Vesti
Politika
Guše i glas i slovo
04.09.2009. 20:00
Izvor:
Guše i glas i slovo
Usvajanje Zakona o informisanju samo nekoliko dana posle odluke vlade da zabrani sindikalne proteste ispred svoje ili zgrade Skupštine Srbije, prema rečima predstavnika sindikata i opozicije, predstavlja represiju
Predstavnici sindikalnih organizacija i predstavnici opozicije tvrde za Glas javnosti da je usvajanje Zakona o javnom informisanju samo nekoliko dana posle odluke vlade da ograniči javna okupljanja i zabrani sindikalne proteste ispred svoje ili zgrade Skupštine Srbije klasična represija i gušenje slobode medija i sindikalnog delovanja.
Predsednik Saveza samostalnih sindikata LJubisav Orbović kaže da je neverovatno da partije koje su se borile i protiv blažih zakona od ovog sada daju sebi za pravo da donose katastrofalan zakon koji sputava medije.
- To je sramota za srpski parlamentarizam! Istovremeno, vlada odlučuje da ograniči pravo protesta na nekim mestima, što samo doliva ulje na vatru! Mi smo svaki put prijavljivali protest i tako ćemo nastaviti. Ovakvu odluku vlade nećemo poštovati, nastavićemo da se okupljamo ispred zgrada vlade i Skupštine! Na silu se može odgovarati samo silom, što nije dobro - ogorčen je Orbović.
Lider Asocijacije samostalnih i nezavisnih sindikata Ranka Savić ističe da ovaj zakon i odluka vlade idu „ruku pod ruku“.
- Simptomatično je što država istovremeno donosi odluke i zakone koji bi mogli da se ocene kao nedemokratski. Doneli su Zakon o informisanju, protiv koga su se oglasila mnoga novinarska udruženja. U isto vreme, odlučeno je da se ograniči pravo na okupljanje, sem na onim mestima na kojima su takvi skupovi mnogo manje vidljivi. Reč je o pokušaju gušenja demokratskih prava. U svakom slučaju, mi ćemo nastaviti da se okupljamo ispred vlade. Ukoliko se ovako nastavi, može doći samo do sukoba nas i policije. Ukoliko žele silu, to će i dobiti - naglašava Savićeva.
Predsednik skupštinskog Odbora za rad, boračka i socijalna pitanja Meho Omerović, s druge strane, tvrdi da odluka vlade o protestima nikako ne sprečava slobodu delovanja sindikata.
- Vlada je pre svega imala u vidu zagušenje saobraćaja, što je dovodilo do revolta građana. Samo zbog toga je doneta ova odluka - kaže Omerović.
NJegova zamenica u Odboru za rad Zlata Đerić, međutim, Zakon o informisanju doživljava kao „sumrak demokratije“.
- Vladina odluka da se ograniči pravo na okupljanje ispred zgrade Vlade ili Skupštine kruna je svega ovoga. Nećete rešiti problem ako pokušate nekoga da ućutkate - naglašava Đerićeva. Upitana da li se slaže s ocenama sindikalaca da ovakvi zakoni i odluke idu u pravcu represije, naša sagovornica odgovara da je na delu klasična represija.
- Ako pokušavate da ućutkate medije i narod, zna se ime za tako nešto, bez obzira na to u koje se vreme dešava. To je totalitarizam! - zaključuje Đerićeva.