Vesti
Društvo i ekonomija
Zakon proređuje broj agencija
29.07.2009. 20:00
Izvor: Blic
Zakon proređuje broj agencija
Od naredne godine, kada stupi na snagu novi zakon o turizmu, znaće se tačno zbog kojih propusta turističke agencije mogu da ostanu bez dozvole za rad. Novi zakon, između ostalog, kaže da turistička agencija može da ostane bez licence ako nema ugovoren prevoz, ako otkaže putovanje i u roku od 15 dana ne vrati novac, te ako je odgovorna za teže posledice po zdravlje putnika.
Među pet agencija koje su ove godine izgubile dozvole našle su se “Grand TT” iz Novog Sada, jer je dve godine slala putnike na putovanje u neispravnim autobusima. Zatim, tu su agencija “Europutovanja”, koja je otkazala putovanje grupi od 137 putnika na dan putovanja jer nije obezbedila autobus, agencija “TT travel Maršićanin Gordana i drugi”, koja je prestala da ispunjava propisane uslove za licencu A kategorije, Auto-saobraćajno preduzeće “Strela-Ub” koje je licencu izgubilo jer nema zaposleno stručno lice i utvrđene uslove putovanja. I agenciji “Tejk of putnik” dozvola je oduzeta jer ne ispunjava propisane uslove.
Agencije su do sada uglavnom bile nezadovoljne kada ostanu bez dozvole, ali novi zakon sa tačno definisanim kriterijumima ne bi trebalo da ostavi nikakve dileme o tome ko je pravilno poslovao, a ko ne.
Direktor Asocijacije turističkih agencija (Juta) Radisav Stanković kaže da će još do kraja godine važiti stari Zakon o turizmu, prema kome nisu precizno definisani uslovi gubitka licence, pa je ostavljeno na slobodnu procenu nadležnim organima kada će da oduzmu licencu agenciji.
- Zbog toga smo novim zakonom predložili, i to je usvojeno, da se precizno definiše koji su to slučajevi kada se oduzima dozvola agenciji. Ona se gubi ako agencija nudi program putovanja a prethodno nije dogovorila tačan kapacitet, nema ugovoren prevoz, tačan broj ležajeva. Ako agencija otkaže putovanje putnicima i ne izvrši u roku povraćaj novca, a taj rok je 15 dana, ako ne obezbedi smeštaj putnicima za sve vreme trajanja ugovora, ako ne obezbedi povratak putnika ili ih neopravdano zadrži duže na putovanju nego što je predviđeno programom i kada zbog propusta agencije nastanu teže posledice po zdravlje ljudi. To su sada vrlo precizni uslovi i nema više subjektivne procene ko će izgubiti licencu - objašnjava Stanković.
Ostaje da se vidi da li će novi zakon uticati na povećanje ili smanjenje oduzetih dozvola za rad, ali fascinira podatak da kod nas posluje čak 700 ovlašćenih turističkih agencija. Stanković kaže da se ne može govoriti o tome da li je to mnogo za naše uslove.
- Samo tržište treba da reguliše broj agencija. Moraju se obezbediti jasniji i precizniji uslovi pod kojima se može otvoriti agencija i kako ona može opstati - ističe Stanković.
On dodaje da će novim zakonom putnicima biti omogućeno da namire potraživanja od agencije u svakom slučaju kada ona ne bude izvršila program putovanja.
- To podrazumeva da će polise osiguranja biti dosta skuplje, pa je moguće da ih neke agencije ne dobiju jer nemaju taj bonitet. Sama ta činjenica dovešće do kvalitetnije selekcije licenciranih agencija - smatra Stanković.
Ipak, čini se da i pored svega, ekonomska kriza nije baš preterano pogodila domaće turoperatore. I dok se strani hotelijeri trude da snižavanjem cena u poslednjem trenutku spasu sezonu, domaći poznavaoci prilika kažu da se kod nas očekuje da broj turista na Mediteranu bude sličan kao i prošle godine.
- Prognoze krajem prošle godine su bile da će broj putnika biti na istom nivou kao 2008. godine, s tim što je prošle godine bilo 30 odsto više turista nego u 2007. One agencije koje ekonomski izdrže ovu godinu verovatno će i u nekom dužem periodu imati obezbeđenu izvesniju budućnost, s tim što će morati da se transformišu, naročito zbog budućeg eliminisanja viznog režima. Moraće više da se bave i domaćim turizmom i mnogim drugim specifičnim programima putovanja, banjskim turizmom, urbanim turizmom - objašnjava Stanković.
Ipak, u pokušaju odbrane od krize i lošeg poslovanja, agencije nekada pribegavaju udruživanju, ali se ni to verovatno kod nas neće desiti. Moguć je eventualno nekakav sporazum među agencijama o zajedničkom nastupu, ali radilo bi se najverovatnije o poslovnom, a ne o pravnom udruživanju.
- Već sada se agencije povezuju poslovno, ali ne i pravno. U nekom narednom periodu možda dođe i do čvršćeg povezivanja, ali to će regulisati tržište. Moguć je sporazum između dve agencije o zajedničkom nastupu na nekom tržištu kako bi se eventualno zaštitile od konkurencije - ističe Stanković.
U narednoj godini po njemu ne treba očekivati veliki pad cena kod stranih hotelijera, jer će se situacija sa krizom verovatno stabilizovati.
- Mislim da su hotelijeri kasno shvatili efekte krize, pa su kasno i krenuli sa spuštanjem cena - zaključuje Stanković.
Naredne godine većih sniženja ne bi trebalo da bude.