kontroverze, još od kada je staro rukovodstvo NIS-a izašlo sa dobitkom od 2,3 milijarde dinara za 2008. godinu, a novo sa gubitkom od 3,8 milijardi dinara. Tačku na neizvesnost trebalo je da krajem prošle nedelje stavi revizorska kuća KPMG, ali je srpska strana dovela u pitanje njihov izveštaj. Zorana Mihajlović-Milanović, stručnjak za energetiku, kaže da je na UO NIS-a, dok je još država bila većinski vlasnik, izabrana ista revizorska kuća, dakle KPMG.
- U ovom sada izveštaju je takođe rečeno da je NIS imao realne gubitke i u 2007. godini, a te godine je prikazana dobit. Mi sada biramo još jednog revizora koji će opet pokazati isto. To ćemo svi mi platiti jer će to morati da se nadoknadi kroz cenu goriva - kaže Zorana Milanović.

Viša cena prerade
Kiril Kravčenko izjavio je juče za „B92” da je ova kompanija u prva tri meseca poslovala sa gubitkom od 11 milijardi dinara. Kravčenko je rekao da je viša cena prerade nafte neophodna, jer je samo tako moguće modernizovati NIS i dodao da bi maloprodajne cene mogle da skoče do 2,5 odsto.