Vesti
Društvo i ekonomija
Marže u Srbiji sedam puta veće nego u matičnim bankama24.06.2009. 20:00
Izvor: Blic

Cvetković je, u Njujorku, na Konferenciji UN o svetskoj finansijskoj i ekonomskoj krizi, istakao da jedna od tema koje treba razmotriti na tom skupu jeste i činjenica da bankarski sektor koči privredni rast u državama koje treba da budu generator globalnog privrednog rasta.
"Moj kabinet je uradio uporednu analizu kamatnih stopa koje strane banke odobravaju u Srbiji i u svojim matičnim zemljama. Ta analiza je pokazala da su marže Srbiji i do sedam puta više nego u matičnim zemljama banaka, što ni na koji način nije srazmerno sa stepenom rizika kreditiranja srpske privrede", istakao je Cvetković.
"Posledica ove prakse, koja je verujem zastupljena i u drugim zemljama u razvoju, jeste smanjena konkurentnost domaće privrede na svetskom tržištu i konsekventno pad privredne aktivnosti upravo u onim zemljama koje treba da budu nosioci globalnog privrednog rasta", rekao je predsednik Vlade Srbije.
On je istakao da je neophodno obezbediti globalnu koordinaciju po pitanju podrške zemljama u razvoju, čime će se, prema njegovom mišljenju, omogućiti i stabilnost svetske ekonomije.
"U postojećim uslovima globalne ekonomije zemlje u razvoju imaju izuzetno važnu ulogu iz najmanje dva razloga: prvo, njihov potencijal za rast je neuporedivo veći od razvijenih zemalja, ali istovremeno i potencijalni socijalni problemi mogu biti mnogo izraženiji u slučaju dramatičnog pada privredne aktivnosti. Iz tog razloga verujem da treba maksimalno podržati direktne investicije i finansijsku podršku zemljama u razvoju jer privredni rast i rast životnog standarda u zemljama u razvoju predstavlja realnu osnovu za rast agregatne tražnje u svetu", rekao je Cvetković.
Zemlje u razvoju, prema njegovim rečima, samostalno ne raspolažu potrebnim sredstvima za finansiranje privrednog rasta i zato očekuju podršku međunarodne zajednice i razvijenih zemalja, a to bi u krajnjem ishodu trebalo da donese korist na globalnom nivou. Predsednik Vlade Srbije istakao je da u uslovima uzajamne povezanosti međunarodnih finansijskih tržišta nijedna zemlja ne može da deluje izolovano, i da su u tom smislu globalna saradnja i adekvatna međunarodna regulativa imperativ - ne samo u trgovini, već i u domenu finansija.
Konferencija UN o svetskoj finansijskoj i ekonomskoj krizi i njenom uticaju na razvoj trajaće do 26. juna, a premijer Cvetković će tokom boravka u Njujorku imati bilateralne susrete sa generalnim sekretarom svetske organizacije Ban Ki Munom i potpredsednikom vlade Ruske Federacije i ministrom finansija Aleksejem Kudrinom.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…