Vesti
Društvo i ekonomija
Prodaja manjinskog paketa15.07.2006. 08:00
Izvor: Glas javnosti
Vlada sledeće nedelje usvaja strategiju privatizacije NIS
BEOGRAD - Strategija privatizacije Naftne industrije Srbije predviđa kombinaciju prodaje akcija ove kompanije i dokapitalizacije. U prvoj fazi će strateškom partneru biti prodat manjinski deo uz obavezu da kasnije obavi dokapitalizaciju i tada će mali akcionari moći da prodaju svoje akcije na berzi. Ovakvu strategiju prodaje vlada bi trebalo da usvoji sledećeg četvrtka - rekao je juče Predrag Bubalo, ministar privrede, na okruglom stolu "Privatizacija i regulacija Naftne industrije Srbije".Prema rečima Bubala, u prvoj fazi strateški partner će moći da stekne najviše 49 odsto ukupnog kapitala NIS-a. - Država u drugoj fazi planira i prodaju većinskog paketa. Da bi država mogla da zaštiti svoje interese, uvešćemo model zlatne akcije ili pravo veta. Odlučili smo se za faznu prodaju jer je čak devet od deset zemalja u okruženju to uradilo postepeno u periodu od tri do deset godina. Novac od ove privatizacije delom će završiti u budžetu, a delom u modernizaciji NIS-a - objasnio je Bubalo.
Bivša ministarka energetike Kori Udovički istakla je da nijedan plan privatizacije NIS-a nije savršen. - Prodajom većinskog paketa dobiće se odgovorni vlasnik, ali sporiji razvoj akcionarstva. U slučaju prodaje manjinskog dela, ali sa davanjem prava upravljanja, stranom partneru ostaje više deonica za akcionare. Ovaj scenario je loš jer kupac ne snosi odgovornost za poslovanje što bi moglo da smanji profit - istakla je ona i dodala da je najvažnije da država uvede konkurenciju i da se odrekne upravljanja NIS-om.
Udovički je navela podatak da monopolska pozicija NIS-a ovoj kompaniji godišnje donese oko 300 miliona evra. - Svaki litar derivata košta četiri dinara više nego da je uvezen, što pomnoženo s prometom iznosi 160 miliona evra. Zbog neplaćanja rente za domaću naftu, NIS uštedi oko 135 miliona evra. Ovu zaradu sutra bi mogao da ima novi vlasnik i zato je potrebno uvesti konkurenciju jer bez nje je bolje ne obavljati privatizaciju - istakla je Udovički. Carina od 14 do 32 odsto koja bi bila oročena na pet godina pružila bi istu zaštitu, ali bi bar postojala pretnja uvozom, dodala je ona.
BUBALO: CARINA NA GORIVO?
Ministar privrede najavio je da su u toku proračuni oko ukidanja zabrane uvoza goriva i uvođenja carine. - Želimo da uvedemo više konkurencije, ali razmišljamo kada to treba uraditi - istakao je Bubalo i dodao da će budućem kupcu jasno biti stavljeno do znanja da mora da plaća sve rente i koncesije za eksploataciju nafte na domaćim nalazištima.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…