Vesti
Politika
Stranci formiraju srpsku pamet
29.08.2009. 14:00
Izvor: Građanski list
Stranci formiraju srpsku pamet
Kao garanciju za novu tranšu kredita i amortizovanje galopirajućeg budžetskog deficita, naši zvaničnici su pred predstavnicima MMF-a i Svetske banke izvukli keca iz rukava, nudeći im ono što je jedino i preostalo – da urade posao koji je odavno trebalo da urade. Naravno, reč je racionalizaciji preglomaznih sistema, gde su kao goruća mesta označeni javna administracija, zdravstvo i školstvo. Što se ovog poslednjeg tiče, zvaničan stav emisara svetskih finansija jeste da plate u prosveti nisu visoke, ali da ima previše zaposlenih. Ipak, čini se da ministar prosvete Žarko Obradović ima "lukav" plan, jer problem namerava rešiti naizgled nemogućom formulom – racioanlizacija "da", otpuštanje "ne".
Reprezentativni sindikati i pokrajinska administracija slažu se u mišljenju da se nešto mora učiniti, poručujući kako se u tom poslu ne smeju brzopleto donositi odluke.
Predstavnik Svetske banke Sajmon Grej preporučio je da se odeljenja s malim brojem učenika "utope" u funkcionalnije grupe od po tridesetak đaka, kao i da se u nekim slučajevima pribegne prebacivanju učenika u druge škole. Tako bi se, smatraju svetski eksperti, ukinuo višak u vidu nastavnog i nenastavnog osoblja i ostavarila toliko željena ušteda u budžetu.
S druge strane, ministar Obradović takođe smatra da se obrazovni sistem mora racionalizovati, ali ističe kako se istovremeno mora poštoviti specifičnost prilika u domaćem školstvu.
U Srbiji imamo specifičnu situaciju i mnoga nerešena pitanja. Različit je broj učenika po odeljenjima jer moramo uvažiti neke naše posebnosti. U Vojvodini je, recimo, omogućeno da se formiraju odeljenja sa 15 učenika jer želimo da pomognemo očuvanju etničkih posebnosti i jezika nacionalnih zajednica. Za rešavanje tih problema potrebno je vreme i precizni kriterijumi – rekao je nedavno Obradović u intervjuu za "Nin".
On je objasnio kako je jedan od načina za rešavanje problema angažovanje viška nastavnika u sistemu obrazovanja odraslih, što bi trebalo zakonski regulisati do kraja godine. Obradović je dodao da bi se program racionalizacije mogao realizovati ove i početkom naredne školske godine. Ipak, određeni koraci na ovom planu već su urađeni. Naime, pri "opsežnom" istraživanju utvrđeno je da su kompleti knjiga neuporedivo lakši nego ranijih godina, na šta je ministar posebno ponosan.
Prema rečima Leonarda Erdeljija, predsednika Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, 2003. godine je tadašnjem ministru Zoranu Lončaru predat spisak s hiljadu neosnovano zaposlenih nastavnika, ali, tvdi on, ništa nije urađeno. Kako je u izjavi za naš list rekao, tek posle današnjeg razgovora s ministrom Obradovićem moći će da govori o konkretnim potezima koje je vlada naumila.
Naravno da je racionalizacija potrebna, ali ona mora biti ciljana. Na primer, imamo podatak da pojedini nastavnici primaju platu četiri puta veću od norme predviđene u zakonu, da pojedini direktori imaju platu od 129.000 dinara, kao i da neki ostvaruju više primanja – jedno u matičnoj školi, drugo u susednoj opštini, a treće za rad na Kosovu. To je neprihvatljivo. Trebalo bi da racionalizacija spreči takve slučajeve. Samo u Beogradu postoji oko 160 fiktivnih odeljenja, formiranih isključivo za decu bogatih roditelja – kaže za GL Erdelji.
On je podsetio na to da su direktori škola dobili ministrov dopis u kojem se zabranjuje primanje novih nastavnika u slučajevima da pojedini nemaju dovoljno časova, što se, tvrdi Erdelji, uglavnom ne poštuje.
Imamo primer iz Loznice, gde je jedna nastavnica bila prinuđena da radi u Republici Srpskoj, a kada je u gradu upražnjeno mesto, primljen je direktorov rođak. Dok se to ne istera na čistac, od racionalizacije neće biti ništa.
Komentarišući ministrovu izjavu kako bi se deo nastavnika mogao angažovati na obrazovanju odraslih, predsednik Sindikata obrazovanja Srbije Branko Pavlović kaže kako će se to teško realizovati u postojećim uslovima. On napominje da bi prekvalifikacija kadra takođe predstavljala trošak, kao i da se plaši da bi sami nastavnici morali snositi najveći deo novčanih izdataka.
Kao prvo, mi nemamo kriterijum po kojem se utvrđuje ko je prekobrojan. Takođe, insistira se na racionalizaciji nastavnog kadra, dok mnoštvo osoblja takođa prima platu iz budžeta. Predlog da se ceo proces uradi bez otpuštanja u najmanju je ruku nerazuman. Racionalizacija je neophodna, ali mora biti urađena sistematski i transparentno – kaže za naš list Pavlović.