Vesti
Politika
EU za direktne pregovore Beograda i Prištine
18.07.2006. 13:00
Izvor: Danas
Ministri Evropske unije prihvatili izveštaj Olija Rena i Havijera Solane i predlog Martija Ahtisarija o statusu Kosova i sprovođenju standarda
Brisel, Beograd - Šefovi diplomatija Evropske unije podržali su nastojanje da se pokrenu direktni pregovori Beograda i Prištine o rešavanju statusa Kosova i naglasili "potrebu za dalje ubrzano i istinsko sprovođenje standarda". U zaključcima o Zapadnom Balkanu ministri EU podržali su napore izaslanika UN Martija Ahtisarija za organizovanje neposrednog dijaloga o statusu Kosova, pošto su saslušali njegov izveštaj o dosadašnjem toku pregovora.
Prema dostupnim informacijama prvi direktan susret mogao bi da se održi već u ponedeljak 24. jula. Ahtisari, međutim, ne očekuje značajniji "prodor" u pregovorima o statusu Kosova, ali je naglasio da je taj susret "veoma važan". Iduće nedelje u Beču treba da razgovaraju predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica s kosovskim predsednikom Fatmirom Sejdiuom i premijerom Agimom Čekuom.
Državni tim Srbije za političke razgovore o budućem statusu KIM se na jučerašnjem sastanku u Beogradu pripremio za nastavak pregovora o decentralizaciji i zaštiti kulturne baštine koji će danas i sutra biti održan u Beču. Redovnim sastankom je predsedavao kopredsednik tima i glavni pregovorač, predsednik Srbije Boris Tadić.
Izaslanik UN za pregovore o statusu Kosova i Metohije Marti Ahtisari rekao je juče posle razgovora sa šefovima diplomatija Evropske unije kako veruje da će neki rezultati biti ostvareni u septembru kada će se, u okviru zasedanja generalne skupštine UN u Njujorku, na ministarskom nivou sastati i Kontakt grupa.
Ahtisari je dodao de će tada razgovarati i s ministrima drugih zemalja, uključujući šefove diplomatija država balkanskog regiona. Ahtisari je novinarima rekao da je on pregovarač i da ne može govoriti o bilo kojem rešenju statusa Kosova, ali je istakao da ministri inostranih poslova razmatraju "više varijanti rešenja", iako dosad za to utvrđen nije nijedan određeniji predlog. On je time odgovorio na pitanje da li misli da bi za Kosovo bilo bolje rešenje pregovorima, ili nametnuto, ukoliko sporazum ne bi bio moguć.
Izaslanik UN za Kosovo je predočio da u dosadašnjim pregovorima Beograda i Prištine ima određenog napretka u decentralizaciji, ali da i dalje ostaje da se nađe kompromis za broj opština sa srpskom većinom i njihovu povezanost. Ahtisari je rekao da je "još previše rano" da se vidi da li bi pregovori o statusu Kosova morali da se produže i u idućoj godini.
- Ostavimo da vidimo kakvi će biti rezultati pregovora do tada - podvukao je Ahtisari i rekao da zasad nema nikakve promene u stavu Kontakt grupe da bi bilo poželjno da se rešenje statusa nađe do kraja godine.
U zaključcima šefova diplomatije Evropske unije pripremljenim za jučerašnji samit, Beogradu i Prištini je upućen poziv da se konstruktivno angažuju u predstojećoj fazi direktnih političkih pregovora, a od Beograda je zatraženo da "podstakne kosovske Srbe da učestvuju u radu institucija" na Kosovu, jer, mišljenja su evropski ministri, kosovski Srbi kroz institucije "mogu istinski da se bore za sopstvene interese".
Na zasedanju je podržan dopunjeni zajednički izveštaj evropskog komesara Olija Rena i visokog predstavnika EU Havijera Solane o "budućoj ulozi i doprinosu EU na Kosovu", u saradnji sa ostalim međunarodnim činiocima. Savet ministara EU pozdravio je upućivanje tima za planiranje buduće misije EU na polju vladavine zakona, a pre svega pravosuđa i policije.
U izveštaju Solane i Rena istaknuto je da "Ahtisari radi na jasnijem sporazumevanju o parametrima budućeg rešenja" za status Kosova, kao na "utvrđivanju zajedničke osnove za dve strane". "Od najveće je važnosti da se obezbedi da ishod statusnog procesa poštuje evropsku perspektivu Kosova i stvori uslove za funkcionalno i održivo Kosova, ugrađeno u region", piše u izveštaju Solane i Rena. Takođe, naglašeno je da "napredak u rešavanju statusa zavisi od napretka u primeni standarda", a to je "nužno i za ispunjavanje dugoročnih političkih EU merila iz Kopenhagena".
"Prava kosovskih Srba i drugih manjina biće bolje zaštićena ako se Priština angažuje u primeni evropskih standarda o ljudskim i pravima manjina i vladavini zakona". U izveštaju je naglašeno da posle prestanka misije Unmika "kosovske institucije treba da budu odgovorne za vođenje poslova", a na Kosovu će morati da se uspostavi "međunarodno prisustvo kako bi se pratilo sprovođenje rešenja statusa, vladavine zakona, nekih ekonomskih i poreskih pitanja".

G - 8 za kompromis

Sankt Petersburg - Grupa osam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta založila se za kompromisno rešenje o Kosovu i pozvala kosovsko rukovodstvo da posveti posebnu pažnju sprovođenju standarda za nacionalne manjine koje je postavila međunarodna zajednica.
"Pozivamo sve strane da konstruktivno učestvuju u procesu određenja konačnog statusa Kosova i da učine sve što je moguće radi pronalaženja rešenja s ciljem očuvanja multietničkog Kosova", navedeno je u saopštenju predsedavajućeg G-8, ruskog predsednika Vladimira Putina, po završetku trodnevnog samita u Sankt Petersburgu, preneli su elektronski mediji. U saopštenju je takođe ukazano na to da kosovsko rukovodstvo "mora da posveti naročitu pažnju sprovođenju standarda za nacionalne manjine koje je postavila međunarodna zajednica".