Vesti
Društvo i ekonomija
Marže u Srbiji sedam puta veće nego u matičnim bankama
24.06.2009. 20:00
Izvor: Blic
Marže u Srbiji sedam puta veće nego u matičnim bankama
Predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković ocenio je danas da je ključ izlaska iz svetske ekonomske krize pružanje finansijskog podsticaja i podrške direktnim investicijama u zemljama u razvoju.
Cvetković je, u Njujorku, na Konferenciji UN o svetskoj finansijskoj i ekonomskoj krizi, istakao da jedna od tema koje treba razmotriti na tom skupu jeste i činjenica da bankarski sektor koči privredni rast u državama koje treba da budu generator globalnog privrednog rasta.
"Moj kabinet je uradio uporednu analizu kamatnih stopa koje strane banke odobravaju u Srbiji i u svojim matičnim zemljama. Ta analiza je pokazala da su marže Srbiji i do sedam puta više nego u matičnim zemljama banaka, što ni na koji način nije srazmerno sa stepenom rizika kreditiranja srpske privrede", istakao je Cvetković.
"Posledica ove prakse, koja je verujem zastupljena i u drugim zemljama u razvoju, jeste smanjena konkurentnost domaće privrede na svetskom tržištu i konsekventno pad privredne aktivnosti upravo u onim zemljama koje treba da budu nosioci globalnog privrednog rasta", rekao je predsednik Vlade Srbije.
On je istakao da je neophodno obezbediti globalnu koordinaciju po pitanju podrške zemljama u razvoju, čime će se, prema njegovom mišljenju, omogućiti i stabilnost svetske ekonomije.
"U postojećim uslovima globalne ekonomije zemlje u razvoju imaju izuzetno važnu ulogu iz najmanje dva razloga: prvo, njihov potencijal za rast je neuporedivo veći od razvijenih zemalja, ali istovremeno i potencijalni socijalni problemi mogu biti mnogo izraženiji u slučaju dramatičnog pada privredne aktivnosti. Iz tog razloga verujem da treba maksimalno podržati direktne investicije i finansijsku podršku zemljama u razvoju jer privredni rast i rast životnog standarda u zemljama u razvoju predstavlja realnu osnovu za rast agregatne tražnje u svetu", rekao je Cvetković.
Zemlje u razvoju, prema njegovim rečima, samostalno ne raspolažu potrebnim sredstvima za finansiranje privrednog rasta i zato očekuju podršku međunarodne zajednice i razvijenih zemalja, a to bi u krajnjem ishodu trebalo da donese korist na globalnom nivou. Predsednik Vlade Srbije istakao je da u uslovima uzajamne povezanosti međunarodnih finansijskih tržišta nijedna zemlja ne može da deluje izolovano, i da su u tom smislu globalna saradnja i adekvatna međunarodna regulativa imperativ - ne samo u trgovini, već i u domenu finansija.
Konferencija UN o svetskoj finansijskoj i ekonomskoj krizi i njenom uticaju na razvoj trajaće do 26. juna, a premijer Cvetković će tokom boravka u Njujorku imati bilateralne susrete sa generalnim sekretarom svetske organizacije Ban Ki Munom i potpredsednikom vlade Ruske Federacije i ministrom finansija Aleksejem Kudrinom.