Vesti
Politika
Počela preraspodela političke moći
12.06.2009. 12:00
Izvor: Građanski list
Počela preraspodela političke moći
Ekonomska kriza, neusvajanje predloženog statuta Vojvodine, rezultati izbora za lokalne organe vlasti u beogradskim opštinama Voždovac i Zemun te čitav niz drugih događaja pokrenuo je nove političke procese u kojima se pad aktuelne vlade i prevremeni izbori čine sve izvesnijim. Jedan član vlade u prisustvu više urednika beogradskih listova rekao je pre nekoliko večeri kako u Srbiji više ništa nije isto, jer su se političke prilike dramatično izmenile. U beogradskim političkim krugovima uveliko se govori o novim političkim savezima, pa čak i partijama, budući da predsednik G17 plus i potpredsednik vlade Mlađan Dinkić ozbiljno radi na stvaranju nove stranke u koju bi, osim G17 plus, ušlo još nekoliko regionalnih političkih organizacija. U svetlu tih činjenica tumači se i nedavni napad gradonačelnika Kragujevca Veroljuba Stevanovića na lokalni DS, "dribling" LSV-a i SPO-a u novosadskoj skupštini, kada su prevarili DS prilikom glasanja o predlogu da političke partije ubuduće plaćaju zakup poslovnog prostora, te Dinkićeva pretnja kako će napustiti vladu ukoliko demokrate i naprednjaci naprave lokalne koalicije.

Ima li dogovora?
Događaji na Voždovcu i u Zemunu pokazali su nam da sama Srpska napredna stranka u tim delovima Beograda ima veću podršku birača nego čitava koalicija "Za evropsku Srbiju". To je činjenica koja se mora uvažiti – rekao je jedan visoki funkcioner DS-a koji nije želeo da mu navedemo ime.
Prema njegovim rečima, koalicioni partneri su demokratama zadali ozbiljne udarce i niko u stranci ne veruje da je sve to slučajnost, ali je partija podeljena u pogledu toga kako se treba postaviti u novonastaloj situaciji. Jedni se zalažu za to da se pređe Rubikon i napravi koalicija s naprednjacima, dok se drugi tome protive po svaku cenu. U takvoj situaciji, sve oči uprte su u lidera DS-a i predsednika Srbije Borisa Tadića, a on se zasad ne izjašnjava.
Odranije postoji uverenje kako su se Tadić i Nikolić, ipak, o svemu dogovorili, pa sada zajednički, što otvoreno što prikriveno, rade na stvaranju dvopartijskog sistema u kojem bi na čelu jednog bloka bio DS, dok bi drugi predvodio SNS. U takvoj konstelaciji odnosa, manje stranke okupljene oko DS-a strahuju da će biti marginalizovane jer više nikom neće biti potrebne. U tome treba tražiti i objašnjenje zašto su odjednom digli glas – ističe naš sagovornik.

Brza regionalizacija
Član vlade koji je pomenut na početku teksta, takođe, kaže kako je priču o regionalizaciji poslednjih dana isforsirao upravo Dinkić, pokušavajući da nametne svoj koncept, koji se suštinski znatno razlikuje od onog za koji se zalagao Tadić kada je otvarao tu temu u javnosti. Neslaganja su prividno prevladana brzim usvajanjem predloga zakona i formiranjem Saveta za regionalizaciju, za koji gotovo niko u vlasti nije ni znao da će biti napravljen sve dok se nije pojavio Nenad Čanak kao njegov predsednik.
To je i najveći dokaz o tome koliko se promišljeno i sistematično ušlo u čitav proces – priznao je ministar.