Vesti
Politika
Jeremić nastavlja posetu Njujorku
30.08.2009. 14:00
Izvor: RTS
Jeremić nastavlja posetu Njujorku
Uoči jesenjeg zasedanja Generalne skupštine UN-a ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić nastavlja posetu Njujorku. Srbija će tokom zasedanja imati sastanke sa brojnim zvaničnicima i cilju sprečavanja diplomatske ofanzive Prištine, usmerene ka povećanju broja zemalja koje priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, rekao Jeremić.
Ministar spoljnih poslova Vuk Jeremić, koji i danas boravi u sedištu UN-a u Njujorku, izjavio je Tanjugu da njegova poseta Svetskoj organizaciji ima dva cilja - pripremu nastupa delegacije Srbije tokom narednog zasedanja Generalne skupštine i razgovor sa generalnim sekretarijatom UN u vezi sa predstojećim izveštajem o Kosovu i Metohiji i sednicom Saveta bezbednosti.

"Delegacija Srbije, koju će predvoditi predsednik Boris Tadić na toj sednici će imati prilično složen zadatak - da parira velikoj diplomatskoj ofanzivi Prištine i njenih saveznika, sa ciljem da se pred početak javne rasprave pred Međunarodnim sudom pravde, 1. decembra, drastično poveća broj zemalja koje priznaju jednostrano proglašenu nezavisnost", rekao je Jeremić.
Prema njegovim rečima, delegacija Srbije će tokom zasedanja Generalne skupštine imati na desetine sastanaka sa šefovima država i ministrima spoljnih poslova širom sveta kako bi sprečila takav razvoj događaja.
Ministar je ocenio da je razlog za predstojeću ofanzivu Prištine i njeno pažljivo pripremanje za sednicu Generalne skupštine, činjenica da se radi o "poslednjoj velikoj prilici za njih da povećaju broj zemalja koje su priznale jednostranu nezavisnost" pred početak procesa u Hagu.
"Prema našim saznanjima, rasprava koja će se održati pred Međunarodnim sudom pravde imaće zaista istorijski karakter, s obzirom da će to biti prvi put da učešće u nekom procesu pred ovim sudom uzima svih pet stalnih članica Saveta bezbednosti", rekao je Jeremić.

Ukrštanje mišljenja u sudnici, kredit na međunarodnoj sceni
Ministar je istakao da se u svetskim diplomatskim krugovima, činjenica da je Srbija svojom inicijativom uspela da u sudnicu Međunarodnog suda pravde dovede sve najuticajnije zemlje sveta da ukrste svoje stavove, "doživljava kao jedna velika pobeda Srbije".
"Do sada se to dešavalo na nekim drugim mestima, što je podrazumevalo i sukobe. Prema tome, Srbija dobija veliki kredit na međunarodnoj sceni uspehom da dovede do toga da se mišljenja ukrštaju u sudnici, a ne van nje", dodao je šef diplomatije.
Jeremić veruje da će, jednom kada započne javna rasprava o legalnosti jednostrano proglašene nezavisnosti Kosova i Metohije, biti jako teško vršiti pritisak na zemlje da je priznaju, jer će postati jasno da taj proces nije "pro forme" nego da ima svoju težinu.
"Srbija je zbog toga vrlo ozbiljno pristupila pripremi svog nastupa u Generalnoj skupštini, a moj cilj je bio da sa što više ambasadora dogovorim sastanke koji će tada biti održani", rekao je ministar precizirajući da je imao susrete sa ambasadorima Rusije, Azerbejdžana, Južnoafričke Republike, Indonezije, Nigerije i Vijetnama, kao i sa predstavnicima zemalja koje nemaju ambasade u Srbiji i sa kojima se tradicionalno komunicira preko Njujorka.
S druge strane, susreti sa najbližim saradnicima generalnog sekretara UN Ban Ki Muna, bili su usmereni na analizu sadašnjeg stanja na Kosovu i dosadašnjeg napretka u ispunjavanju plana od šest tačaka.
"Neki progres je napravljen, ali to naravno nije dovoljno i mi insistiramo da se taj vitalni plan ispuni do kraja, jer je iza njega stao ceo Savet bezbednosti", rekao je Jeremić, dodavši da je postignut dogovor da sednica Saveta bezbednosti o tome bude održana sredinom oktobra.

Insistiranje na javnosti sednice Saveta bezbednosti
Tokom sastanka, Jeremić je Banovim saradnicima preneo stavove za koje Srbija smatra da moraju biti uključeni u izveštaj koji će biti predstavljen Savetu bezbednosti.
"Upoznali smo predstavnike UN-a sa svim aktuelnim teškoćama sa kojima se suočava srpsko i ostalo nealbansko stanovništvo u pokrajini i izneli zabrinutost zbog upornog odbijanja Prištine da se povinuje obavezujućim odlukama Saveta bezbednosti", rekao je Jeremić.
Prema njegovim rečima, predstojeći izveštaj Ban Kimuna biće "izuzetno važan pošto dolazi oko godinu dana nakon ozvaničenja plana o rekonfiguraciji međunarodnog civilnog prisustva na Kosovu i Metohiji".
Jeremić je, takođe, insistirao na tome da sednica Saveta bezbednosti, na kojoj će izveštaj biti predstavljen, bude javna.
"Postoje informacije da određene članice Saveta bezbednosti žele da se rad o temi Kosova zatvori za javnost. Celokupona međunarodna zajednica treba da bude upoznata sa razvojem događaja i naš je vitalni interes da proces ostane javan i transparentan, jer su svi argumenti na strani Beograda", zaključio je ministar Jeremić.