Vesti
Društvo i ekonomija
DSS u Beogradu podelio 40 stanova
30.07.2009. 20:00
Izvor: Blic
DSS u Beogradu podelio 40 stanova
U državnoj upravi postoji recept kako najlakše doći do stana. Potrebno je nekoliko koraka - biti blizak sa ministrom, dobiti državni stan na korišćenje, a to je prolaz za fazu otkupiti kvadrate za male pare. Od 288 stanova koji su prešli u privatne ruke u vreme vlade Vojislava Koštunice, neki su svakako pripali službenicima koji su zadovoljili važeće propise, ali zato ima i onih koji se baškare u stotinak kvadrata u Beogradu a jedini kriterijum je bio - ljudi od poverenja onih na vlasti. Zato Vlada mora što pre uvesti strogu kontrolu korišćenja državne imovine, utvrditi kriterijume korišćenja i prodavati stanove po tržišnim cenama.
„Blic“ je istraživao kome su pripali stanovi koji su prodavani tokom 2007. godine, a kada je otuđen značajan broj državnih stanova, ukupno 288. Slika u Beogradu drastično se razlikuje od one po opštinama u unutrašnjosti. U glavnom gradu najveći broj stanova, a otkupljeno je 41, pripalo je zaposlenima u kabinetima ministara, i to kao po pravilu - kadar DSS-a. Među sadašnjim vlasnicima stanova ima i onih mlađih kod kojih godine staža nikako nisu mogle da budu presudne. U unutrašnjosti stanove su mahom dobijali „obični“ činovnici koji imaju po 20 i kusur godina staža ili je reč o dugogodišnjim policajcima kao, primera radi, u Valjevu.
U jednoj od opština komentar je bio da je stvar čistija po manjim mestima jer se tamo sve zna. „Svako svakog zna, koliko dugo radi, koja je stranka, ali i gde stanuje. A tako se vidi i kada se seli…“ U Beogradu jedan od stanova na Paliluli, od 72 kvadrata, za milion dinara pripao je Stanisavljević Nedeljki, koja je otvarala konferencije za štampu Vojislava Koštunice, ali je bila i blizak saradnik Dejana Mihajlova dok je bio generalni sekretar vlade. Stručnjaci smatraju da se prodajom državnih stanova po bagatelnim cenama oštećuje budžet Srbije. Za novac koji se uplati u državnu kasu ne može se iznova kupiti stan, tako da je sa sve manjim stambenim fondom državna uprava na dobrom putu da ubuduće iznajmljuje stanove za činovnike, a za šta će novac iznova uzimati iz budžeta.

Čupić: Nema kriterijuma
Čedomir Čupić, profesor na Fakultetu političkih nauka, smatra da je neophodno odrediti ujednačene kriterijuma za otuđivanje stanova i da javnost o tome mora biti obaveštena.
- Poreska uprava koja određuje vrednost stana mora da proceni tržišnu vrednost i važno je da sve bude na javnom konkursu. Tada ne bi moglo da dođe do voluntarizma i da partije nagrađuju one koji su im odani, pa da tako i početnici dobiju stanove u bescenje - kaže Čupić. On smatra da osetljive službe, poput policije i sudija, treba odvojiti od administracije i da treba da imaju poseban stambeni fond jer zbog profesije kojom se bave njihovi zaposleni moraju da imaju normalne životne uslove.