Vesti
Društvo i ekonomija
Prvi privatni centar za DNK u Srbiji07.07.2009. 12:00
Izvor: Politka
Pored utvrđivanja očinstva, pružaju usluge sudovima, detektivskim agencijama, testiraju hranu…
Valjevo – Stariji gospodin iz Pčinjskog okruga tri dana je slavio što je u poznim godinama, naučno potvrđeno, saznao da je otac još jednog deteta. U „operaciji prćast nos” razrešio je sve dileme i prigovore poznanika o svom roditeljskom povezivanju sa zgodnom devojkom prćastog nosa i širokog osmeha. Da se za uslugu o ovom pitanju nije obratio prvom privatnom centru za DNK u Srbiji sa sedištem u Beogradu, od njegove radosti ostala bi samo želja i dilema.Ova specifična i sofisticirana privatna kuća nedavno je na savetovanju sudija, tužilaca i pripadnika policije u Valjevu imala svoju promociju.
Dr Bojana Panić, molekularni biolog, sa još troje kolega specijalista, osmelila se da u martu ove godine krene u ovaj veliki izazov. Vrlo brzo se ispostavilo da su napravili dobar poslovni potez. Skoro sva njihova predviđanja iz prethodno urađenog projekta već uveliko se ostvaruju.
– Naš centar za DNK, tačnije, dobro opremljena laboratorija, pruža spektar usluga od analiza u zdravstvene svrhe, forenzike, utvrđivanja očinstva, do testiranja hrane kao i poslova za potrebe veterine. Trenutno najviše posla imamo kod utvrđivanja očinstva, za šta su zainteresovani brojni klijenti iz cele Srbije najrazličitijeg socijalnog i obrazovnog statusa i godina starosti. Na proveru dolaze mladići, ali i ljudi u poodmaklim godinama koji žele našu potvrdu da su oni biološki očevi. Najčešće to čine na lični zahtev, s tim što im objašnjavamo da dobijeni nalaz i potvrdu o očinstvu mogu koristiti i pred sudom. Svi podaci koji se urade u našoj laboratoriji apsolutno su zaštićeni, kao i identitet klijenata koji, ako to ne žele, ne moraju da se legitimišu, jer je za nas merodavan uzeti materijal za analizu – objašnjava dr Panić koja je doktorirala genetiku na Univerzitetu u Kembridžu i četiri godine bila rukovodilac Laboratorije za DNK MUP-a Srbije.
Inače, pored očinstva analizom DNK može se utvrditi bliže i dalje srodstvo braće, sestre, babe, dede, stričeva, što se može koristiti za kvalitetno pravljenje porodičnih stabala. Rezultati se dobijaju u roku od pet do deset dana.
Doktorka Panić kaže da pojedini traže da ih što pre testiraju: „Uzmite šta treba i razrešite moje muke”. Ili: „Znate, dok sam radio u inostranstvu žena bila sama je kod kuće, dete liči na mene, ali neće biti zgorega da i vi to potvrdite”...
– Od svih „otvaranja” naših klijenata najkomplikovanija su ona kada muškarci govore o više veza i ljubavnih „uglova”. Česta motivacija za utvrđivanje očinstva ili bliskog srodstva s nekom osobom ima pozadinu učestvovanja u podeli nasledstva, a dobijamo i sudske naredbe za testiranje osoba koje izbegavaju da plaćaju alimentaciju. Međutim, mi strpljivo saslušao sve njihove ispovesti, ali na kraju konačnu reč daje genetika koja je neumoljiva i od koje niko ne može pobeći. Kada dobiju podatke mnogi se raduju, neki su razočarani i tužni, ali i takvo ponašanje je u suštini stvar genetike – objašnjava dr Panić.
Naša sagovornica kaže da usluge njihovog centra za DNK, kada je u pitanju forenzika, sve češće koriste i sudovi radi izvođenja dokaznih postupka u najrazličitijim procesima. Od identifikacije počinilaca lakših krivičnih dela do onih koji se sumnjiče za silovanja, teška razbojništva i ubistvo. Za sada je na spisku korisnika takvih usluga na prvom mestu Okružni sud iz Užica.
– Naš centar nije nikakva nelojalna konkurencija postojećim laboratorijama pri specijalizovanim državnim ustanovama i institutima, već od njega treba očekivati da poveća efikasnost u pružanju sve traženijih provera DNK i usluga. Za kvalitet i kredibilitet našeg rada staraju se visokoobrazovani kadrovi i stručnjaci sa dr Anom Banjac-Čanak na čelu, diplomiranim biohemičarem, koja je doktorirala genetiku na institutu u Minhenu, a stručno i praktično iskustvo sticala na institutu u Vinči i dve godine u Laboratoriji za DNK MUP-a Srbije.
Ostale vestiArhiva
- 31/10 Đedović Handanović:EPS u prvih devet meseci…
- 23/10 Stranci u Srbiji troše sto evra dnevno
- 19/10 Vesić: Bez dokaza o kretanju građevinskog…
- 18/10 NIS ulaže 144,5 miliona dinara u projekte…
- 17/10 Čadež: Srpske kompanije mogu biti pouzdani…
- 15/10 Vesić: „Er Srbija” potpisala ugovore za obuku…
- 14/10 Država dala zeleno svetlo Telekomu za emisiju…
- 11/10 Pokrenut postupak protiv četiri maloprodajna…
- 10/10 Vučević pozvao američke investitore u Srbiju
- 07/10 Ovo nije samo poplava
- 06/10 Mali: Novi kreditni rejting najvažnija stvar…
- 05/10 Blumberg: Srbija ekonomski otporna na šokove,…
- 04/10 Obaraju li radnici iz Afrike cenu rada u…
- 02/10 Bajatović: Neće se menjati cena gasa za domaćinstva,…
- 01/10 Srđan Kondić postavljen za predsednika Izvršnog…
- 30/09 Sahranjivanje srpske poljoprivrede: „Postali…
- 28/09 Siniša Mali: Uskoro počinje novo, jesenje…
- 27/09 Svetska banka odobrila dodatnih 25 miliona…
- 26/09 Evrostat: cene žitarica u EU pale za 14 odsto…
- 25/09 Teglu plaćamo preko 1100 dinara! Poljoprivrednici…
- 24/09 Siniša Mali: Predloženi rebalans budžeta…
- 23/09 Toplane u Srbiji spremne za isporuku toplotne…
- 22/09 Cene ogreva na stovarištima niže za 12 odsto…
- 20/09 Vesić: Uskoro raspisivanje tendera za rekonstrukciju…