Vesti
Politika
Jočić bojkotuje rad inspektorata
16.07.2006. 08:00
Izvor: Glas javnosti
Jočić bojkotuje rad inspektorata
INTERVJU: : Vladimir Božović, generalni inspektor MUP-a Srbije
Vladimir Božović, generalni inspektor MUP-a Srbije, nedavno se požalio da policija od njega prikriva podatke o radu na hapšenju generala Ratka Mladića i rasvetljavanju ubistva zaštićenog svedoka Zorana Vukojevića Vuka. On je za opstrukciju Generalnog inspektorata direktno optužio ministra policije Dragana Jočića i njegovog pomoćnika generala Miroslava Miloševića, donedavno načelnika Resora javne bezbednosti.

Koja je svrha postojanja generalnog inspektorata MUP Srbije, ako nema komunikaciju sa policijom i ako se od njega prikrivaju informacije?

- To je najbolje pitati Vladu Srbije i ministra policije. Unutrašnja kontrola policije je uslovljena potrebom za suštinskom reformom policije i konačno je regulisana novim Zakonom o policiji. Ona mora da odgovori na pitanja strašnih zloupotreba srpske policije u vremenu od 1990. do 2000. godine, kada su pojedini službenici MUP-a učestvovali u izvršenju najtežih krivičnih dela: političkih ubistava, otmica, zastrašivanja. Kontrola i preventiva rada policije je dodatni razlog postojanja Inspektorata. Umesto da se optimalno koordinira rad policije i Generalnog inspektorata, radi opšteg dobra, na korist svih građana Srbije - ovde dolazi do nekakvog (nikom potrebnog) bojkota vrha policije naspram nas i našeg delokruga poslova. Uprkos svemu, mi ulažemo poslednje atome svoje snage u želji da nešto ipak promenimo. Naš cilj od od koga ne odustajemo je stvaranje javnog servisa od policije, uspostavljanje svetskih profesionalnih standarda policijskog postupanja i izgradnja mnogo većeg poverenja između građana Srbije i njihove policije. Ne želim da pristanem ni na čiju bahatost, bezobrazluk, nesposobnost i nekompetentnost. Ma ko to bio, i ma koliko me ovo nepristajanje koštalo.

Kada je počela opstrukcija Generalnog inspektorata?
- Sve do trećeg maja 2006. godine niko se nije uplitao u rad nadležnih institucija kad je reč o potrazi za Mladićem. To je bila stvar nadležnosti policije, BIA i Vojske. Ali, od tada, od tog 3. maja (kada je EU objavila prekid pregovora sa Srbijom, sa svim pratećim štetnim posledicama po Srbiju i njene građane), postaje sasvim normalno da onaj ko u okviru MUP po definiciji kontroliše rad policije - upita sve nadležne (i odgovorne): šta su, gde, kad i kako radili na konačnom rešavanju tog problema. Ili pitanje ubistva Zorana Vukojevića Vuka! Nema ničeg prirodnijeg nego da, kada je ubijen zaštićeni svedok, generalni inspektor upita MUP: "Pa, dobro ljudi, ubiše vam zaštićenog svedoka; kako se to desilo i zbog čega; da li se prethodno žalio na nekoga; da li je tražio da, možda, razgovara sa mnom i našom službom...?" Ja sam već javno izjavio da su, na sva pitanja Inspektorata, moji nesuđeni sagovornici po ovom pitanju odgovarali da je to službena tajna. Obratio sam se predsedniku i potpredsedniku vlade. Primila me je gospođa Ivana Dulić-Marković i tom prilikom smo, na sve ove teme, imali vrlo konstruktivan i sadržajan razgovor. Verujem da će i premijer naći vremena za mene, pa ću onda moći da i njemu potanko objasnim šta se sve dešava u našem radu i "saradnji" sa policijom. Nažalost, a s tim u vezi, postavljanje Miroslava Miloševića je bila potpuna greška. A njega je na mesto načelnika Resora javne bezbednosti izabrao niko drugi do ministar Jočić. I šta onda reći?! Pa taj isti Milošević je u prvih nekoliko meseci, kada smo već počeli da radimo vrlo ozbiljno, potpuno nezakonito - protiv svih pravila i normi - zabranio policiji direktnu komunikaciju sa Generalnim inspektoratom tog istog MUP-a. Čak šest puta smo morali da pišemo ministru da on svom službeniku izda nalog za hitno stavljanje van snage ove protivpravne i potpuno nelogične, bezumne zabrane. Taj isti Milošević je, takođe, protivzakonito i protivustavno, naredio da se na graničnim prelazima kontrolišu građani Srbije i time bespotrebno uznemirio javnost koja je počela da se s pravom pita šta to radi srpska policija.

Da li ste, u međuvremenu, uspeli da u MUP-u saznate nešto o ubistv zaštićenog svedoka Zorana Vukojevića Vuka?
- Ne, još o tome nemamo relevantne informacije. Mi smo uputili zvaničan dopis da nam se što pre dostave svi podaci o tom slučaju. Uz ovaj zahtev smo poslali i novinske članke u kojima je objavljeno da je, navodno, pokojni Vukojević zahtevao da razgovara sa mnom, pošto mu je ukinuta policijska zaštita. Kontaktiraćemo zato i sa medijima da saznamo odakle im ova informacija, da bismo mogli da konačno nekoga pozovemo na odgovornost. Neko je ubio čoveka i nikom ništa! Ubijen je zaštićeni svedok i svi se prave ludi: "Eto, desilo se..." To ne može više tako!

Kako je, prema vašem mišljenju, sproveden konkurs za izbor prvog direktora srpske policije?
- Koliko znam, zakonska procedura je u potpunosti ispoštovana. Da li je baš Milorad Veljović najbolje rešenje za mesto direktora policije, ja to ne mogu da znam. Ja ga nisam ni predlagao ni birao. Ali, ono što znam o njemu je vezano za to da je on dve godine radio u Generalnom inspektoratu, gde se isticao profesionalnošću u radu i zalaganjem, tako da je on zaista savršeno upućen u sva zbivanja u srpskoj policiji. Ali, šta će on konkretno uraditi po pitanju naše buduće saradnje, sada kada je izabran na ovu odgovornu funkciju - to ćemo tek videti...

Pošto ste radili zajedno, očekujete li sada bolju saradnju sa MUP-om Srbije?
- O tome će odlučiti on i njegovi konkretni postupci. Videćemo. Ako mu, kojim slučajem, ministar naredi da prekine komunikaciju sa Generalnim inspektoratom, na njemu je da odluči hoće li to poslušati ili će, ipak, naći načina da sarađuje sa nama. Ja se, naravno, nadam da će on imati sluha za potrebe našeg društva i hrabrosti da samostalno bira put svog profesionalnog delovanja. Sada je sve na njemu...

Nedavno je fotografisan policajac kako se drogira. Ima li narkomana i kriminalaca u redovima policije?
- Teško je to, tek tako, paušalno izreći. Naša služba ne raspolaže dovoljno preciznim, zvaničnim podacima o narkomaniji u policiji. U MUP-u Srbije sada radi oko 45.000 ljudi i sasvim je realno prihvatiti mogućnost da među njima ima i onih koji rade različite zabranjene, nezakonite stvari, pa i da koriste narkotike. Tek nam predstoji nemilosrdna borba sa raznim oblicima kriminala: korupcijom, narkomanijom, zloupotrebama službenog položaja... među pripadnicima naše policije. Jer, da bi građani imali poverenja u policiju - iz njenih redova se moraju iskoreniti sve negativne pojave i strogo sankcionisati svi koji krše zakon. Lično ne mogu da razumem da u policiji još ima pojedinaca koji potpuno hladnokrvno žive, rade, nose službenu uniformu - a bave se kriminalom! Takav mentalni sklop mi stvarno nije jasan! Pa, ako neko konzumira drogu, pomaže dilerima ili odaje poverljive informacije kriminalcima - taj nije policajac, već je i sam kriminalac. Kada jednom, konačno, u MUP-u, vladi i čitavoj državi shvate da jednom mora da se zauvek povuče jasna i neprelazna crta između policajaca i kriminalaca - tada će sve biti mnogo lakše. Zato ne sme više da bude te lažne kolegijalnosti. Time se ne štiti policija. Ako vam se kolega bavi kriminalom, a vi ga prikrivate, onda i vi postajete kriminalac.

Kakva je saradnja samih policajaca i Generalnog inspektorata?
- Ministar policije je uspostavio pravi zid ćutanja, pa ne možemo a da ne pretpostavimo da se iza toga ipak nešto krije. Na sreću, ogromna većina policajaca razmišlja svojom glavom i ne žele više da trpe kriminal i zloupotrebe u sopstvenom okruženju. Oni jednostavno žele da se iz njihovih redova uklone oni koji rade nezakonito, pa Generalnom inspektoratu prijavljuju sve negativne pojave koje uoče. To svedoči da smo ipak svi na istom zadatku, sa zajedničkim ciljem da zauvek i korenito uklonimo kriminal iz redova policije.

Da li je vaša pozicija generalnog inspektora Srbije ugrožena pošto vi niste državljanin Srbije?
- Nije, pošto sam u međuvremenu i zvanično postao državljanin Srbije.

SUDBINA ZAŠTIĆENIH SVEDOKA

Šta je sa institucijom zaštićenih svedoka?
- Ideja o zaštićenim svedocima tek treba da zaživi u našem zakonodavstvu i praksi. Specijalni tužilac za organizovani kriminal pokrenuo je inicijativu za izmenu dela zakona koji govori o obavezi pružanja obezbeđenja licima koja u krivičnim postupcima imaju status zaštićenih svedoka i ja tu inicijativu u potpunosti podržavam. Međutim, sve je i dalje u rukama države. Ako već ima interesa da se nekome da status zaštićenog svedoka, onda mora da se nađe i način da se ta zaštita i sprovede. Te priče: "Ukinuta mu je policijska pratnja jer nije potpisao zahtev" jednostavno ne piju vodu. Pa zar nije u interesu države da se taj čovek krišom nadgleda i da se preko njega dođe, recimo, do ostalih odbeglih pripadnika "zemunskog klana"?! I da se, usput, vidi sa kim to sve on kontaktira?!
Ima li indicija da je policija umešana u ubistvo zaštićenog svedoka Vukojevića?
- To je jako teško sa mog mesta komentarisati. Ako kažem da jeste, onda to moram i dokazati. Upravo zato, Generalni inspektorat želi da se što pre rasvetli pozadina tog ubistva. Nad tim treba da se dobro zamisle svi državni organi, a posebno oni koji su direktno odgovorni za ovakav (malo je reći) propust.

STRANI ŠPIJUNI

Kako komentarišete navode o prisustvu stranih špijuna u Srbiji?
- Svojevremeno je tom pričom naneta ogromna šteta bezbednosnom sistemu ove države. Čini mi se da ni danas u ovoj državi nema dovoljno spremnosti da se stvari vezane za njenu bezbednost zaista i iz korena promene. Bez te načelne spremnosti, sve će biti samo šminka za javnost, a iza scene će se i dalje dešavati sve i svašta. Tek ako se konačno, jednom zauvek, promeni odnos srpske države prema svim relevantnim pitanjima vezanim za funkcionisanje i međuodnos policije, Inspektorata i BIA, tek onda će moći da dođe do napretka i to po svim pitanjima (pa i po pitanju stranih špijuna u našoj zemlji).