Vesti
Politika
Nema amandmana, nema glasova LDP-a
28.08.2009. 20:00
Izvor: Mondo
Nema amandmana, nema glasova LDP-a
G17 plus očekuje da će izmene Zakona o informisanju biti izglasane 31. avgusta bez usvajanja amandmana opozicionih stranaka. Iz LDP-a poručuju da ako ne budu usvoje ni amandmani poslanici ove stranke neće glasati za zakon.
Šefica poslaničke grupe G17 plus Suzana Grubješić smatra da bi usvajanjem amandmana suštinski bila izmenjena i obesmišljena predložena promena Zakona.
Grubješić je podsetila da je pre letnje pauze dogovorom DS, G17 plus i LDP obezbeđena većina za usvajanje izmena i dopuna Zakona o javnom informisanju.
"Dodatno smo ohrabreni nakon sastanka predsednika G 17 Mlađana Dinkića sa šefom misije OEBS u Srbiji Hans Ola Urstadom, na kome je zajednički konstatovana neophodnost uvođenja stvarne odgovornosti medijske scene Srbije", izjavila je ona.
OEBS je, prema njenim rečima, izrazio punu podršku da se izmenama Zakona o informisanju uvedu pravila koja bi omogućila da se kazne oni mediji koji objavljuju laži, izvršavaju moralna ubistva ličnosti, štampaju pornografiju i uznemiravaju javnost, a ne da, kao do sada, prolaze bez ikakvih sankcija.
Kada je reč o članu koji se odnosi na mogućnost prenosa prava vlasništva, predstavnicima OEBS-a obrazloženo je da Zakon ne sprečava prodaju ili prenos javnog glasila, već samo obavezuje novog vlasnika da solidarno odgovara za sve obaveze proizašle iz poslovanja tog javnog glasila, navela je poslanica G17.
Povodom polemike o odredbi po kojoj se obustavlja delatnost osnivača javnih glasila kojima je račun u blokadi duže od 90 dana u prethodnih godinu dana poslovanja, ona je ocenila da je tu odredbu neophodno usvojiti.
Razlog je, prema njenim rečima, što prema postojećem Zakonu o javnom informisanju javna glasila nemaju status pravnog lica, te ne snose nikakvu odgovornost za obaveze proistekle iz svog poslovanja.
Cilj ove odredbe je da se onemoguće zloupotrebe koje se svakodnevno dešavaju u praksi, čime pojedina javna glasila izbegavaju odgovornost za laži koje objavljuju, kazala je Grubješić.
U LDP-u međutim raniji dogovor sa G17 i DS tumače drugačije od Grubješić.
"Podsećamo na saopštenje koje smo objavili, zajedno sa DS i G17 plus na dan odlaganja glasanja o usvajanju zakona, a koje ne dozvoljava nikakvu relativizaciju. Preuzeli smo odgovornost i ispunili sve svoje obaveze", navodi se u saopštenju LDP-a.
U saopštenju, LDP je podsetio da je u prethodnom periodu održana serija sastanaka na kojima je jasno definisan stav novinarskih udruženja i Misije OEBS-a, čime su utvrđene i promene koje moraju da budu izvršene u postojećem tekstu.
"LDP smatra da bi rušenje Vlade u ovom trenutku samo produbilo veliku ekonomsku krizu i zaustavilo evropske integracije. Tako bi Srbija bila brutalno vraćena u stanje potpune neizvesnosti, što je ravno zločinu prema građanima koji već 20 godina plaćaju strašnu cenu za neodgovornost političara", smatra LDP.
Ta stranka još ističe da ona, uprkos želji da pomogne društvu, ne može da "zaštiti Vladu od nje same".
Liberalno-demokratska partija je ocenila da stabilnost ugrožava "ucenjivačko ponašanje" socijalista i G17 plus, njihova "tvrdoglavost i međusobno nepoverenje".
"Podrška koju smo u svim evropskim poslovima pružali Vladi Demokratske stranke nije ni danas sporna, ali u ovim okolnostima ni ona ne može da zaštiti građane od ponašanja partija koje ispoljavaju veliko razumevanje samo za svoje unutrašnje potrebe i nikakvu spremnost da pomognu zemlji koju očigledno nisu sposobni da vode", navodi se u saopštenju.
LDP je izrazio nezadovoljstvo kvalitetom medijskog zakonodavstva i ocenio da je neophodna njegova promena, kroz izmene zakona o informisanju, o nedozvoljenoj medijskoj koncentraciji, o radiodifuziji i o oglašavanju.
"Uprkos protivljenju predlagača, smatramo da do ponedeljka ima dovoljno vremena za prihvatanje amandmana koji bi otvorili vrata za pružanje podrške LDP-a", navodi se u saopštenju te stranke.