Vesti
Politika
Dodikova želja da Srbi iz Bosne glasaju u Srbiji nije realna
06.07.2009. 12:00
Izvor: Borba
Dodikova želja da Srbi iz Bosne glasaju u Srbiji nije realna
Ideja Milorada Dodika da Srbi iz RS imaju poslanike u Skupštini Srbije nije moguća niti potrebna
Premijer Republike Srpske Milorad Dodik, izjavio je da bi građani tog entiteta voleli da aktivno učestvuju u izborima za Skupštinu Srbije.
"Mi ne tražimo integraciju koja bi podrazumevala snažno učešće u političkom životu Srbije, ali bismo voleli da naši ljudi ovde mogu da izaberu dva-tri poslanika u Skupštini Srbije", rekao je Dodik grupi novinara iz Srbije koja je bila u dvodnevnoj poseti Banjaluci.
Kao primer na koji se treba ugledati, naveo je da svi Hrvati u BiH imaju i državljanstvo Hrvatske i da vrlo aktivno učestvuju u izborima u matičnoj državi. "Zasad ne postoji tehnička mogućnost da Srbi iz RS učestvuju na izborima u Srbiji i glasaju", rekla je za "Borbu" predsednica srpskog parlamenta Slavica Đukuć-Dejanović. Prema njenim rečima u obzir dolazi samo ono što je u skladu sa Zakonom o izborima i skupštinskim Statutom.
"S obzirom na to da je u planu novi izborni zakon, videćemo kako će to pitanje biti regulisano", dodala je Dejanović.
Ministar za dijasporu Srđan Srećković je objasnio da Zakon o dijaspori i Srbima u regionu, pravi razliku između dijaspore, koja obuhvata političku i ekonomsku emigraciju, i Srba u regionu, koji u okolnim zemljama žive kao autohtono stanovništvo. Srećković je precizirao da se pod Srbima u regionu podrazumevaju pripadnici srpskog naroda koji žive u Sloveniji, Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini - Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Makedoniji, Rumuniji, Albaniji i Mađarskoj.
"Predlog Zakona o dijaspori koji se nalazi u skupštinskoj proceduri omogućiće da tri miliona Srba širom sveta prvi put dobije priliku da se aktivno uključi u društvena, ekonomska i politička dešavanja u Srbiji, kao i da od Beograda dobiju podršku koja je decenijama izostajala", podsetio je Srećković. On je dodao da je Republika Srpska najbliža Srbiji pa je moguća ekonomska i politička saradnja u skladu sa standardima EU.
"Najvažnija institucija koja treba da proizađe iz ovog zakona jeste Skupština dijaspore i Srba u regionu koja će biti noseća institucija nove politike", precizirao je Srećković i dodao da će Skupštinu dijaspore i Srba u regionu činiti 44 delegata dijaspore i Srba u regionu. Ministar je objasnio da je Zakonom predviđeno da Skupština dijaspore za rešavanje konkretnih problema formira Ekonomski savet, Savet za statusna pitanja i Savet za kulturnu, prosvetnu, naučnu i saradnju u oblasti sporta.
Ministar je dodao da je nacrtom zakona predviđeno i konstituisanje Saveta za odnose sa Srbima u regionu, koji će činiti predsednik Srbije, predsednik Vlade, resorni ministri, predsednik Izvršnog veća AP Vojvodine, predstavnik Srpske pravoslavne crkve i komesar Komesarijata za izbeglice Republike Srbije, kao i osnivanje Saveta za dijasporu koji će voditi politiku prema dijaspori, a činiće ga predstavnici resornih ministarstava.