Vesti
Društvo i ekonomija
Američke firme dele otkaze po Srbiji
02.08.2009. 12:00
Izvor: Press
Američke firme dele otkaze po Srbiji
Duvanska industrija „Niš" odlučila da otpusti 330 zaposlenih, i u „Ju-Es stilu Srbija" spremljeno 207 otkaza, razlog neefikasno poslovanje
Duvanska industrija „Niš„ (DIN) i Železara „Ju-Es stil Srbija" iz Smedereva otpustiće ukupno više od 530 radnika, najavljeno je juče iz ove dve firme, koje se nalaze u vlasništvu američkih kompanija. Niška fabrika, koja posluje u okviru duvanske kompanije „Filip Moris", objavila je da će otpustiti trećinu radnika, od ukupno 910 zaposlenih, da bi sačuvala konkurentnost i održivost poslovanja.
Detaljne analize su pokazale da za efikasno poslovanje DIN ne treba da ima više od 580 zaposlenih, dok trenutno zapošljava gotovo 910 ljudi - navodi se u saopštenju niške fabrike.
Kako se precizira, planirano je da nišku fabriku napusti između 280 i 330 radnika, ali će se tačan broj zaposlenih koji će ostati bez posla znati u septembru, kada bude završena reorganizacija u DIN-u.
300 evra po godini staža
Kompaniju „Ju-Es stil Srbija" će do 22. septembra, u skladu sa dinamikom predviđenom socijalnim programom koju je odredio poslodavac, napustiti 207 zaposlenih, saopšteno je iz Nezavisnog sindikata metalaca smederevske železare. Za tehnološki višak proglašeni su 109 žena i 98 muškaraca, iz administrativnih celina kompanije. Na osnovu nedavno potpisanog aneksa kolektivnog ugovora, radnici su podeljeni u tri grupe. Svi oni koji ispunjavaju uslov da u penziju odu do kraja godine dobijaju trećinu zarade po godini staža. Oni koji uslov za penziju stiču do kraja 2010. godine dobiće po 250, a ostali po 300 evra po godini staža. Reprezentativni sindikati će svoje mišljenje o spisku zaposlenih, proglašenih tehnološkim viškom, dostaviti poslodavcu do 17. avgusta.
Duvanska industrija „Niš„ će radnicima koji ostanu bez posla isplatiti neto otpremnine od po 1,5 miliona dinara, odnosno 1,7 miliona dinara bruto, za šta će ukupno biti potrebno oko 550 miliona dinara, navodi se u saopštenju.
Promene u poslovanju DIN-a koje bi trebalo da se završe do kraja leta, osim smanjenja broja radnika, predviđaju i usredsređivanje na osnovnu delatnost - proizvodnju cigareta.
Budućnost DIN-a u najvećoj meri zavisi od fleksibilnosti, efikasnog upravljanja unutrašnjim troškovima i dobre organizacione strukture - ocenio je generalni direktor DIN-a Skip Bornhiter.
Menadžment DIN-a navodi da je, kako bi dodatno pomogao zaposlenima koji napuštaju kompaniju u pronalaženju novog posla, dogovorio sa kompanijama kojima će biti povereno obavljanje određenih poslovnih aktivnosti da pruže mogućnost zaposlenja bivšim zaposlenima DIN-a.

U DIN-u spremaju proteste
Radnike Duvanske industrije juče je na radnom mestu dočekalo obaveštenje o upućivanju na godišnji odmor, odnosno plaćeno odsustvo do njihovog proglašavanja tehnološkim viškom. Istovremeno, njima je preporučeno da istog trenutka napuste preduzeće uz navođenje i iznosa otpremnine koji će im pripasti kada budu dobili otkaz. Otpušteni radnici ogorčeni su odlukom o otkazu iznebuha, a sindikati najavljuju da će odmah krenuti sa preispitivanjem odluke poslovodstva, i da će za slučaj da se utvrde nezakonitosti biti obaveštene inspekcijske službe, ali da su mogući i radikalni vidovi protesta.
Dejan Janićijević, predsednik sindikata Duvanske privrede u DIN-u, kaže da je poslodavac odluku o otpuštanju radnika doneo bez konsultovanja sindikalnih predstavnika.
Za nas je takva odluka bila grom iz vedra neba. Odmah smo zatražili sastanak sa poslovodstvom, koje nam je objasnilo da su ekonomska kriza, ukidanje premija na duvan i akcize otežali uslove poslovanja, zbog čega su prinuđeni da troškove smanjuju otpuštanjem radnika - kazao je Janićijević.
On je naglasio da se ne isključuje mogućnost radikalnog protesta otpuštenih ljudi.