Vesti
Društvo i ekonomija
Srbija skladišti gas u Mađarskoj07.08.2009. 12:00
Izvor: B92

On je kazao da će Srbijagas obezbediti transport i dopremanje tog gasa i dodao da će cena biti jednaka ceni po kojoj se nabavlja gas od Jugorosgasa.
U slučaju krize iz skladišta u Mađarskoj će biti omogućeno dopremanje do tri miliona kubnih metara gasa dnevno, što je uz pet miliona kubnih metara gasa iz domaće proizvodnje dovoljno za osnovno snabdevanje srpskog tržišta, odnosno domaćinstava i toplana, kazao je Bajatović.
On je dodao da će, ukoliko ne bude krize, taj gas biti korišćen za komercijalne potrebe srpskog tržišta. Prema njegovim rečima, u naredne dve do tri sedmice radiće se na operativnim detaljima, nakon čega će biti potpisan ugovor o obezbeđivanju i skladištenju gasa.
Stručnjaci za pitanja energetike saglasni su da bi dogovor u Beču mogao da bude koristan jer bi se tako predupredili mogući problemi. Oni ukazuju, pre svega, na činjenicu da naše skladište u Banatskom dvoru nije dovršeno, a da niko sada ne može da garantuje da neće biti ponovljena kriza od prošle zime kada je Ukrajina prekinula dotok gasa.
Eksperti na pitanjima energetike, novinarka „Balkan magazina“ Jelica Putniković i generalni sekretar Udruženja za gas Vojislav Vuletić, nemaju dilemu da bi pozitivan ishod bečkih pregovora srpskom tržištu pružio priliku da s olakšanjem uđe u predstojeću zimu i grejnu sezonu. „Zapravo, mi u Banatskom dvoru, i pored ovog trenutnog punjenja gasom skladišta nećemo imati dovoljno gasa ako, na primer, naredne zime, kriza bude mnogo ozbiljnija nego što je to bila prethodne godine“, kaže Jelica Putniković.
Vojislav Vuletić dodaje da „ukoliko bi se desilo da se Banatski dvor završi do trenutka kada to bude bilo potrebno tamo negde u decembru ili januaru mesecu biće dobro, imaćemo malo veće kapacitete nego što su bili prošle godine. Međutim, ako i bude završeno, neće biti dovoljno za preko zime jer su naše potrebe veće od deset miliona kubika dnevno, koliko za sada možemo da dobijemo preko Mađarske“.
Jelica Putniković podseća na probleme koje smo imali zbog prekida dotoka gasa iz Ukrajine, ali i postavlja pitanje zašto Banatski dvor nije dovršen, pa moramo da pregovaramo o skladištenju gasa u inostranstvu.
„Znamo da su prethodne zime bili angažovani i predsednik Tadić i cela Vlada Srbije kada se pozajmljivao gas, bilo je obećanja da će skladište biti završeno da će se sve snage uložiti u to, međutim, Srbijagas ipak nije uspeo nekim ubrzanim tempom da to sve završi i da mi možemo da utisnemo veće količine gasa tokom leta i da na zimu sami iz Banatskog dvora eksploatišemo onoliko gasa koliko bude potrebno“, kaže ona.
Paralelno s našom potrebom da se obezbedimo sa rezervama gasa, postavlja se i pitanje koristi koju druge dve strane imaju iz ovih pregovora. Generalni sekretar Udruženja za gas Vojislav Vuletić za B92 kaže da je interes Gasproma jasan – treba prodati gas jer se od toga zarađuje.
„Nema razloga da se spekuliše oko toga da neko nije zainteresovan da proda gas, taman posla. Nemački koncern E.ON je sigurno zainteresovan da što više proda iz podzemnog skladišta jer je cena kubnog metra iz podzemnog skladišta viša od cene kubnog metra koje se kupuje sada. I onda oni, kao dobri trgovci, kupe za dinar, na zimu prodaju za dva, i zainteresovani su da što više toga urade“, objašnjava on.
Vuletić dodaje da „mi koji nemamo podzemno skladište moramo da se snalazimo na taj način i da kupujemo i zakupljujemo, klasično, to skladište u inostranstvu. Znači, interes je tu svih, a nama je najveći interes da imamo gas preko zime, da nam se ne desi, ne daj bože, ko prošle godine kada je bila ona situacija“.
Sastanak u Beču ne prolazi nezapaženo ni u ruskim medijima, a tumače ga iz ugla nedavno završenih razgovora koje su Srbijagas i Gasprom vodili u Moskvi. Tako dnevnik Nezavisimaja gazeta provlači i zaključak da bi uspešan ishod razgovora u Austriji mogao da popravi pozicije ruske gasne kompanije na Balkanu, koje su ozbiljno poljuljane tokom poslednjih meseci, piše moskovski dnevnik.
Ostale vestiArhiva
- 31/03 Spoljnotrgovinska razmena u periodu januar-februar…
- 26/03 Dinkić odgovorio na navode Anketne komisije…
- 20/03 Sajam automobila 2025: Najskuplji automobili,…
- 18/03 Poštanska štedionica prva banka u programu…
- 17/03 Šušnjar: Janaf bi mogao da kupi ruski udeo…
- 14/03 Usvojena uredba o podsticajima u poljoprivredi…
- 13/03 NBS ni ovog meseca neće menjati kamatnu stopu
- 12/03 O čemu se raspravlja na sednici Skupštine…
- 11/03 Čadež: Kina lane najveći investitor u Srbiji,…
- 10/03 Čipflacija, gridflacija… Koji sve oblici…
- 09/03 Poskupljenje turističkih aranžmana i za 20-25…
- 07/03 Koliko će spuštanje kamatnih stopa umanjiti…
- 09/01 Budžet Srbije za 11 meseci 2024. imao deficit…
- 26/12 Nema kolapsa, EPS spreman ušao u zimu
- 25/12 Radnici Pošte Srbije najavili protest danas…
- 23/12 Narodna banka Srbije usvojila propise za…
- 19/12 NIS uspešno plasirao korporativne obveznice,…
- 17/12 Od 1. januara velike promene u plaćanju poreza!…
- 12/12 Cene stanova u Srbiji blago porasle u trećem…
- 09/12 Odbor direktora MMF potvrdio novi nefinansijski…
- 07/12 Ežis i Utiber tvrde da nisu prisustvovali…
- 03/12 Direktorka Gimnazije u Leskovcu tvrdi da…
- 29/11 Premijer: Srbija postaje centar poslovanja…
- 27/11 Od 1. januara kamatne stope na stambene kredite…