Vesti
Društvo i ekonomija
Prvi privatni centar za DNK u Srbiji07.07.2009. 12:00
Izvor: Politka

Pored utvrđivanja očinstva, pružaju usluge sudovima, detektivskim agencijama, testiraju hranu…
Valjevo – Stariji gospodin iz Pčinjskog okruga tri dana je slavio što je u poznim godinama, naučno potvrđeno, saznao da je otac još jednog deteta. U „operaciji prćast nos” razrešio je sve dileme i prigovore poznanika o svom roditeljskom povezivanju sa zgodnom devojkom prćastog nosa i širokog osmeha. Da se za uslugu o ovom pitanju nije obratio prvom privatnom centru za DNK u Srbiji sa sedištem u Beogradu, od njegove radosti ostala bi samo želja i dilema.Ova specifična i sofisticirana privatna kuća nedavno je na savetovanju sudija, tužilaca i pripadnika policije u Valjevu imala svoju promociju.
Dr Bojana Panić, molekularni biolog, sa još troje kolega specijalista, osmelila se da u martu ove godine krene u ovaj veliki izazov. Vrlo brzo se ispostavilo da su napravili dobar poslovni potez. Skoro sva njihova predviđanja iz prethodno urađenog projekta već uveliko se ostvaruju.
– Naš centar za DNK, tačnije, dobro opremljena laboratorija, pruža spektar usluga od analiza u zdravstvene svrhe, forenzike, utvrđivanja očinstva, do testiranja hrane kao i poslova za potrebe veterine. Trenutno najviše posla imamo kod utvrđivanja očinstva, za šta su zainteresovani brojni klijenti iz cele Srbije najrazličitijeg socijalnog i obrazovnog statusa i godina starosti. Na proveru dolaze mladići, ali i ljudi u poodmaklim godinama koji žele našu potvrdu da su oni biološki očevi. Najčešće to čine na lični zahtev, s tim što im objašnjavamo da dobijeni nalaz i potvrdu o očinstvu mogu koristiti i pred sudom. Svi podaci koji se urade u našoj laboratoriji apsolutno su zaštićeni, kao i identitet klijenata koji, ako to ne žele, ne moraju da se legitimišu, jer je za nas merodavan uzeti materijal za analizu – objašnjava dr Panić koja je doktorirala genetiku na Univerzitetu u Kembridžu i četiri godine bila rukovodilac Laboratorije za DNK MUP-a Srbije.
Inače, pored očinstva analizom DNK može se utvrditi bliže i dalje srodstvo braće, sestre, babe, dede, stričeva, što se može koristiti za kvalitetno pravljenje porodičnih stabala. Rezultati se dobijaju u roku od pet do deset dana.
Doktorka Panić kaže da pojedini traže da ih što pre testiraju: „Uzmite šta treba i razrešite moje muke”. Ili: „Znate, dok sam radio u inostranstvu žena bila sama je kod kuće, dete liči na mene, ali neće biti zgorega da i vi to potvrdite”...
– Od svih „otvaranja” naših klijenata najkomplikovanija su ona kada muškarci govore o više veza i ljubavnih „uglova”. Česta motivacija za utvrđivanje očinstva ili bliskog srodstva s nekom osobom ima pozadinu učestvovanja u podeli nasledstva, a dobijamo i sudske naredbe za testiranje osoba koje izbegavaju da plaćaju alimentaciju. Međutim, mi strpljivo saslušao sve njihove ispovesti, ali na kraju konačnu reč daje genetika koja je neumoljiva i od koje niko ne može pobeći. Kada dobiju podatke mnogi se raduju, neki su razočarani i tužni, ali i takvo ponašanje je u suštini stvar genetike – objašnjava dr Panić.
Naša sagovornica kaže da usluge njihovog centra za DNK, kada je u pitanju forenzika, sve češće koriste i sudovi radi izvođenja dokaznih postupka u najrazličitijim procesima. Od identifikacije počinilaca lakših krivičnih dela do onih koji se sumnjiče za silovanja, teška razbojništva i ubistvo. Za sada je na spisku korisnika takvih usluga na prvom mestu Okružni sud iz Užica.
– Naš centar nije nikakva nelojalna konkurencija postojećim laboratorijama pri specijalizovanim državnim ustanovama i institutima, već od njega treba očekivati da poveća efikasnost u pružanju sve traženijih provera DNK i usluga. Za kvalitet i kredibilitet našeg rada staraju se visokoobrazovani kadrovi i stručnjaci sa dr Anom Banjac-Čanak na čelu, diplomiranim biohemičarem, koja je doktorirala genetiku na institutu u Minhenu, a stručno i praktično iskustvo sticala na institutu u Vinči i dve godine u Laboratoriji za DNK MUP-a Srbije.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…