Vesti
Politika
Na samitu G-8 usvojen dokument o Globalnoj energetskoj bezbednosti
16.07.2006. 13:00
Izvor: RTS
Samit Grupe osam u senci je sukoba na Bliskom istoku. Države članice G8 usvojile su u Sankt Peterburgu, izjavu o 'Globalnoj energetskoj bezbednosti', u kojoj se vide njihova razmimoilaženja oko nuklearne energije i klimatskih promena.

'Priznajemo da članice G8 nastavljaju drugačijim putevima kako bi postigle energetsku bezbednost i ciljeve u vezi sa zaštitom klime', piše u zajedničkoj izjavi. Deo od 12 strana posvećen nuklearnoj energiji nije izmenjen u odnosu na prvobitnu verziju.

'Oni medju nama koji imaju ili razmišljaju o planovima za upotrebu ili razvoj bezbedne i bezopasne nuklearne energije, smatraju da će njen razvoj doprineti globalnoj energetskoj bezbednosti, a istovremeno smanjiti štetno zagadjenje vazduha i posvetiti se izazovu koji predstavljaju klimatske promene', piše u izjavi.

U dokument je uvrštena i rečenica koju je predložila Nemačka, a koja govori o tome da su zemlje G8 posvećene 'daljem smanjivanju rizika vezanih za bezbedno korišćenje nuklearne energije'.

Nuklearna energija ne proizvodi gasove koji izazivaju efekat staklene bašte, a neka ekološka udruženja ocenjuju da je ta energija dobar način za zaštitu klime i proizvodnju velikih količina struje.

Kritičari, medjutim, ističu da ne postoji dobro rešenje za skladištenje opasnog nuklearnog otpada. Oni, takodje, tvrde da su nuklearna postrojenja laka meta za terorističke napade. Nuklearna energija ujedno povećava rizik širenja nuklearnog oružja.

Skok cene nafte je ozbiljan problem

Zemlje G8 složile su se da spektakularan rast cene nafte predstavlja 'ozbiljan problem', i zaključile da ga je ubrzala izraelska ofanziva na Liban. 'Moramo da rešimo ozbiljne probleme' kao što su 'visoke i nestalne cene nafte', kako bi moglo da bude zagarantovano dovoljno snabdevanje tim energentom, piše u zajedničkom dokumentu koji je usvojen u Sankt Peterburgu.

Cena barela nafte ove sedmice prvi put je premašila plafon od 78 dolara, zbog strahovanja da bi se sukob Izraela i libanskog Hezbolaha mogao proširiti na ceo Bliski istok. Takva evolucija predstavljala bi pretnju za svetski ekonomski razvoj.