Vesti
Politika
Sporazum sa Crnom Gorom pocepao srpsku Vladu
17.07.2006. 15:30
Izvor: Dnevnik
U dogovorima za zaključenje međudržavnoph sporazuma u oblasti socijalnih davanja između Srbije i Crne Gore došlo je do zastoja, čije bi posledice već sledeće nedelje moglo da oseti 1.500 penzionera koji žive ovde, a primaju penzije iz Crne Gore i njih 3.500 koji u drugoj državi očekuju isplate iz srpskog Fonda.

U Vladi Srbije, kako u razgovoru za „Dnevnik“ otkriva ministar za rad, zapošljavanje i socijalnu politiku Slobodan Lalović došlo je do podele i jedan deo ministara zagovara opciju da isplate počnu tek nakon zaključenja sporazuma između Beograda i Podgorice. Ministar Lalović je da se penzionerima na bazi reciprociteta, na koji je pristala I Vlada u Podgorici, odmah krene sa isplatom para za juni mesec, a najavljivani rok 17. I 18. juli, je već i onako poreren za nekoliko dana. Šta se dešavalo početkom prošle nedelje kada su se sastale radne grupe i naprave dogovor, koji, nakon nestanka SCG, u oblasti penzionog i zdravstvenog osiguranja direktno pogađa građane obe nezavisne države?

- Nema nekih posebno teških pitanja. Prosto se radi o zauzimanju stava. Crnogorci predlažu u penzionom sistemu da za neka dva pitanja bude nestandardno rešenje, koje imamo u ostalim međudržavnim sporazumima sa bivšim jugoslovenskim republikama. Reč je o visini najniže penzije I oko isplate tuđe nege i pomoći. Dakle vidite da to nisu kapitalna pitanja, mada mogu značiti nešto za ljude i tamo i ovamo.

Da li crnogorska vlast traži veći iznos za ova davanja?
- Oni u sušti traže da se u svakoj zemlji poštuje postojeći nivo primanja, što bi moglo da dovede do većeg iznosa za Crnogorce. Ali, nije to neka velika materijalna bitka. Više je to u pitanju principijelni stav da li ćemo kada je u pitanju Crna Gora usvojiti nestandardna rešenja, koja nemamo sa drugim epublikama. Dakle, to je više političko, nego materijalno pitanje ili direktno vezano za penzioni sistem. U Vladi Srbije će se ovih dana o tome zauzeti stav. Ali, mnogo su složeniji problemi u oblasti zdravstva i tu su veće razlike Beograda i Podgorice, o kojima ipak više zna ministar zdravlja Tomica Milosvaljević, jer su tu ključna nerešena pitanja.

Hoće li ih biti anredne nedelje isplata penzija koje čeka 5.000 ljudi I njihove porodice?
- Oko toga još nema zajedničkog stava u Vladi, podeljeni smo da li da isplatu penzija povežemo sa potpisivanjem međudržavnog sporazuma ili da ide nezavisno, sledeće nedelje. Inače crnogorski predlog je da do ovih isplata, na bazi reciprociteta dođe odmah, i ako jedni drugima uzvraćamo novim i sopstvenim predlozima, čitav posao može da potraje.

A vojne penzije?
- To je potpuno odvojeno pitanje od ovoga i o njemu se razgovara u sklopu posebnog dogovora sa Crnom Gorom. Tu su dugovi Crne Gore koji su neizmireni i mnogo su složeniji odnosi.

Traži li se rešenje za 20 miliona evra koliko Vlada u Podgoricu duguje Srbiji?
- Rešenja oko tog pitanja traži ministar finansija Mlađan Dinkić sa crnogorskim kolegom Igorom Lukšićem, I koliko sam upozant, praktično su se već dogovorili.

Koju će korist građani obe države imati nakon sklopljenog sporazuma i njegove ratifikacije u parlamentu?
- Ako ne bude nestandardnih rešenja, nastaviće se odnosi kao i sa drugim bivšim jugoslovenskim republikama, gde je praktično ona ključna razlika u tome biti u jednoj državi, ili ne, kao što mi više nismo. To izaziva te neke probleme u time nekim pitanjima, a konkretno znači da će se penzije računati srazmerno stažu koji je ostvaren u svakoj od tih republika. Pitanje isplata se takođe, kako će i preko koga ići transfer. Ali, kada se zaključi međudržavni sporazum trebalo bi da se stanje stabilizuje i svi znaju šta su njihova prava i prinadležnosti. Ključna razlika je u toj srazmernosti primanja. Neke može to da pogodi, neke ne, u zavisnosti od visine penzija, jer će se sabirati 10 godina staža u Crnoj Gori i 15 godina u srbiji i to će biti penzija. A dok je bila jedna država penziju je ostvarivao tamo gde koristi to pravo, bez sabiranja radnog staža.

Hoće li državljanstvo biti problem da neko dobije penziju? Mora li da čeka da ga stekne ovde ili u Crnoj Gori?
- Lično ne verujem da će to biti problem.

Zbog čega je najednom došlo do povećanja taksi za dobijanje našeg državljanstva?
- E to pitajte one koji su povećali. I ja sam u novinama pročitao i odluka me je iskreno rečeno, začudila. Ne znam ko ju je doneo.