Vesti
Društvo i ekonomija
Gužva pred golom NIS
26.05.2006. 09:30
Izvor: Danas
Gužva pred golom NIS
Do kraja maja predlog privatizacionog savetnika o modelu svojinske transformacije nacionalne naftne kompanije
Za koji dan, privatizacioni savetnik za NIS, konzorcijum Meril Linč Internacional - Rajfajzen Investment AG, trebalo bi Vladi Srbije da predloži najpodesniji model privatizacije nacionalne naftne kompanije. Iako još uvek nije poznato kakav će model privatizacioni savetnik ponuditi, u stručnoj javnosti se spekuliše da će se ići na prodaju manjinskog paketa akcija, odnosno da će NIS ostati u većinskom vlasništvu države. U tim krugovima se može čuti i da u okviru samog NIS postoje različita razmišljanja o brzini i načinu privatizacije, pa se u vezu s tim dovode i nedavne kadrovske promene u samom vrhu kompanije, odnosno smena dosadašnjeg generalnog direktora Dušana Pavlovića, koga je na toj funkciji zamenio Srđan Bošnjaković, izvršni direktor NIS - Tečni naftni gas. Da u Vladi Srbije zaista ozbiljno razmišljaju o svojinskoj transformaciji NIS potvrđuje i izjava republičkog ministra rudarstva i energetike Radomira Naumova da je nastupio pravi trenutak za privatizaciju nacionalne naftne kompanije. To, praktično, znači da Vlada Srbije procenjuje da je sada situacija za privatizaciju NIS povoljnija nego što je bila ranije, te se može očekivati da će od privatizacionog savetnika tražiti da svoj posao završi u predviđenom roku, odnosno do kraja maja. Zasad, još nije poznato da li će se Vlada Srbije opredeliti za prodaju većinskog dela NIS ili samo manjinskog paketa akcija, ali se u stručnoj javnosti mogu čuti mišljenja da će sigurno biti prodate srpske rafinerije.

Potencijalni kupci Naftne industrije Srbije, takođe sa nestrpljenjem iščekuju preporuku privatizacionog savetnika i što je značajnije, odluku Vlade Srbije, koja je u ovom trenutku stoprocentni vlasnik kapitala NIS, i pri tom se grupišu i ojačavaju svoje snage kako bi što spremnije i sa većim izgledima zauzeli početne pozicije pred tenderski proces.
Tako je ovih dana obelodanjeno da slovenački Petrol pregovara sa ruskim energetskim gigantom Lukoilom o zajedničkom nastupu na tenderu za kupovinu Naftne industrije Srbije. Analitičari u Sloveniji tom konzorcijumu daju velike šanse za uspeh pri kupovini NIS. Pregovarački proces o zajedničkom nastupu koji Slovenci vode sa Lukoilom predstavlja logičnu posledicu, pošto Petrol u samostalnom nastupu gotovo da ne bi imao šanse za uspeh u sučeljavanju snaga sa većim "igračima". Šanse da se takav jedan konzorcijum i formira, postaju izglednije ako se zna da je predsednik kompanije Lukoil Vagit Alekperov, prošle sedmice boravio u Sloveniji i tom prilikom izrazio želju za saradnju sa pojedinim slovenačkim firmama među kojima je i Petrol.
Ni mađarska naftna kompanija MOL, nije "sedela skrštenih ruku" i pokazala je svoje aspiracije prošlonedeljnom posetom ministru privrede Srbije Predragu Bubalu. Mađari takođe žele da na tenderu nastupe u "koaliciji", a kao njihovi potencijalni partneri viđeni su austrijski OMV i kompanija Helenik Petroleum. Treba spomenuti i da je visoka delegacija grčkog Helenik Petroleuma, energetskog lidera u Grčkoj i jugoistočnoj Evropi ove sedmice posetila Beograd, Novi Sad i Pančevo i tom prilikom održala sastanke sa predstavnicima svih nadležnih institucija u vezi sa privatizacijom NIS Petrola. Delegacija Helenik Petroleuma posetila je republičko Ministarstvo rudarstva i energetike i u razgovorima sa ministrom Radomirom Naumovim i njegovim pomoćnikom Slobodanom Sokolovićem, izrazila zainteresovanost za predstojeću privatizaciju. Sastanku su, takođe, prisustvovali i predstavnici privatizacionog savetnika, konzorcijuma Meril Linč i Rajfajzen Investment. Grčka delegacija sastala se sa republičkim ministrom privrede Predragom Bubalom i predstavnicima Agencije za privatizaciju. Grci su se susreli i sa menadžmentom NIS Petrola, a posetili su i rafinerije u Pančevu i Novom Sadu.

Po uzoru na Inu

- Svojinski status Naftne industrije Srbije se mora promeniti, jer, NIS ne može efikasno da posluje kao državno preduzeće. To, naravno, ne znači da zbog toga treba prodati većinski deo kapitala kompanije, jer bi i to bilo pogubno za NIS. Potrebno je, dakle, pronaći kompromisno rešenje koje bi omogućilo uspešniji rad nacionalne naftne kompanije - prodaja manjinskog paketa akcija u iznosu od oko 25 odsto, što bi faktički značilo da bi NIS dobio pouzdanog strateškog partnera, a država bi ostala većinski vlasnik - kaže za Danas Nikola Rajaković, predsednik Društva energetičara Beograda i kao ogledni primer uspešno sprovedene privatizacije navodi hrvatsku kompaniju Ina u kojoj MOL ima 25 odsto deonica i zlatnu akciju.