Vesti
Društvo i ekonomija
Svim silama protiv crnog tržišta
19.06.2009. 12:00
Izvor: Danas
Svim silama protiv crnog tržišta
Država još nije spremna da se obračuna sa visokim učešćem sive ekonomije na tržištu Srbije, iako je to, a ne ekonomska kriza, glavni uzrok sve težeg položaja domaće privrede. Zbog toga će Asocijacija malih i srednjih preduzeća i Unija proizvođača tekstila zatražiti hitan sastanak sa premijerom, a početkom naredne nedelje uručićemo Vladi Srbije listu od šest zahteva, među kojima su i predlozi mera za suzbijanje sive ekonomije.
Činjenica je da se više od 50 odsto prometa odvija u toj zoni, a samo u tekstilu, na buvljim i zelenim pijacama, uličnim tezgama i „kutija buticima“ obrne se više od dve milijarde evra godišnje. Kako je tu reč, uglavnom, o švercovanoj robi, čiji vlasnici nisu platili ni carinske dažbine, budžet Srbije „tanji“ je za oko milijardu evra godišnje. Ne treba posebno naglašavati koliko su oštećeni domaći proizvođači zbog nelojalne konkurencije, ali podatak da je u ovoj godini ugašeno oko 15.000 domaćih firmi, kao i da one nastavljaju da rade na istom tržišnom prostoru, samo sada „na crno“, dovoljan je znak za uzbunu. I pored toga, nema naznaka da će bilo šta biti preduzeto - kaže za Danas predsednik Unije proizvođača tekstila Milan Knežević.
Naš sagovornik dodaje da je od Vlade zatraženo da hitno formira ekipu inspektora čiji bi zadatak bio da kontroliše kanale kojima se distribuira kineska roba, kojoj se posle carinske procedure, gubi svaka evidencija, ali je golim okom vidljivo da se nalazi na uličnim i pijačnim tezgama. Vladi je predloženo i da smanji poreze i doprinose na zarade do 20.000 dinara, što bi poslodavcima omogućilo da zadrže veći broj radnih mesta, kaže Knežević.
Ukoliko vlast u roku od 15 dana ne počne da preduzima mere koje mogu i da napune državnu kasu i da privredi obezbede poslovanje pod jednakim uslovima za sve, poslodavci su spremni da već tokom leta sa svojim radnicima organizuju masovne proteste, kao poslednju nadu da će na taj način naterati vladu da radi svoj posao. A to nije samo da kontroliše firme koje posluju legalno, već da pronalazi i one koji kroz crno tržište u tekstilu, tehničkoj robi, uslugama ili bilo kojoj drugoj oblasti, ugrožavaju registrovani biznis. Ilustrativan je podatak iznet pre dva dana na skupu privrednika u Užicu, gde su bili i predstavnici iz Priboja, Prijepolja i Požege, da je samo na tom području u prošloj godini inspekcija u redovnim kontrolama registrovanih firmi, naplatila 60 miliona dinara kazni. Apsurd je to što je istovremeno, novcem poreskih obveznika, ta opština finansirala izgradnju buvlje pijace, koja je po definiciji prostor za prodaju švercovane robe - kaže Knežević.

I sindikati traže susret s Cvetkovićem
Konfederacija slobodnih sindikata Srbije juče je zatražila „hitan“ sastanak sa srpskim premijerom Mirkom Cvetkovićem zbog toga što su mere za prevazilaženje krize donete bez dogovora sa sindikatima. „Ukoliko u roku od sedam dana ne dobijemo odgovor i ne sednemo za pregovarački sto organizovaćemo prvo jednočasovne štrajkove upozorenja u sektorima koje pokrivamo, a u krajnjem slučaju i generalni štrajk“, navodi se u saopštenju.