Vesti
Društvo i ekonomija
Struja spaja Srbe i Albance
16.07.2006. 13:00
Izvor: Novosti
BEOGRAD. - Na Kosovu i Metohiji gradiće se nekoliko velikih termoelektrana, snage od po oko 500 megavata. Vrednost ovih projekata meri se desetinama mi­lijardi dolara, a Svetska banka zainteresovana je da pomogne u privlačenju stra­nih investitora zainteresovanih za njihovu realizaciju.
Šef Ekonomskog tima za KiM dr Nenad Popović, koji je boravio u službenoj po­seti SAD u isto vreme kada i premijer Vojislav Koštunica, za "Novosti" kaže da je cilj da bar jedna od tih termoelektrana bude u srpskim sredinama na Kosme­tu, jer bi to omogućilo da se otvori veliki broj radnih mesta - u elektrani, kao i u uslužnim delatnostima čiji bi razvoj potpomogla.
- Smatramo da bi Elektroprivreda Srbije morala biti jedan od prvih učesnika u iz­gradnji na Kosmetu - kaže Popović, uz opasku da su češka i italijanska elektro­energetska kompanija već otvorile predstavništva u Prištini.
S obzirom da su Kosovo i Metohija veoma bogati rudom, Svetska banka u počet­ku želi da pomogne razvoj rudnika lignita u pokrajini, kao osnovu za izgradnju termoelektrana, i za to će izdvojiti osam i po miliona dolara. I Srbija je, podseća Popović, imala projekat izgradnje termoelektrana na KiM, ukupne snage 2.100 megavata.
- Možda baš struja, koje sada na Kosmetu nema dovoljno, poveže Srbe i Alban­ce, mnogo bolje nego politika - kaže on.
Šef Ekonomskog tima za KiM veoma je zadovoljan razgovorima u Svetskoj ban­ci, i posebno - susretom s američkim biznismenima koji posluju u Srbiji, u orga­nizaciji zamenice pomoćnika državnog sekretara SAD Razmari di Karlo, američ­kog izaslanika za razgovore o statusu KiM Frenka Viznera i senatora Džordža Vojnoviča.
- Biznismeni i političari kao da govore različitim jezicima. Vizneru i drugima po­slovni ljudi su preneli da bi mogli da šalju malo više dobrih poruka o Srbiji. Oni su pohvalili uslove za ulaganje u našu zemlju i zapitali se - kako je moguće da se u Americi tako malo o tome zna? Zaključak svih bio je da je Srbiji potrebna izuzetno jaka lobi-grupa u SAD - rekao nam je Popović.

NAPREDAK - ODMAH
EKONOMSKI tim za KiM već je uputio Prištini i Unmiku predloge za formiranje zajedničkih radnih grupa u najvažnijim privrednim oblastima: saobraćaju i teleko­munikacijama; fiskalnoj i carinskoj politici; bankarstvu i poljoprivredi.
- Želimo da se te radne grupe sastaju svake nedelje. To bi već vrlo brzo, pre od­ređenja statusa, moglo da obezbedi napredak ekonomije - kaže Nenad Popović. - I Amerika, i međunarodna zajednica, svi podržavaju ovakav pristup, a primeću­jem da se u poslednjih dvadesetak dana nešto promenilo i u odnosu kosovskih Albanaca prema ekonomskoj problematici.