Vesti
Društvo i ekonomija
Trošenje novca građana dobro čuvana tajna
18.07.2009. 14:00
Izvor: Danas
Trošenje novca građana dobro čuvana tajna
Kako se barata novcem poreskih obveznika čini se da je najbolje čuvana tajna u Srbiji. Podaci koje smo dobili od Poverenika za informacije od javnog značaja pokazuju da je na njegovu adresu od formiranja aktuelne vlade stiglo čak 325 žalbi građana, organizacija i institucija zato što im je neko od ministarstava uskratilo pristup javnim podacima. Od ukupnog broja, na Ministarstvo finansija odnosi se čak 105 ili svaka treća žalba. To je ne samo nastavak nego i znatno pogoršanje prakse iz perioda prethodne dve vlade, kada se zbog ignorisanja javnosti na to Ministarstvo žalila svaka četvrta stranka.
Podaci pokazuju da je, od 1. jula 2005. godine kada je ustanovljen institut Poverenika za informacije od javnog značaja, podneto ukupno 636 žalbi protiv ministarstava, od čega se na Ministartsvo finansija odnosi 177. Od ukupnog broja žalbi, 500 je rešeno dok je 136 u postupku rešavanja.
Očigledno je da sa Ministarstvom finansija postoji problem jer je veći broj žalbi izjavljen samo protiv Ministarstva unutrašnjih poslova, ali tu je reč o delikatnijim situacijama, što se može uvažiti kao opravdanje. Poslednjih godina mnogo govorimo o transparentnosti, sada smo i u jeku borbe protiv korupcije, a podaci o broju žalbi na rad Ministarstva finansija, u tom kontekstu, zaista su uznemirujući. Reč je o velikom resoru koji u svom sastavu ima značajne službe, a sve one u manjoj ili većoj meri, takođe, imaju problem sa javnošću jer je i protiv njih izjavljen čitav niz žalbi. To sigurno zaslužuje kritike jer vlast mora da bude svesna principa da je obavezna da stavi na uvid način raspolaganja javnim resursima i javnim novcem - kaže za Danas poverenik za informacije od javnog značaja Rodoljub Šabić i podseća da su službe Ministarstva finansija pisale Zakon o budžetskom sistemu, obiman tekst u kome se ni jednom jedinom rečju ne pominje javnost.
Da postoji problem u komunikaciji sa Ministarstvom finansija uverili su se i novinari Danasa jer ni posle mesec dana od zvanično zatražene informacije, nismo uspeli da dobijemo jedan od izveštaja budžetske inspekcije. Na kraju, i Danas je bio prinuđen da podnese žalbu Povereniku protiv Ministarstva finansija.
Ministarstvo finansija zatvoreno je za informacije kao retko koje drugo. I pored toga što razumem da su državne finansije poverljiva stvar, neshvatljiva je tolika količina nepoverenja državnih službenika prema javnosti. To je sigurno tema kojom bi trebalo da se bavi premijer jer su informacije iz tog sektora veoma bitne za građane Srbije - kaže za Danas Miša Brkić, urednik ekonomske rubrike u listu Politika.
U Uniji proizvođača tekstila sumnjaju da uskraćivanjem podataka to ministartsvo pokušava i da zataška potencijalne afere. Ta organizacija je početkom prošle godine budžetskoj inspekciji podnela zahtev za kontrolu tenderske procedure u postupku nabavke uniformi i opreme za potrebe Univerzijade, vredne oko četiri miliona evra. Kao što je sada poznato, tendera nije ni bilo, iako je raspisivanje bilo obavezno.
Kao stranka u postupku koja je inicirala kontrolu imali smo pravo da dobijemo izveštaj. Punih šest meseci, svakog drugog dana, zvali smo službe u Ministarstvu. Obećavali su nam dokument za tri dana, za pet ili već sutra. Da smo imali taj izveštaj, mogli bismo sami, ako to već Ministarstvo nije bilo rešeno da učini, da podnesemo tužbu zbog kršenja Zakona o javnim nabavkama. Izgleda da tadašnjem sazivu vlade nije odgovaralo da se pokrene ta priča, ali je indikativno da epilog „velike pljačke“ nemamo ni danas jer je novi sastav vlade direktora te manifestacije samo tiho sklonio sa funkcije - kaže za Danas Milan Knežević, predsednik Unije tekstilaca.